Cagliari – hlavní město ostrova Sardinie

Cagliari – jeden z nejdůležitějších přístavů v Itálii, který slouží jako brána do severní Afriky. Většinou jde o první zastávku lodí v Itálii směrem od Gibraltaru. Krom mnoho průmyslových oblastí je ve městě velké množství památek, které sem lákají spoustu turistů.

Cagliari nebo v sardinštině Casteddu znamená „hrad“ nebo „zámek“ a žije zde více než 230.000 obyvatel. Město najdete na jihu ostrova.

Hlavní turistické atrakce Cagliari

Bašta Saint Remy (San Remy)

Bašta Saint Remy (italsky: Bastione di Saint Remy, anglicky: The Bastion of Saint Remy) – nádherná stavba, která leží v samém centru historického centra města. Jde o jeden z hlavních symbolů Cagliari i celé Sardinie. Bašta Saint Remy původně sloužila jako obranná stavba. Dnes jde spíše o vyhlídkovou plošinu, odkud máte krásný výhled na okolní části města a Středozemní moře.

Stavba vznikla v 19. století a jde vlastně o velkou otevřenou terasu. Jde o hlavní historickou památku města, takže ji při Vaší procházce městem určitě nevynechejte.

Sloní věž

Sloní věž (italsky: Torre dell’Elefante, anglicky: The Tower of the Elephant) – další z těch nejznámějších a nejpůsobivějších památek města. Věž najdete jen kousek od Bašty Saint Remy a vzhledem k její výšce si ji určitě všimnete.

Historie věže sahá až do roku 1307, kdy sloužila jako strážní věž a byla součástí tehdejší městského obranného systému. Věž sloužila hlavně jako obrana proti útokům z nedalekého Janova a nájezdům Arabů ze severní Afriky.

Na první pohled jde o jednoduchou stavbu a až při bližším prozkoumání si všimnete sochy slona nebo erbů. Podle sochy dostala věž také svůj název. Pokud se Vám zalíbil výhled z nedaleké bašty, tak se Vám určitě bude líbit i výhled ze Sloní věže. Sloní věž měří 42 metrů a jde o druhou největší stavbu ve městě.

Cagliari - Sardinie- Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Cagliari – Sardinie – Itálie (zdroj: turismo. it)

Katedrála Cagliari

Katedrála Cagliari (italsky: Duomo of Cagliari nebo La Cattedrale di Cagliari, anglicky: the Cathedral of Cagliari) – se nachází v samém srdci čtvrti Il Castello. Jde o nádhernou stavbu, která má bohatě vyzdobený interiér.

Stavba sice pochází z 13. století, ale prošla řadou změn a díky tomu jde o směs různých stylů. Z všech použitých stylů převládají hlavně románský a barokní. Poslední přestavba proběhla počátkem 20. století, ale touto dobou se již dbalo na to, aby se zachovalo maximum původních tvarů. Přední fasáda některým návštěvníků připomíná Duomo v Pise a není to vůbec náhoda. Krom toho, že některé prvky stavby jsou velmi podobné, tak byl také použit stejný kámen z kopce Bonaria.

Katedrála byla zasvěcena Panně Marii Nanebevzetí.

Archeologické národní muzeum v Cagliari

Archeologické národní muzeum (italsky: Museo Archeologico Nazionale) – krom krásy samotné budovy můžete zaplatit vstupné a prohlédnout si nejvzácnější artefakty historie města. Nejstarší nálezy pocházejí z dob punských, řeckých a římských dob. Uvidíte zde sbírky mincí, šperků, keramiky nebo soch.

Muzeum najdete v severozápadní části města v blízkosti amfiteátru.

Římský amfiteátr v Cagliari

Římský amfiteátr (anglicky: Roman Amphitheatre) – v městě najdete několik budov nebo případně jejich zbytků, které nesou prvky architektury z dob Říma. Největší a nejzachovalejší památkou je právě Římský amfiteátr.

Amfiteátr najdete v severní části historického centra a pochází z 2. století našeho letopočtu. Oproti ostatním má zdejší římské divadlo jednu zvláštnost. Z velké části bylo vytesáno do skály. Krom gladiátorských zápasů se zde konaly divadelní představení a popravy. Dnes se

amfiteátr používá jen jako divadlo a také se zde konají koncerty. Krom uvedených představení můžete divadlo navštívit a projít s komentovaným výkladem.

Botanická zahrada v Cagliari

Zdejší botanická zahrada je vedena pracovníky university města. Zahrada slouží pro vědu, výzkum a studium hlavně zdejší universitě, ale samozřejmě je otevřena i pro turisty.

Botanická zahrada doslova kvete na ploše větší než 5 hektarů na kterých můžete vidět více než 2000 různých druhů. Rostliny jsou rozděleny do tří hlavních částí: vegetace světa, skleníkové rostliny a velký sad.

Parco di Monte Urpinu – největší park v Cagliari

Jedná se krásný park se spoustou turistických tras. Pokud se vydáte na hlavní vrchol tohoto parku, tak se Vám naskytne krásný výhled na město.

Pozorování růžových plameňáků (symbol Cagliari)

Regionální přírodní park Parco Naturale Regionale Molentargius Saline se rozkládá na ploše asi 1600 hektarů a nachází se v jižní Sardinii, mezi městy Cagliari a Quartu Sant’Elena. Tato oblast se v roce 1977 začala oficiálně chránit právě kvůli hnízdění několika druhů ptáků, mezi které patří i plameňáci.

Jezero Stagno di Molentargious v minulosti sloužilo pro těžbu soli. Těžba soli byla zastavena až v roce 1985, tedy 8 let po tom, co se tato oblast začala chránit.

Dnes do parku přijíždí mnoho turistů, kteří chtějí poznat historii těžby soli a také vidět stovky plameňáků.

Doporučujeme si půjčit v informacích parku dalekohled pro lepší možnost pozorování ptáků. Infocentrum parku půjčuje dalekohledy pouze za 1 euro (informace z roku 2018). Díky tomu se snižuje riziko rušení plameňáků turisty. Další doporučení se týká bot. Vzhledem k mělkému pobřeží parku je dobré si vzít dobré boty, které Vám jen tak neprotečou.

Doprava – Cagliari

Naprostá většina turistů přijíždí na ostrov Sardinie právě přes hlavní město. Nachází se zde mezinárodní letiště a z České republiky sem létá pravidelná linka. Hlavní letiště ostrova se nachází asi 8 km na sever od hlavního města.

Krom letecké dopravy hraje významnou lodní doprava. Zdejší přístav je jedním z nejdůležitějších v Itálii a jezdí sem pravidelné linky z mnoha významných měst pobřeží Středozemního moře. Nejvíce lodí sem přijíždí z měst:

 • Civitavecchia
 • Janov – pro české turisty, kteří sem chtějí krom sebe dopravit i své auto je tento přístav nejlepším místem pro přepravu.
 • Livorno
 • Neapol
 • Palermo

Kdy je nejvhodnější doba pro návštěvu Cagliari?

Stejně jako téměř všechny turisticky frekventovaná místa i hlavní město Sardinie je vhodné navštívit mimo hlavní sezonu letních prázdnin. Pokud máte tu možnost, tak je vhodné přijet 1.května. V tento den se zde každoročně koná svátek Sant’Efisio. V tento svátek se zde koná největší slavnost jejíž součástí je průvod v krojích, kterého se účastní více než 100.000 lidí.

Pokud Vás tato slavnost nezaujala, tak doporučujeme sem přijet někdy jindy. Protože v době svátku Sant’Efisio se přijíždí velké množství lidí a například ceny ubytování se téměř zdvojnásobí.

Výlety v okolí Cagliari

Archeologická oblast Nora a městečko Pula

Jde o nejstarší archeologické oblasti na Sardinii. Nachází nedaleko hradu Torre del Coltellazzo a města Pula. Město Pula najdete asi 35 km na jihozápad od hlavního města Sardinie.

Krásná pláž Chia

Tuto nádhernou písčitou pláž najdete asi 55 km na jihozápad od Cagliari. Jde o jednu z nejkrásnějších pláží v Itálii.

Nuraghe – archeologické naleziště

Archeologické naleziště Nuraghe se nachází poblíž hlavního města stejnojmenného ostrova Sant Antioco. Ostrov se nachází hned vedle hlavního ostrova a se Sardinií je propojen silniční dopravou. Celkem z Cagliari pojede asi 85 km. Zdejší naleziště je jasným důkazem o osídlení Sardinie již 1900 let před naším letopočtem.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

2 komentáře: „Cagliari – hlavní město ostrova Sardinie

 • Červen 20, 2019 (2:12 am)
  Permalink

  To město mi vůbec nesedí i když na fotkách vypadá moc pěkně, tak bych tam znovu rozhodně nejel

  Reagovat
  • Červenec 1, 2019 (7:14 pm)
   Permalink

   máš recht krade se tam víc než v česku

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *