Ivrea – „krásné“ průmyslové město z 20. století

Ivrea – opravdu jde krásné průmyslové město? Pro někoho si tato otázka sama protiřečí, ale italským architektům se v letech 1930-1960 povedlo vybudovat několik továren, které jsou jasným důkazem, že ne vždy musí průmyslová výroba narušit architekturu historického města.

Městečko Ivrea – památka UNESCO

Ivrea byla v roce 2018 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Jde o 54. místo a zatím poslední místo v Itálii, které bylo zapsáno na tento seznam (článek vzniká v červnu roku 2019).

Důvodem pro zápis mezi památky UNESCO bylo několik budov, které v letech 1930-1960 sloužily jako továrna na psací stroje, strojní kalkulačky a kancelářské počítače. Podobné továrny nejsou žádnou velkou vzácností a v poměrně dobrém stavu jich na světě najdete několik. V městečku Ivrea můžete vidět naprosto jedinečnou architekturu, kdy nejde jen o výrobu, ale také o zachování vzhledu města i v průmyslové oblasti.

Ivrea - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Ivrea – Itálie

Historie města Ivrea

První osídlení tohoto místa bylo prokázané již v období neolitu. Vesnici Ivrea pravděpodobně založili Keltové asi 500 let před naším letopočtem. V roce 100 před naším letopočtem se městečko objevuje mezi nejdůležitějšími základnami, které brání vstup do severní Itálie přes Alpy.

Po pádu Římské říše patřilo městečko k Lombardii (v letech 500 až 800 našeho letopočtu) a následně k Franské říši (9. století). Později se nadvláda nad městem měnila častěji, ale nejdůležitější období pro současnou podobu města mělo až 20. století.

V letech po roce 1930 zde vybudovala společnost Olivetti několik továren. Snahou bylo továrny umístit továrny do krásného historického městečka Ivrea tak, aby nenarušovaly jeho tehdejší podobu, což se povedlo a dnes toto městečko jezdí navštěvovat turisté z celého světa.

V dobách největší slávy města (kolem roku 1970) zde bydlelo asi 90.000 obyvatel a další se jezdili za prací i z jižní Itálie. Dnes už továrny nefungují jako dřív a i společnost Olivetti zanikla i proto většina obyvatel odešla za prací jinam a zůstalo zde pouhých 25.000 obyvatel.

Nejdůležitější památky města Ivrea

Hrad Ivrea (z roku 1357), postavený za vlády Amadeuse VI. Savojského. Má čtyřúhelníkový půdorys se čtyřmi kulatými věžemi v rozích.

 • Katedrála Ivrea – vznikla z kostela postaveného ve 4. století na místě pohanského chrámu. Kolem roku 1000 našeho letopočtu byl přestavěn biskupem Warmondusem v románském slohu. Z této stavby zůstávají dvě zvonice, některé sloupy a freska.
 • Ponte Vecchio – (v překladu „starý most“) sahá až do roku 100 našeho letopočtu a vede přes Borghetto. Původně postaven ze dřeva, byl přestavěn v kameni v roce 1716.
 • Věž sv. Štěpána z 11. století. – Tato románská zvonice je pozůstatkem opatství sv. Štěpána, postaveného v roce 1041 benediktinským řádem.
 • Biblioteca Capitolare – knihovna poblíž katedrály, obsahuje důležitou sbírku kodexů ze 7.-15. století.
 • Kostel a klášter San Bernardino – malý gotický kostel postavený v roce 1455.
 • Radnice
 • Kostel San Gaudenzio

Bitva pomerančů

Jde o karneval, který se zde každoročně koná 40 dnů před Velikonocemi. Součástí karnevalu je bitva, které se účastní několik set lidí, kteří se rozdělí do devíti pozemních týmů a hází pomeranče na další týmy, které se pohybují ulicemi na vozech.

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu města Ivrea?

Pokud Vás tento karneval s bitvou pomerančů nezaujal, tak je vhodné se vyhnout termínu, kdy se koná. V městě je o několik tisíc lidí více a ubytovací kapacity doslova praskají ve švech. Tomu je i úměrná cena za ubytování.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

3 komentáře: „Ivrea – „krásné“ průmyslové město z 20. století

 • Červen 25, 2019 (5:20 am)
  Permalink

  vznikla z kostela postaveného ve 4. století na místě pohanského chrámu. Kolem roku 1000 našeho letopočtu byl přestavěn biskupem Warmondusem v románském slohu. Z této stavby zůstávají dvě zvonice, některé sloupy a freska.??????

  Reagovat
  • Červenec 1, 2019 (7:08 pm)
   Permalink

   Tvá otázka nedává moc smysl, takže odpověď :

   Jde o karneval, který se zde každoročně koná 40 dnů před Velikonocemi. Součástí karnevalu je bitva, které se účastní několik set lidí, kteří se rozdělí do devíti pozemních týmů a hází pomeranče na další týmy, které se pohybují ulicemi na vozech.

   sorry jestli jsem něco nepochopil

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *