Ferrata Tominškova Pot – Triglav (Obtížnost B)

Ferrata Tominškova Pot – krásná ferrata, která patří mezi jednodušší a dá se říct, že jde o nejkrásnější cestu na nejvyšší horu Slovinska – Triglav (2864 m.n.m.). Jde o paralelní cestu, k druhé zajištěné cestě, Ferrata Pot čez Prag. Tominškova cesta je trochu náročnější, ale zase o asi 30 minut kratší. Většina lezců využije Tominškovu cestu k výstupu a trasu Prag pro sestup zpět do údolí Vrata.

Zajištěná cesta Tomiškova Pot byla postavena již v roce 1903 spolkem slovinských horolezců – konkurenční Pot čez Prag, byla postavena německým alpským klubem.

Parkování

Nejlepším místem pro parkování je parkoviště kousek od chaty Šlajmerjev dom v Vratih (GPS souřadnice: 46.4105725N, 13.8438544E). Parkoviště se nachází kousek od cesty vedoucí k chatě od vesnice Mojstrana. Z parkování zaplatíte 4 eura na celý den (informace z roku 2018).

Ferrata Tominškova Pot – Cesta k ferratě

Od parkoviště se vydáte po značené cestě kolem chat Šlajmerjev dom v Vratih a Aljažev dom v Vratih (GPS souřadnice: 46.4090403N, 13.8434114E) až k pomníku, který je věnován padlím partyzánům. U pomníku (GPS souřadnice: 46.4055297N, 13.8413678E) se cesta rozdělí, a máte dvě možnosti, kam se vydat. K naší ferratě se vydáte vlevo (cesta doprava vede k ferratě Pot čez Prag ODKAZ). Hned u pomníku uvidíte rozcestník, tak se nemusíte bát, že se ztratíte. Od rozcestníku už nemáte kam uhnout a dojdete až k začátku ferraty.

Ferrata Tominškova Pot a cesta na Triglav

I když z dálky uvidíte jen strmou skálu, tak samotná ferrata patří mezi jednodušší. Začátek jištěné cesty je hodnocen obtížností A a později narazíte na několik úseků obtížnosti A/B. Žádný z úseků nepřesáhne hodnocení B. Na konci jištěné cesty se trasa spojí s Ferratou Pot čez Prag v jednu.

V případě, že máte v plánu zdolat krom ferraty i nejvyšší vrchol Slovinska, tak pokračujte k Triglav Lodge at Kredarica (GPS souřadnice: 46.3789186N, 13.8487928E). K chatě dojdete asi za hodinu a od chaty na vrchol hory Triglav (2864 m.n.m.) půjdete další hodinu.

Ferrata Tominškova Pot – Cesta zpět

Cesta zpět k autu bude podobná jako cesta nahoru. Ano čtete dobře v naprosté většině případů se tak chodí. Jediným rozdílem v je nepsané pravidlo, že se pro sestup používá ferrata Pot čez Prag. Ferrata Pot čez Prag je trochu lehčí a také rychlejší. Jde jen o 3 krátké jištěné úseky obtížnosti maximálně A/B.

Parametry trasy (včetně výstupu na Triglav)

  • Časová náročnost – 6 hodin
  • Délka – 7 km
  • Cesta k ferratě – převýšení – 500 m
  • Ferrata – převýšení – 600 m
  • Cesta od ferraty na Triglav – převýšení – 800 m
  • Cesta zpět Vám zabere asi 4 až 5 hodin, takže jde o celodenní výlet.

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

7 komentářů: „Ferrata Tominškova Pot – Triglav (Obtížnost B)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *