Vodopád Savica – jeden z nejkrásnějších ve Slovinsku

Vodopád Savica (slovinsky: Savica Slap, anglicky: Savica Waterfall) – se stal jedním z nejoblíbenějších ve Slovinsku. Jde o středně těžkou trasu, kterou ujdete do 20 minut a odměnou Vám bude úžasná podívaná v podobě téměř 80 metrů vysokého vodopádu a krásných výhledů na blízké Bohinjské jezero.

Vodopád Savica se ukrývá ve strmé skalní stěně Komarča. Jde zároveň o zdroj vody pro řeku Savica (Sava Bohinjka, případně Velika Savica), který se následně spojí s vedlejší řekou Mala Savica a společně dotečou do Bohinjského jezera.

Z mapy se může zdát, že řeka pramení přímo v místě, kde ze skal padá tento nádherný vodopád, ale není tomu tak. Řeka teče podzemní štolou z Údolí sedmi Triglavských jezer, která se nachází asi 4 km na severozápad. Vznikla tak nádherná krasová jeskyně, která není veřejnosti přístupná.

Parkování

Zaparkovat můžete přímo u chaty Koca pri Savici (GPS souřadnice: 46.2889461N, 13.8024717E). K chatě můžete dojet od vesnice Ukanc po silnici 904. Parkování u chaty je zpoplatněno  a stojí 3 eura za osobní automobil nebo 10 euro za autobus.

V případě, že chcete o něco delší procházku, tak můžete auto nechat už ve vesnici Ukanc, ale i tam jsou některá parkoviště placená.

Vodopád Savica – cesta nahoru

Chata Koca pri Savici se nachází necelý kilometr od vodopádu a celou trasu můžete ujít za cca 20 minut. Trasa vede téměř celou dobu lesním poroste a je dobře značená. Nakonec dojdete k jakési dřevěné budce ze které se Vám naskytne nádherný výhled do údolí a také na vodopád (GPS souřadnice: 46.2926322N, 13.7973569E).

Vodopád Savica – cesta zpět

Bohužel není moc jiných možností, jak se vydat zpět k autu, ale v případě, že Vám cca hodinový výlet nestačil, tak se můžete vydat od parkoviště jinou trasou například k Černému jezeru (Črno jezero) nebo ještě dál k Údolí sedmi Triglavských jezer (GPS souřadnice: 46.3187336N, 13.7790581E).

Parametry trasy – jen cesta nahoru

  • Vzdálenost – 900 metrů
  • Časová náročnost – 20 minut
  • Převýšení – 120 metrů
  • Sestup – 20 metrů

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com 

7 komentářů: „Vodopád Savica – jeden z nejkrásnějších ve Slovinsku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *