Kostel svatého Ambrože (Basilica di Santo Ambroggio)

Kostel svatého Ambrože (Basilica di Santo Ambroggio) – krásný kostel uprostřed města Miláno v Itálii, který pochází ze 4. století našeho letopočtu. Jde o jednu z nejstarších staveb v severní Itálii a samozřejmě i ve městě Miláno.

Kostel svatého Ambrože – Historie

Kostel byl postaven v letech 379–386 našeho letopočtu na místě, kde zemřelo mnoho lidí, kteří byli pronásledování Římany. Kostel se původně jmenoval bazilika Martyrum.

Když přijel svatý Ambrož do Milána, tak zdejší dvě odvětví církve měli dlouholetý spor. Ambrož se rozhodl podpořit jednu stranu a podporoval ji nejen svým kázáním, ale také stavbou kostelů. Celkem nechal postavit 3 nebo 4 kostely. První se jmenoval Bazilika Apostolorum (nyní San Nazaro v Brolo), Basilica Virginum (nyní San Simpliciano) a Basilica Martyrum (který byl později přejmenován podle svatého Ambrože). U čtvrtého kostela – bazilika Salvatoris (nyní San Dionigi), není zřejmé, zda se o jeho stavbu zapříčinil právě svatý Ambrož, i když víme, že se stavěl ve stejnou dobu.

O tom jak vypadal původní kostel, se toho moc nedochovalo. Tedy přesněji dochoval se původní plán pro stavbu kostela, ale také bylo zřejmé, že v něm došlo k mnoha úpravám, takže nakonec vypadal úplně jinak.

V době, kdy se kostel stavěl, tak se nacházel mimo město, ale postupem času se město rozrůstalo a dnes se dá říct, že stojí v centru tohoto evropského velkoměsta.

V průběhu staletí byl kostel svatého Ambrože několikrát opravován a restaurován. Současný vzhled pochází z 12. století, kdy se kostel přestavěl v románském slohu. Návrh pochází z roku 1099. V srpnu roku 1943 byl kostel poškozen během bombardování města, ale v rámci oprav města se povedlo kostel opravit a hlavně ponechat jeho původní vzhled z 12. století.

Kostel svatého Ambrože – Jak se sem dostanete?

Doprava ke kostelu není vůbec složitá – dojedete sem pomocí linky metra M2 – stanice Sant’Ambrogio.

Otevírací doba

Návštěva kostela by měla proběhnout v době: 10:00 – 12:30 nebo odpoledne 14:30 – 18:00.

GPS souřadnice:

45.4623703N, 9.1757569E


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

3 komentáře: „Kostel svatého Ambrože (Basilica di Santo Ambroggio)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *