Řeka Soča – smaragdová řeka plná dobrodružství

Řeka Soča (italsky: Isonzo) se proslavila svou smaragdově zelenou barvou, což nemohlo ujít ani návštěvníkům Slovinska ODKAZ. Nejen místní o této řece říkají, že jde o jednu z nejkrásnějších řek v Evropě. Pramen řeky se nachází v Triglavském národním parku téměř přesně na spojnici dvou významných vrcholů Slovinska – Mangert a Triglav ODKAZ. Jde o jednu z nejkrásnějších částí Julských Alp. Nedaleko městečka Gorica odtéká ze Slovinska do Itálie, kde po 135 km ústí do Jaderského moře.

Řeka Soča – krátká procházka k prameni

Procházka k prameni řeky začíná u chaty Koča pri izviru Soče (GPS souřadnice: 46.4095067N, 13.7254889E). Název chaty lze přeložit jako Chata u pramene Soče. Odtud se vydáte krásnou cestičkou asi 400 metrů k prameni řeky (GPS souřadnice: 46.4117358N, 13.7241044E).
V případě, že přijedete pozdě a parkoviště bude obsazené, tak u hlavní silnice 206 se nachází ještě jedno větší parkoviště (GPS souřadnice: 46.4038256N, 13.7398644E), kde máte větší šanci ulovit volné místo (Vaše procházka bude o asi 1,5 km delší).
Procházka to není dlouhá, ale rozhodně stojí zato. Čeká Vás cesta do kopce podél řeky, kde uvidíte spoustu peřejí a menší vodopádů. Hned na začátku se nacházíte nedaleko pramene a možná čekáte jen malý potůček, ale není tomu tak. Jde o opravdu silný pramen, takže hned od začátku uvidíte opravdovou řeku v plné své kráse.

Cesta k prameni je v některých místech doslova vytesaná ve skále, proto jsou zde jistící prvky v podobě lan a kovových nášlapů pro větší bezpečnost. Ještě než dojdete k místu z lanem, tak Vás na obtížnost cestu upozorní cedule „Very demanding climbing trail“. Nejde sice o nebezpečnou cestu a pokud nemáte závratě, tak se nemusíte ničeho bát, ale v turisticky nejvíce frekventovaných časech, zde potkáte spoustu turistů, kteří jdou různým tempem a někteří se vrací zpět. Díky tomu zde vznikají zmatky a často čekáte, než se dostanete o pár metrů dál. Doporučujeme si přivstat a vyjít sem hned k ránu, kdy ještě většina turistů spí.

Řeka Soča – „Soča Trail“ – pro náročné

U pramene řeky začíná delší procházka tou nejkrásnější částí toku řeky, kde si můžete vychutnat krásné peřeje, nádherné výhledy a smaragdově čistou vodu. Cestou podél řeky ujdete přes 26 km a zabere Vám asi 7 hodin času. Terén není náročný a na rozdíl od cesty k prameni nepotkáte žádné jistící prvky. Na jaře a v zimě můžete využít autobus, který spojuje města Bovec and Kranjska Gora, který Vás doveze zpět k autu.
Jde o nejstarší značenou trasu ve Slovinsku a jednu z nejznámějších. Můžete se setkat s více názvy: Soča River Trail, Soška pot nebo Alpe-Adria Trail.

Řeka Soča – pramen

Výchozím bodem trasy je tedy pramen řeky, případně už zmíněné parkoviště nedaleko od pramene a trasa končí v městě Bovec (GPS souřadnice: 46.3385464N, 13.5525933E).
Cestou půjdete kolem mnoha přírodních krás a atrakcí, které budou stát za zdržení, tak si na tento výlet raději nechte celý den.

Botanická zahrada

Nedaleko od parkoviště se nachází „Juliana Alpine Botanical Garden“ (GPS souřadnice: 46.3989617N, 13.7453547E) jde o botanickou zahradu, kde můžete vidět přes 600 druhů rostlin, které jsou typické pro Slovinsko a Triglavský národní park. V případě, že chcete projít celou trasu, tak asi nebudete mít moc času si tento přírodní úkaz pořádně prohlédnout.

Korita Mlinarice

Korita Mlinarice – tento malebný kaňon se stal jednou z nenavštěvovanějších atrakcí Národního parku Triglav. V tomto 700 metrů dlouhém kaňonu uvdíte několik vodopádů ale také klidnějších částí řeky. Bohužel zde potkáte spoustu lidí, což je dáno hlavně tím, že toto krásné místo se nachází nedaleko parkoviště a minimálně sem dojde každý. GPS souřadnice: 46.4027144N, 13.7453547E.

Muzeum Trenta (Dom Trenta)

Muzeum Trenta (Dom Trenta nebo Trenta Lodge) – muzeum Národního parku Triglav a informační centrum v jednom. Jde o místo, kde se můžete o tomto Národním parku dozvědět více. Konají se zde také různé kulturní akce od koncertů, společenských setkání, divadelních představení až po semináře o cestování nebo výstavy fotografií.

Mala korita Soče

Mala korita Soče – další krásná soutěska této smaragdové řeky. Nachází se nedaleko od soutoku řeky s potokem Vrsnica (GPS souřadnice: 46.3412547N, 13.6842042E).

Velika korita Soče

Velika korita Soče – pro mnohé nejkrásnější místo na trase, které Vám možná připomene Národní park Plitvičská jezera v Chorvatsku. Uvidíte zde vodopády, vodní závěsy a to vše doplněno smaragdově zbarvenou vodou. V těchto místech končí ta nejkrásnější část řeky a začíná zde ta splavná část. Právě na konci této soutěsky se vydávají odvážní vodáci na svou plavbu. Soutěska není turistům plně přístupná, ale i z turistické cestičky, která vede kolem uvidíte dost na to, aby jste odcházeli spokojeni. V období po dešti dávejte u vyhlídek pozor na uklouznutí, protože místa nejsou moc dobře zabezpečena. GPS souřadnice: 46.3406450N, 13.6508775E.

Parametry trasy pro náročné

Trasa začíná u pramene, takže půjdete převážně dolů, ale i tak jde o natolik nerovný terén, že se stoupání nevyhnete.

  • Vzdálenost – 26 km
  • Časová náročnost – 7 hodin
  • Převýšení – 770 m
  • Klesání – 1300 m

Řeka Soča na lodi

Řeka patří mezi nejkrásnější na světě a nemohla tak uniknout vodákům, kteří sem přijíždějí z celého světa. Nejsem sice vodák, ale i když jsem šel trasu podél řeky několikrát pěšky a myslel jsem si, že tu nelepší část jsem viděl, tak mě sjezd na raftu nadchl.
Řeku je možné sjíždět z nástupního místa Velika Korita, kde si také můžete zaplatit projížďku na lodi i s průvodcem, který Vás bezpečně proveze řekou a z výletu si jistě odvezete nezapomenutelný zážitek.

Řeka Soča – technické údaje

  • Délka – 135 km
  • Rozloha povodí – 3500 km2
  • Průtok – 140 m3/s (největší průtok na jaře – nejmenší v létě)
  • Pramen – Slovinsko – Julské Alpy – poblíž hory Jalovec
  • Ústí – Jaderské moře – Terstský záliv

Řeka Soča a krutá historie

V období 1915 až 1917, kdy v Evropě zuřila První světová válka, proběhlo v blízkosti řeky hned 12 krutých bitev. Na jedné straně stála italská armáda a na druhé vojska rakouska-uherska. V okolí řeky můžete dodnes vidět pozůstatky po bojích, které má Evropa již více než 100 let za sebou.
Boje v okolí řeky ukončila až německá posila, díky které ustoupila italská armáda. Dnes pozůstatky bojů slouží jako atrakce pro turisty a přírodní válečné muzeum.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

9 komentářů: „Řeka Soča – smaragdová řeka plná dobrodružství

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *