Soutěska Vintgar – dech beroucí procházka nad řekou

Soutěska Vintgar (slovinsky: Soteska Vintgar, anglicky: The Vintgar Gorge) – se nachází asi 5 km od známého Slovinského jezera Bled na východním okraji Národního parku Triglav. Soutěsku zde vyhloubila řeka Radovna a procházka soutěskou vede po dřevěných chodnících přímo nad řekou. Nejde tedy o nic náročného, z turistického pohledu se dá říct, že jde s trochou nadsázky o bezbariérový přístup. Jde sice o jednoduchou a nenáročnou cestu, ale i tak opatrnost je na místě i zde. V rokli je i v období sucha vysoká vlhkost, takže dřevěné chodníky mohou klouzat.

Cestou uvidíte mnoho peřejí, mohutný vodopád Sum (Šum), který patří mezi nekrásnější ve Slovinsku a mnoho skalních útvarů, které zde za tisíce let vyhloubila řeka Radovna. Toto nádherné místo bylo pro turisty otevřeno v roce 1893 – do té doby byla rokle nepřístupná.

Parkování

Jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst ve Slovinsku, ale naštěstí zdejší parkoviště je dost velké, tak se nemusíte bát, že zde nenajdete volné místo. Parkoviště se nachází kousek od vstupu do soutěsky u vesnic Spodnje Gorje a Podhom (GPS souřadnice: 46.3925075N, 14.0845567E).

Autobusová doprava (Bled-Soutěska Vintgar)

V případě, že nechcete přijet autem, tak se můžete nechat přivést pravidelnou autobusovou linkou, které jezdí jen v letních měsících přímo z městečka Bled.

Soutěska Vintgar

Než vstoupíte do soutěsky, tak budete muset zaplatit vstupné. U přírodních atrakcí to není obvyklé, ale zde jdou peníze na údržbu více než 1500 metrů dřevěných chodníků, bez kterých by tato nádherná procházka nebyla možná.

Celá cesta soutěskou Vás jistě nadchne, ale jsou zde místa, která stojí zato připomenout. Hned u vstupu můžete v místní restauraci ochutnat pstruhy přímo z řeky Radovna – tedy aspoň to tvrdila servírka a jak později uvidíte, tak v řece jich je dostatek pro všechny.

Krom okolních skal o výšce přes 100 metrů, můžete po cestě obdivovat i 33 metrů vysoký kamenný most Bohinjské železnice z roku 1906. Na stejném místě se nachází i menší vodní elektrárna.

Na konci procházky Vás čeká ještě jedna velká atrakce v podobě vodopádu Sum. Jde o 13 metrů vysoký mohutný vodopád, který je nejlepší vidět na jaře, kdy má řeka největší průtok.

Soutěska Vintgar – Cesta zpět

Pro cestu zpět máte hned tři jednoduché možnosti. Tou první a dost často využívanou je projít si stezku nad řekou ještě jednou. Jestli se rozhodnete pro tuto variantu, tak Vás úplně chápu. Sám prioritně nechodím stejnou trasou zpět a mám raději okružní výlety, ale když jsem byl poprvé v této rokli, tak jsem šel i stejnou cestou zpět.

V případě, že chcete vidět ještě něco dalšího, tak se můžete vydat ke kostelu Sveta Katarina (GPS souřadnice: 46.3945261N, 14.1080317E) – přes vesnice Zasip a Podhom zpět k parkovišti. Tento okruh měří asi 7 km a kostel Světa Katarina patří mezi nejfotogeničtější kostely ve Slovinsku, takže touto cestou nepůjdete zbytečně. Krom toho kousek od kostela narazíte na výbornou pizzerii, ale to jen pro případ, že nemáte chuť na pstruha u parkoviště.

Poslední varianta vede také kolem kostela Sveta Katarina, ale místo cesty vesnicemi se dáte směrem ke kopci Hom (834 m.n.m.).

Parametry trasy s cestou kolem kostela Sveta Katarina

  • Vzdálenost – 7 km
  • Časová náročnost – 2 hodiny čistého času chůze, ale raději počítejte, že se v soutěsce zdržíte déle

Soutěska Vintgar – Otevírací doba

Duben-listopad – 8:00-19:00 (informace z roku 2019)

Přes zimu je soutěska uzavřena z bezpečnostních důvodů. Bylo by sice hezké vidět toto nádherné místo v zimním období, kdy by se s peřejí staly ledopády, ale námraza na dřevěných chodnících vytvoří jen těžko schůdnou cestu. Prý se uvažovalo, že by byl vstup povolen v mačkách, ale životnost dřevěných chodníků by se pravděpodobně hodně snížila a proto se od tohoto nápadu ustoupilo.

Soutěska Vintgar – Cena vstupenek (informace z roku 2019)

  • Dospělí – 9 euro
  • Skupiny nad 10 lidí – 7 euro na osobu
  • Děti 6-16 let – 3 eura
  • Děti do 6 let – 1 euro
  • Cena za parkování – 5 euro za osobní automobil

Nejlepší čas pro návštěvu

Jak už to tak bývá, tak všechny vodopády mají největší průtok vody na jaře, když na horách taje sníh. Není tomu jinak i tady. Když sem přijedete v květnu, tak bude téměř jistě dostatek vody v řece a uvidíte to nejlepší, co tato nádherná rokle může nabídnout.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

3 komentáře: „Soutěska Vintgar – dech beroucí procházka nad řekou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *