Ferrata Torre di Toblin (delle Scalette) (Obtížnost C)

Ferrata Torre di Toblin (případně druhý název: delle Scalette) – vede na vrchol hory stejného jména. Jedná se o jednu z nejkrásnějších ferrat v Dolomitech. Díky této ferratě se projdete kolem jednoho z nejúchvatnějších míst Tre Cime a po dobytí vrcholku Torre di Toblin se Vám naskytne dokonalý výhled na tento skalní masiv.

Jde sice o kratší ferratu, ale o to intenzivnější zážitek a hezčí výhledy Vás zde čekají. Navíc nejde vůbec o lezecky těžkou trasu.

Vrchol hory byl za První světové války využíván Rakouskem jako pozorovatelna. Až budete nahoře, tak uvidíte proč právě tento vrchol.

Ferrata Torre di Toblin – Parkování

Pro nejrychlejší přístup k ferratě si vyberte některou z parkovacích ploch (GPS souřadnice: 46.6132408N, 12.2956600E) u chaty Rifugio Auronzo. Jde zároveň o výchozí bod na pohodový okružní výlet kolem masivu Tre Cime di Lavaredo. Ostatně tento okruh můžete absolvovat a ještě si k tomu přidat tuto nádhernou ferratu.

Cesta k ferratě Torre di Toblin

Z parkoviště se vydáte kolem masivu Tre Cime po značené cestě k chatě Locatelli – Innerkofler – Dreizinnen Hut (GPS souřadnice: 46.6369428N, 12.3104892E). Bohužel chata má několik názvů, tak se nenechte zmást.

Od chaty Vás již ukazatele nasměrují k ferratě. Začátek ferraty se nachází necelý kilometr od chaty. Cesta k nástupu na ferratu Vám zabere necelou hodinu a půl.

Ferrata Torre di Toblin - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Ferrata Torre di Toblin – Itálie

Ferrata Torre di Toblin

Obtížnost lezecké části se sice uvádí C, ale v reálu jde spíše o obtížnost B. Začátek lezecké části, tradičně začíná nejobtížnější částí, kde se na prvních několika metrech má ukázat, zda na to máte. Prvních několik metrů se tedy značí obtížností C a zbytek trasy se označuje maximálním stupněm B, případně jeden krátký úsek B/C.

Cestou nahoru Vás čeká asi 10 žebříků (neberte mě prosím v komentářích za slovo, nepočítal jsem je, jde o odhad) a hlavně krásné výhledy na okolní hory. Nejlepší výhled Vás samozřejmě čeká nahoře. Italové říkají, že jde o nejlepší výhled na Tre Cime, tak si ho pořádně vychutnejte.

Během lezecké část překonáte převýšení 340 m a ferratu vylezete za méně než hodinu.

Ferrata Torre di Toblin – Cesta zpět

Při cestě je vhodné od chaty Rifugio Lavaredo (GPS souřadnice: 46.6183481N, 12.3120775E) dokončit okruh kolem Tre Cime, který je podrobněji popsán v samostatném článku. Samozřejmě jde i o časové a fyzické možnosti, ale celý okruh není náročný, tak si ho můžete vychutnat i po zdolání ferraty.

Parametry trasy

V případě, že pro cestu zpět použijete stejnou trasu jako k nástupu na ferratu:

  • Časová náročnost – 5 hodin (včetně nejkratší cesty zpět)
  • Vzdálenost – 11 km (včetně cesty zpět)
  • Převýšení – 400 m (celkové od parkoviště po vrchol)
  • Obtížnost jištěné cesty – B/C

Výlety v okolí

  • Okruh kolem Tre Cime – jeden z nekrásnějších jednodenních výletů v Dolomitech. Zároveň jde o jedno z nejfotogeničtějších míst v těchto krásných horách.
  • Ferrata De Luca/Innerkofler – jde o další jednoduchou jištěnou cestu, která není dlouhá a dá se dokonce stihnout ve stejný den. Když se vrátíte zpět k chatě Dreizinnen Hut (GPS souřadnice: 46.6369428N, 12.3104892E), tak Vás ukazatele nasměrují téměř přesně opačným směrem, než k první jištěné cestě Torre di Toblin.

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

4 komentáře: „Ferrata Torre di Toblin (delle Scalette) (Obtížnost C)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *