Jezero Bled – ostrov Bled a hrad nad jezerem

Jezero Bled (anglicky: Lake Bled, slovinsky: Blejsko jezero) – nádherné jezero s přímo pohádkovou krajinou kolem. Kouzlo přírodního charakteru vrcholků Julských Alp v okolí ještě umocní kostel na malém ostrově uprostřed jezera a hrad na 130 metrů vysoké skále nad jezerem.

Jde o druhé největší jezero ve Slovinsku a hlavně o nejnavštěvovanější jezero ve Slovinsku. Díky velmi dobré dostupnosti z blízké dálnice A2, která vede od hranic s Rakouskem k hlavnímu městu Ljubljana. Jezero se nachází asi 6 km od sjezdu z dálnice A2.

Jezero Bled

  • Délka – 2120 metrů
  • Šířka – 1380 metrů
  • Maximální hloubka – 29 metrů
  • Nadmořská výška – 475 m.n.m.
  • Plocha – 1,45 km2

Ostrov Bled

Ostrov Bled se nachází téměř uprostřed jezera a nemůžete ho přehlédnout snad z žádného místa na břehu. Na ostrově stojí několik budov, včetně poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie (Cerkev Marijinega vnebovzetja). Kostel v dnešní podobě byl na tomto ostrově postaven koncem 17. století, ale do dnes nese některé prvky gotického slohu, které pocházejí z období kolem roku 1470. Výška věže kostela je 52 metrů.

I když se zdá, že kostel na ostrově není dobře dostupný pro věřící, tak jde o velmi navštěvované místo. Dokonce se zde konají poutě a svatby. Z několika míst na břehu jezera sem jezdí loďky a tento malý ostrov má dokonce dvě místa, kde mohou loďky zakotvit.

Největší atrakcí uvnitř kostela je zvon a dlouhé lano pod věží. Legenda o tomto zvonu, který ze spodku nejde téměř vidět, říká, že kdo na něj zazvoní, tak bude mít po zbytek života štěstí. Po tom co si zazvoníte na zvon, tak můžete vyjít na věž kostela a podívat se na všechny strany. Výhled zde je opravdu nádherný – okolní vrcholky Julských Alp se Vám určitě zalíbí, ale přeci jen pohled na jezero je lepší, když vidíte i ostrov s kostelem uprostřed.

Vstupné do kostela stojí 6 euro pro dospělé a 1 euro pro děti do 6 let (informace z roku 2017)

Jezero Bled na loďce – tradiční „Pletna“

Jde o tradiční plavidlo, které se používá převážně na Bledském jezeře. Některé historické prameny říkají, že se tyto lodě na jezeře používají již od roku 1150, ale někteří historikové tyto údaje zpochybňují. Průkazně se tyto loďky používaly v roce 1590, takže jde o tradici starou minimálně 430 let.

I dnes se pletny vyrábí pouze ručně a platí pro ně podobná pravidla jako pro gondoly v italských Benátkách. Na rozdíl od gondol v Itálii OKDAZ, kde gondoliér musí projít mnoho zkoušek, bylo právo převážet poutníky na ostrov Bled uděleno císařovnou Marií Terezií v roce 1740. Tehdy právo převážet vozit poutníky dostalo 22 rodin a tato tradice se dědila z generace na generaci do dnes. I v současnosti je většina z majitelů těchto loděk potomky původních 22 rodin z roku 1740.

Pletna je ovládaná pomocí dvou vesel, která ovládá pouze jeden veslař. Není zdaleka tak flexibilní jako gondola – ostatně nemusí projíždět úzké kanály v Benátkách, takže to vůbec ničemu nevadí. Najednou uveze až 20 cestujících, které dokáže na ostrov dopravit během několika málo minut. Dá se říct, že proces nastupu a výstupu z loďky zabere více času, než cesta samotná.

Odkud můžete vyplout? Nastoupi na Pletnu můžete hned na několika místech: v lázeňském parku, ve vesničce Bled a v Mlinu.

Další půjčovny lodí – Krom tradičních plavidel Pletna si můžete půjčit i další loďky. Vzhledem k tomu, že projížďka po jezeře se stala velmi oblíbenou turistickou atrakcí, tak zde vzniklo mnoho půjčoven, které nabízí různé druhy lodí. Na rozdíl od plavbu Pletnou si budete moci a muset zároveň tuto loď řídit sami.

Mimo jiné zde najdete i půjčovnu paddle boardů. Cena je sice podobná jako za normální veslici – 10 euro na hodinu. Pokud jste to ještě nezkusili, tak možná je zde ten pravý čas, jde o super zážitek a třeba se Vám povede dojet až k ostrovu.

Hrad Bled

O tom, že jezero přitahovalo lidi už v dávné minulosti, se toho píše v mnoha historických dokumentech hodně. Co se týče „nej“ z kategorie nejstarší, má jedno své vlastní „nej“ i hrad Bled. Podle dochovaných písemných pramenů stál na tomto místě hrad již v roce 1011. První jasná zmínka o hradu se píše v darovací listině a z listiny je zřejmé, že byl hrad už dokončen

(Hrad byl pravděpodobně dokončen v roce 1004). Jde tedy o více než 1000 let starý hrad a také o nejstarší hrad ve Slovinsku.

Hrad Bled stojí na 130 metrů vysokém útesu přímo nad jezerem a návštěvníků nabízí nádherný výhled na okolní hory, jezero i ostrov s kostelem uprostřed. Od pradávna šlo i mimořádně luxusní a uznávané místo. Díky mimořádnému okolí a výhodné poloze byl hrad odpradávna využíván pro významná politická setkání a jiné společenské akce na vysoké úrovní.

Otevírací hodiny (informace z roku 2019)

  • leden, únor, březen – 8-18 h
  • duben, květen, červen – 8-20 h
  • červenec, srpen – 8-21 h
  • září, říjen – 8-20 h
  • listopad, prosinec – 8-18 h

Ceny vstupného (informace z roku 2019)

  • Dospělí – 11 euro
  • Studenti – 7 euro
  • Děti – 5 euro
Legenda o vdově po správci hradu

V roce 1500 byl správcem hradu Hartman Kreigh, který vládl opravdu tvrdě a všichni poddaní ho doslova nenáviděli. Dokonce si stěžovali na potlačování svých práv a útlak z jeho strany. Stížnosti ale nikdo neřešil až jednoho dne Hartman Kreigh zmizel beze stopy. Říkalo se, že byl přepaden a zabit lupiči a samozřejmě všichni poddaní byli v podezření, ale nikdy se nic nezjistilo a vůči nikomu se nenašel jediný důkaz, že by správci ublížil.

Jeho manželka Poliksena se stala vdovou a truchlila, až se jednoho dne rozhodla z hradu odjet. Z veškerého zlata, které vlastnila, nechala udělat zvon a měla v plánu ho ukrýt na ostrov do kostelní věže. Jenže když člun převážel zvon na ostrov, tak vypukla silná bouře a člun se i se zvonem převrhl. V té době už chudá Poliksena odešla do kláštera v Římě. Když se o jejím příběhu dozvěděl papež, tak nechal vyrobit nový zvon a od té doby, když na něj někdo zazvoní, tak má po zbytek života štěstí.

Svatba na hradě

Že jde o nádherné a luxusní místo není sporu, možná Vás napadne, že byste svou drahou polovičku požádali na tomto místě o ruku (případně můžete být na tomto místě požádána o ruku) – v té romantické chvilce Vás možná také napadne mít svatbu na přímo hradě Bled. Všechno to jsou krásné myšlenky, než se dozvíte kolik Vás taková romantika přijde – jen pronájem sálu, kde se svatby konají, stojí na 45 minut 1.200 euro (v přepočtu asi 30.000 kč). Vše další vyjde samozřejmě také pěkně draho. Informace od průvodkyně hradu (informace z roku 2017).

Vinný sklep

V případě, že máte rádi luxusní víno, tak přímo v komplexu hradu se nachází vinný sklep, kde můžete ochutnat ty nejlepší místní vína.

Jezero Bled – koupání

Specialitou jezera v dávných dobách nebyla jen mimořádně krásná krajina, hrad a ostrov s kostelem, ale také teplá voda. Několik termálních pramenu vtéká přímo do jezera (některé jsou svedeny do okolních hotelů a wellness) a díky tomu, je voda v něm mnohem teplejší, než byste čekali do horského jezera. Krom toho, zdejší voda je až nezvykle čista, když se přihlédne k tomu, kolik turistů se ročně přijede.

Kolem jezera se nachází několik pláží, které jsou koupání přizpůsobeny a mají vše, co najdete na plážích například v Chorvatsku (nečekejte prosím slanou vodu 😀 – děkuji za vtipný komentář). Ale přístup k vodě je možný i z jiných míst, než jsou oficiální pláže, takže si koupání můžete užít i v soukromí mimo přeplněné pláže.

Jezero Bled – Nejlepší místa pro fotku

Jezero je velmi fotogenické prakticky ze kteréhokoliv místa v okolí, ale odkud je to nejlepší? Nejkrásnější fotky z výšky vznikají na jihozápadním straně jezera na klikaté cestičce vedoucí na vrchol Velika Osojnica (756 m.n.m.). Nemusíte dojít až na vrchol. Opravdu krásný výhled se Vám naskytne už dřív než v polovině cesty na vrcholku Mala Osojnica (GPS souřadnice: 46.3569378N, 14.0824617E).

Dalším místem, které hojně navštěvují fotografové, se nachází na jihozápadním břehu jezera (GPS souřadnice: 46.3585200N, 14.0864172E), kde můžete fotit jezero s ostrovem a hradem v pozadí.

V případě, že chcete ještě lepší fotky, tak si můžete půjčit loďku a vyjet blíž k ostrovu Bled a vyfotit to stejné z větší blízky.

Jezero Bled a nejkrásnější výlety v okolí

Soutěska Vintgar – procházka po dřevěném chodníku přímo nad divokou řekou zakončená mohutným vodopádem Sum (Šum) – asi 5 km na sever od Bledu – 10 minut jízdy autem. Na toto místo nemusíte jezdit autem, přímo z městečka Bled Vás sem zaveze autobus (jezdí jen v letních měsících).

Sousední jezero Bohinj – největší jezero ve Slovinsku – nachází se asi 25 km jihozápadně od městečka Bled a pojedete sem asi 30 minut.

Savica slap – nachází se hned za jezerem Bohinj – tedy asi 30 km od Bledu a 35 minut jízdy autem

Hlavní město Slovinska Ljubljana – od městečka Bled vzdálené asi 55 km, ale většinu času pojedete po dálnice, takže jste tam za 40 minut.

Vodopád Peričnik – jeden z nejkrásnějších vodopádu v celém Slovinsku – nachází se nedaleko od vesnice Mojstrana a lze zaparkovat nedaleko od vodopádu na placeném parkovišti – pojede tam asi 30 minut a ujedete něco málo přes 30 km. Výlet lze kombinovat s dalším vodopádem Martuljški slap II., který se nachází nedaleko od známějšího vodopádu Peričnik. Na Martuljški slap II. už budete muset dojít pěšky z vesnice Godz Martuljek, která se nachází pouze 10 km od vesnice Mojstrana.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

8 komentářů: „Jezero Bled – ostrov Bled a hrad nad jezerem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *