Piran – město památek, soli a historie

Město Piran – patří mezi nejznámější ve Slovinsku a proslavilo se hned několika způsoby. Pojďme se podívat, co sem táhne tolik návštěvníků z celého světa. Jde o jedno z mála měst ležících na krátkém pobřeží Slovinska, které historicky patřilo i pod Itálii, případně Benátky, díky čemuž zde mají většinu nápisů dvojjazyčně a žije zde italská menšina.

Největší atrakcí městečka je bezesporu těžba soli, ale najdete zde mnoho dalších památek, které stojí za návštěvu. Městečko není velké, tak ho projdete pohodlně pěšky a můžete si tak naplno vychutnat atmosféru úzkých uliček. Díky velmi podobné architektuře jako mají Benátky si město vysloužilo přezdívku „Slovinské Benátky“ a když se procházíte městem, tak určitou podobnost určitě najdete. Na rozdíl od Benátek v Itálii, zde nepotkáte davy turistů a tak si poklidnou procházku jistě užijete.

Piran město soli

Město z moře těží sůl již více než 700 let a také více než 700 let stejným způsobem. Nejde tedy pouze o samotnou těžbu soli, ale hlavně o tradiční způsob a nástroje, které se k těžby používají.

Základním nástrojem těžby je přirozená krystalizace na solných polích, kde se sůl shromažďuje na bázi bio sedimentu o tloušťce několika milimetrů zvané „Petola“, složené z minerálů a mikroorganismů. O tom kolik bude „úrody“ rozhoduje – slunce, vítr, moře a vytrvalá práce pracovníků, kteří se na těžbě podílejí. Sůl z přírodního parku Sečovlje Salina je lehká, bohatá na minerály moře a výjimečné chuti. I proto sem mnoho návštěvníků přijede pro cenný suvenýr v podobě sáčku se solí.

Piran Salt – značka světového významu

V roce 2014 vložila Evropská komise zdejší sůl pod názvem Piran Salt do Rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení. V tomto rejstříku najdete výrobky, které mají nejvyšší úroveň ochrany v rámci evropského systému zemědělských produktů a ochrany potravin. Zápis do registru znamená, že výrobek musí být odlišen od příbuzných výrobků zvláštními vlastnostmi výroby nebo složení. Musí být dodrženy předepsané výrobní předpisy a výrobek musí podléhat přísným kontrolám ze strany certifikačního orgánu. Pro zákazníky to znamená velkou záruku kvality a bohužel také záruku vysoké ceny. Díky nespočtu auditů se administrativní zátěž výroby navýší neskutečným způsobem.

Piran Salt (Piranská sůl) se tak dostala do luxusní společnosti potravin jako jsou další světově proslulé produkty: šampaňské, parmská šunka, parmazán a také istrijský olivový olej. z českých výrobků sem patří například Olomoucké tvarůžky (které se vyrábí v Lošticích).

Prodejní místa

Stejně jako postup těžby soli se hlídají i prodejní místa. V případě, že chcete zakoupit opravdu zdejší sůl, tak si dejte pozor na nespočet překupníků, kteří téměř jistě nejsou originální prodejnou a pokud jejich sůl pochází z města Piran, tak si jistě nasadí nemalou přirážku, protože ji museli nakoupit v originální prodejně. Prodejny, které patří na seznam vybraných:

  • Sečovlje Salina Nature Park – Lera
  • Piranske soline Ljubljana – Ljubljana
  • Na Škalinah – Koper
  • Benečanka – Piran
  • Solni cvet – Portorož
  • Piranske soline Bled – Bled
Zajímavosti o těžbě soli

V dobách velkého a slavného Říma se již vědělo o způsobech jak získat sůl z moře a některá města sůl těžila velmi podobným způsobem jako se to dělá do dnes. Touto dobou měla sůl takovou cenu, že ji dokonce vojáci dostávali k platu – šlo tedy nejen o možnost dochutit potraviny, ale také možnost využít sůl jako platidlo. Nejde sice o pohádkové „Sůl nad zlato“, ale spíše o sůl za zlato :-). Zasedací pořádek u stolu byl v této době určen tak, že nejdůležitější osoba seděla nejblíže soli.

Sůl není jen naprosto nutná potravina pro dnešní kuchyni, ale také způsob jak potraviny konzervovat. Díky tomu bylo v minulosti možné převážet potraviny z velké dálky a možná právě díky tomu byla objevena Amerika a další části světa, které by jinak ještě dlouho zůstaly odříznuty od Evropského světa.

O tom, že sůl je velmi cennou komoditou se vědělo už v Číně asi 2200 let před naším letopočtem. V Číně se sůl těžila dřív než v Evropě a i díky tomu byla Čína touto dobou o moc dál. Platila se zde daň ze soli a pravděpodobně šlo o jednu z prvních daní vůbec. Nejde to sice dokázat, ale jasně to svědčí o důležitosti soli. Ostatně ve Francii se říká, že daň ze soli se stala jedním z podnětů, proč v roce 1789 vypukla velká francouzská revoluce.

Piran – nejdůležitější atrakce

Aquarium Piran

Akvárium tohoto krásného města najdete u místního přístavu. Vzniklo již v roce 1964 a pro veřejnost bylo pod záštitou námořní střední školy otevřeno v roce 1967. Můžete zde vidět více než 140 různých druhů mořských organismů, které většinou pochází z Jadranského moře.
Z nejznámějších mořských živočichů zde můžete pozorovat žraloky, parmice, plotice, humry, kraby, úhoře, mořské ježky a mnoho dalších ryb.

Otevírací doba se v průběhu roku mění a některé měsíce se akvárium pro veřejnost uzavírá úplně. V období letních prázdnin se otevírá v čase 9-20 h. V září 9-17h. Ceny vstupného pro dospělé 5 euro na osobu a pro děti do 14ti let 3,5 euro. Pro větší skupiny si můžete domluvit různé slevy, případně koupit rodinné vstupné za 10 euro. Informace z roku 2019.
GPS souřadnice: 45.5279567N, 13.5672508E

Tartiniho náměstí

Tartiniho náměstí (Tartinijev trg, Piazza Guiseppe Tartini, Tartini Central Square) – Malé, ale moc pěkné náměstí přímo v centru městečka, kousek od přístavu. Přímo na náměstí se nachází několik budov, které patří mezi hlavní symboly města.

Benátský dům – návštěvníci si zde nemohou nevšimnout vlivu Benátek při budování města, což můžete pozorovat téměř v každé uličce. Krom uliček tu po Benátské republice zůstal i Benátský dům. Jde o krásnou stavbu z období největší slávy Benátek (15. století), která byla postavena v gotickém stylu.

Kostel svatého Petra – jedna z nejstarších budov městečka, jejíž původ se datuje až do roku 1272. Po roce 1800 došlo k několika úpravám, ale i tak zde najdete mnoho prvků z původního kostela.

Budova soudního dvora – jedna z nekrásnějších budov ve městě.

Socha Guiseppe Tartiniho – přímo uprostřed náměstí se nachází socha slavného italského houslisty a bezpochyby nejslavnějšího rodáka města.

Možná Vás napadne, jak se na zdejší poměry velké (oproti jiným náměstím malé) mohlo do města, kde je využit každý centimetr vejít, když vypadá poměrně moderně? První nápad bude asi nedávná rekonstrukce, ale není tomu tak. Náměstí vzhledem k historii městečka vzniklo poměrně nedávno na místě původního nádraží, které město spojovalo s největším přístavem ve Slovinsku Koper.

Hradby města Piran

První zmínka o hradbách města pochází již ze 7. století, ale hradby, které zde můžete vidět dnes pochází až z 14. století. Jde o cca 190 metrů hradeb ve velmi dobrém stavu. Původní hradby kolem města měli více než 2 km.

Kostel svatého Jiří

Další kostel, který patří k nejstarším budovám města. A dokonce jde ještě o starší kostel než kostel svatého Petra na hlavním náměstí. Výstavba proběhla v 12. století, ale přesný rok dokončení není znám.

Piran – doprava

Jde po přímořské městečko, takže velkou roli v dopravě hraje lodní doprava. Pravidelné linky ze zdejšího přístavu jezdí do Italského Terstu nebo Benátek. Dostanete se i do několika měst na pobřeží Chorvatska.

Autem se sem dostanete z hlavního města Ljubljana ODKAZ po dálnici, která vede směrem na jihozápad k pobřeží a končí asi 20 km od města Piran. Jde o úsek, který Slovinci směřují ke svému pobřeží a pravděpodobně naschvál nechtějí propojit s Chorvatskem, aby aspoň část turistů zůstala ve Slovinsku. Od hlavního města sem pojedete asi hodinu 20 minut a urazíte asi 120 km. Vjezd autem přímo do města je zakázán. Existují sice výjimky, ale jde hlavně o vozidla zásobování. Vjezd do města je zakázán i místním, ale Ti mají výhodu možnosti parkovat na velkém parkovišti na kraji města. Pro turisty jsou zde parkovací domy, kde se zakazuje vjezd autem na plyn. Nevím zda se tento problém již vyřešil, ale 2 roky zpět měl kamarád s autem na plyn docela problém ve městě zaparkovat (informace z roku 2017).

Piran – koupání téměř kdekoliv

Městečko není vůbec velké. Žije zde asi 4000 obyvatel a téměř všude se podél pobřeží dá koupat. Pláž začíná na severu v místě kde končí útesy a táhne se podél pobřeží téměř až k přístavu na jihu. Od většiny atrakcí jste u moře za 10 minut pěšky, což se Vám v letních měsících může hodit a obzvlášť při teplotách nad 30 °C to jistě uvítáte.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

6 komentářů: „Piran – město památek, soli a historie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *