Idrija – druhé největší naleziště rtuti na světě

Městečko Idrija a druhý největší důl rtuti na světě – tento důl je krom těžby rtuti využíván jako oblíbená turistická atrakce. Díky prohlídce dolů poznáte každodenní tvrdou práci horníků, kteří zde pracují, a dozvíte se spoustu zajímavostí.

Antonyho šachta (Antoniev rov) byla otevřena již v roce 1500 a jde o nejstarší vstup do dolu v Evropě. Díky prohlídce uvidíte prezentace těch nejstarších pracovních procesů ohledně těžby. Začíná se u ručního kopání, přes nakládání do vozíků se dojde až k dopravě na povrch.

Město Idrija – památka UNESCO

Městečko se nachází nedaleko Slovinského hlavního města a za svůj věhlas vděčí hlavně rtuti. Ostatně většina ze 7.000 obyvatel se živí těžbou nebo něčím co s těžbou rtuti souvisí. Další část obyvatel živí turistický ruch, který v městě kvete hlavně od roku 2012, kdy bylo společně s městem Almadén ve Španělsku zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Rtuť zde byla objevena již v roce 1490 a o 10 let později za ve velké začala těžit. Tento proces navždy změnil ráz do té doby chudého města v zdejší kopcovité krajině. Zdejší obyvatelé se rychle naučili, jak vzácný prvek mají k dispozici a vzhledem k velkému nedostatku tohoto vzácného kovu se rychle rozjel i mezikontinentální obchod s Amerikou.

Místo je unikátní nejen tradičním způsobem těžby, ale také nalezištěm samotným. Jde o jedno z mála míst na světě, kde se tento prvek vyskytuje jak v kapalném stavu, tak i v podobě rudy.

Největší vodní kolo v Evropě

Toto v průměru více než 13 metrů velké vodní kolo se nachází v Josefově šachtě a čerpalo vodu téměř 300 metrů vysoko. Hnacím motorem byla také voda a kolo dosahovalo výkonu až 100 koňských sil. Dnes slouží pouze jako atrakce pro turisty.

Idrija a zámek Gewerkenegg

Specialitou tohoto zámku je hlavně důvod stavby. Zatímco naprostou většinu zámků si staví šlechta jako své luxusní sídlo, tak tento zámek byl postaven pro nejvýznamnější představitele zdejší dolů. Dřívější ředitelé a správci dolů byli ve své době tak bohatí, že si mohli dovolit tak velkou stavbu.

Renesanční zámek byl postaven za nedlouho po otevření dolů a to v roce 1527 a významní představitelé dolů ho obývali až do 19. století.

V dnešní době se zámek využívá jako muzeum města a hlavně muzeum těžby rtuti.

Idrija – rtuťové doly – otevírací doba

Otevírací doba se mění téměř každý měsíc v roce, ale v jednoduchosti lze napsat, že v zimním čase (prosinec, leden a únor) se prohlídky konají pouze o víkendech. Ostatní měsíce se konají alespoň jednou za den.

Idrija – rtuťové doly – ceny vstupenek (informace z roku 2019)

Tak zvaná Antonyho cesta dolem

  • Dospělí – 13 euro
  • Studenti – 10 euro
  • Senioři – 10 euro
  • Děti – 6 euro

Tavírna rtuti

  • Dospělí – 8 euro
  • Studenti – 6 euro
  • Senioři – 6 euro
  • Děti – 3 euro

Kombinovaná vstupenka: Antonyho cesta dolem + tavírna rtuti

  • Dospělí – 18 euro
  • Studenti – 14 euro
  • Senioři – 14 euro
  • Děti – 8 euro

Rtuť – vzácný kov, ale i tichý zabiják

Kapalný kovový prvek, který je těžký a dobře vede elektrický proud. Jde o velmi vzácný prvek a na světě je ho nedostatek. Největší naleziště se nachází ve Španělsku, Slovinsku, Itálii, USA a Rusku.

V běžném životě se s ní nejčastěji setkáte v podobě dentálních amalgámů, používá se také pro fyzikální přistroje, výrobu zářivek, v polygrafii nebo k výrobě chloru.

Rtuť není jen vzácný prvek, ale má i negativní vlastnosti. V minulosti byl jednoznačně prokázán velmi negativní vliv na lidský organismus. V případech, kdy se rtuť dostala do těla, tak zůstávala v ledvinách, játrech a slezině i desítky let. Všechny tyto lidské orgány může rtuť poškodit, což významně zhoršuje zdravotní stav lidí, kterým se rtuť do organizmu dostala. Projevy otravy rtutí jsou nejčastěji: studené končetiny, zažívací potíže, chudokrevnost, vypadávání vlasů, onemocnění ledvin, bolesti v oblasti žaludku a zvracení.

V dnešní době se tento drastický způsob snad již nepoužívá, ale v minulosti bylo několik oblastí na světě kontaminováno rtutí během hubení různých škůdců pomocí přípravků, do kterých se rtuť přidávala.

Do dnes není úplně zřejmé zda používání amalgámových zubních plomb je či není vhodné pro organismus. Přes nejasný vliv plomb na lidský organizmus se odhaduje, že v Evropě mají lidé v ústech asi 1000 tun rtuti. Daleko větší problém pro budoucnost lidstva je, že během pohřbů se dostane asi 30 tun rtuti ročně do půdy a část této rtuti končí ve vodě, kterou všichni pijeme. Díky přesunu rtuti přes podzemní vodu z našich úst do ledvin se postupně snažíme otrávit touto vzácnou ale jedovatou látkou. Krom toho větší dávky rtuti v organismu snižují reprodukční schopnosti, což není jen problém člověka, ale i všeho živého na naší planetě.

Idrija – Jak se sem dostanete?

Městečko se nachází asi 35 km na západ od hlavního města Slovinska Ljubljana, ale cesta sem je trochu delší. Pojedete asi 45 minut a urazíte cca 60 km. V případě, že byste využili nejkratší cestu místo nejrychlejší, tak pojedete téměř hodinu.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

4 komentáře: „Idrija – druhé největší naleziště rtuti na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *