Mantua (Mantova) a Sabbioneta – Italská města kultury

Mantua (Mantova) a Sabbioneta – dvě města v italské Lombardii, reprezentující renesanční urbanismus, jejichž části byly v roce 2008 společně zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Hlavní památky pocházejí z 16. století, ale historie těchto míst sahá ještě dále. Nejstarší důkazy o osídlení města Mantua pocházejí z období kolem roku 2000 před naším letopočtem. V posledních desítkách let zůstávala Mantova ve stínu okolních mnohem slavnějších měst: Verona, Benátky nebo Miláno ODKAZ, ale od roku 2008, kdy bylo společně s městem Sabbioneta zapsáno na seznam UNESCO, se zájem zásadně zvýšil.

Mantua – město kultury

Nejen, že jde o město s mnoha významnými památkami, ale jde také o město, které doslova žije kulturou. Co se týče opery, tak jde o jedno z nevýznamnějších měst na světě a do dnes se zde koná mnoho operních událostí.

V roce 2016 se Mantua stala hlavním městem kultury v Itálii. O rok později se stala centrem Evropské gastronomie – festival gastronomie hostila současně i další Italská města: Bergamo, Brescia a Cremona.

Mantua (Mantova) - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Mantua (Mantova) – Itálie

Mantua – město, kam byl vyhoštěn Romeo

Mantova se nachází asi 40 km na jih od většího města Verona. Verona nejvíce proslavil příběh Romea a Julie a Mantua se na tomto příběhu snaží, alespoň z části také přiživit. Část příběhu se odehrála právě zde. Jde o část, kdy Romeo zabije jednoho z členů rodiny Julie a za vraždu je vyhoštěn do sousedního města Mantua.

Díky této části slavného příběhu zde nemůžete minout spoustu stánků se suvenýry s tématikou Romeo a Julie.

Mantua – město obklopené jezery

Když se na město podíváte na mapě, tak máte pocit, že jde o jednu velkou vodní plochu. Ale není tomu tak. Jde o uměle vybudované vodní plochy, které jsou rozděleny. Jména jezer jsou: Lago Superiore, Lago di Mezzo, Lago Inferiore a Lago Vallazza. Jednotlivé vodní plochy oddělují silnice nebo případně železniční trať.

Dnešní město se rozkládá i na druhé straně jezer, ale historické centrum města je ukryto a ze tří stran obklopeno těmito jezery. Jezera vznikla v 12. století a sloužila jako obranný systém města. Krom uvedených jezer zde existovalo ještě jedno Pajolo, které uzavíralo okruh kolem centra města – toto jezero koncem 18. století vyschlo.

Mantua – nejznámější památky

Katedrála Mantova

Římsko katolická katedrála, která byla zasvěcena svatému Petrovi. Na tomto místě stála křesťanská budova už v letech kolem roku 450 našeho letopočtu. Ale šlo o dřevěnou budovu a pravděpodobně byla zničena v roce 894 požárem. Následovalo období další stavby o které toho historie moc neví a další zmínky pocházejí až období výstavby dnešní katedrály. Stavba proběhla v letech 1395-1401. Po dalším požáru se na přestavbě podílel Giulio Romano.

Basilica of Sant’Andrea

Římskokatolická basilika města postavená v renesančním stylu v 15. století, která je dnes největší atrakcí tohoto nádherného města. O postavení této baziliky se zasadil hlavně Ludvík III. Gonzaga a kostel byl postaven dle návrhu Leona Battisty Albertiho na místě původního benediktinského kláštera. Stavba byla sice navržena a zahájena už v roce 1472, ale dokončena až o neuvěřitelných 328 let později. Kostel najdete na náměstí Piazza Mantegna.

Palazzo del Te

Palazzo del Te nebo někdy jen Palazzo Te – najdete na předměstí města a jde o jeden z nekrásnějších příkladů manýristického stylu architektury. Palác je dílem mistra Giulia Romana, který se učil u ještě slavnějšího mistra Raphaela.

Palác byl postaven v letech 1524-1534 pro Federica II. Gonzaga a měl sloužit jako místo pro relaxaci a trávení volného času.

Budova byla o asi 100 let později poničena během války o nadvládu nad městem. Tehdy byl palác obsazen armádou asi 35.000 vojáků a obyvatelé města z velké části zavražděni. Jednalo se o jednu z největších tragédií v historii tohoto města.

The Palazzo Ducale di Mantova (Ducal Palace)

Palác, který sloužil jako obydlí pro vládce. Rodina Gonzaga žila v tomto paláci téměř 400 let. Název Vám možná připomíná Dóžecí palác v Benátkách. Jde o komplex budov, který byl postaven v rozmezí 14-17. století hlavně šlechtickou rodinou Gonzaga. Rozměry paláce jsou

opravdu velkolepé. Budovy zabírají plochu téměř 35.000 m2 a uvnitř se nachází více než 500 pokojů.

Uvnitř paláce se nachází největší sbírka obrazů Andrea Mantegny.

Rotonda di San Lorenzo

Tato rotunda je nejstarším kostelem ve městě a najdete ji u náměstí Piazza della Erbe. Historie tohoto místa sahá ještě dále, podle všeho stál na tomto místě ještě před rotundou římský chrám, který byl zasvěcen Venuši.

Dnešní kostel di San Lorenzo byl postaven v 11. století a o jeho stavbu se nejvíce zasadila rodina Canossa. Inspirace pro stavbu pochází z Jeruzaléma. Spousta prvků, které zde můžete vidět, pochází z období jeho výstavby. Asi nejvzácnější jsou byzantské fresky, které pocházejí z 12. století.

Castello San Giorgio

Tento hrad patří mezi ty nejkrásnější v Lombardii. Celý hrad je obklopen mohutným vodním příkopem a sloužil jako hlavní bod pro obranu města. Hrad byl postaven před cca 600 lety a zachoval si dodnes svou podobu.

Vesnice Sabbioneta

Vesnice Sabbioneta je poněkud menší než sousední Mantua. Vesničku najdete asi 30 km na jihozápad od města Mantua. Vesnice byla založena Vespasiano I. Gonzagou, který nechal toto místo vystavět na písčitém břehu řeky Po. Následně vesnici Sabbioneta používal jako osobní pevnost a bydliště.


www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com

3 komentáře: „Mantua (Mantova) a Sabbioneta – Italská města kultury

 • Červenec 1, 2019 (7:09 pm)
  Permalink

  má dva názvy – v česku se to moc nenosí, ale v Itálii má půlka měst více názvů. Je to jako, když použiješ nářečí

  Reagovat
 • Červenec 2, 2019 (5:48 pm)
  Permalink

  běžte někam za město a podívejte se na něj z dálky – máte tam hezčí pohled než centra

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *