Výbuch sopky Stromboli 3.7.2019 – jeden mrtvý

Výbuch sopky Stromboli ve středu odpoledne zabil jednoho muže a vyděsil tisíce turistů. Obrovský oblak kouře mohou pozorovat i ze vzdálených částí Itálie jako jsou Palermo nebo Salerno. Výbuch byl slyšet desítky kilometrů daleko.

Muž, který při výbuchu zemřel byl zasažen úlomkem kamene, kameny zasáhly více lidí, ale většinou šlo o lehká zranění. Toto jsou zprávy, které právě vysílají televize v Itálii, ale podle majitele restaurace na ostrově Stromboli nikdo přesně neví kolik lidí na ostrově bylo v době výbuchu.

Podle Italské záchranné služby šlo o muže ve věku 35 let, který sem přijel ze Sicílie, kde také žil. Tuto informaci později potvrdila zpravodajská agentura AGI.

Výbuch sopky Stromboli 2019 - pohled z nedalekého ostrova
Výbuch sopky Stromboli 2019 – pohled z nedalekého ostrova Panarea (zdroj bbc .com)

Výbuch sopky Stromboli zmobilizoval námořnictvo

Italská vláda okamžitě povolala námořnictvo a to podle posledních informací evakuovalo 70 lidí, což je v porovnání s davy turistů, kteří ostrov v letních měsících navštěvují dost málo. Většina z nich tam připluje na lodi a je dost možné, že cestovní kanceláře evakuovali turisty bez pomoci námořnictva.

4.7.2019 ráno vyšla zpráva, že naprostá většina obyvatel ostrova zůstala přes noc ve svých domech, ale u místního přístavu zůstává nachystaná loď, která by dokázala pojmout všechny obyvatele ostrova. Podle posledních informaci se sopečná činnost uklidnila a evakuace nebude nutná.

Výbuch sopky Stromboli každých 15 až 20 minut

Stromboli je jednou z nejaktivnějších sopek na světě. K menším erupcím dochází pravidelně každých 15 až 20 minut a to již od roku 1932. Tyto erupce nejsou nebezpečné a obyvatelé ostrova je vnímají vesměs pozitivně. Díky tomu, že sopka chrlí lávu několikrát za hodinu, tak téměř všichni obyvatelé ostrova žijí z turistického ruchu.

Výbuch sopky Stromboli – podívaná pro turisty

Cestovní agentury, které normálně přivážejí na ostrov tisíce turistů sice strádají, ale turisté na pobřeží si na své stejně přijdou. Vzhledem k tomu, že sopky chrlí oblaka dýmu, které je možné pozorovat i z velké dálky, tak si návštěvníci jižní Itálie našli novou zábavu. Stromboli vybouchne každých 15 minut, ale jen jednou za desítky let je erupce sopky tak velká.

Fungoval poplašný systém?

I když je zde erupce sopky vnímaná vesměs pozitivně, tak to neznamená, že s výbuchu nemají zdejší obyvatelé respekt. Na ostrově funguje od posledního výbuchu systém, který hlídá seismicitu ostrova a měl by před výbuchem vyhlásit poplach. Mělo by jít o podobný systém, který máme u nás a každou první středu v měsíci ho zkoušíme přesně ve 12 hodin. Zatím není zřejmé jestli tento poplašný systém zafungoval, ale je velmi pravděpodobné, že ne.

Na ostrov míří denně tisíce turistů, ale momentálně je doprava na ostrov pozastavena.


Více o sopce Stromboli.

sopky v Indonésii

2 komentáře: „Výbuch sopky Stromboli 3.7.2019 – jeden mrtvý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *