Pienza – malebná vesnice uprostřed Toskánska

Pienza – dnes téměř zapomenutá vesnice, byla v 15. století vybudována, jako vzor pro další renesanční města. Tato malá obec se nachází v provincii Siena uprostřed Toskánska.

Tato malebná vesnička byla v roce 1996 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO, což sem přilákalo spoustu turistů. Dnes žije spousta z 2.000 obyvatel vesnice hlavně z turistického ruchu.

Pienza – Historie

První zmínka o této vesnici pochází z 9. století našeho letopočtu. V této době byla známá pod názvem Corsignano. Přibližně v roce 1300 se celá vesnice stala majetkem bohaté rodiny Piccolomini.

V roce 1405 se v tehdejší vesnici narodil Aeneas Silvius Piccolomini. Ten se později stal papežem Piem II. Jakmile se stal papežem, tak nechal kompletně celou vesnici přestavět. Vesnice se v rámci přestavby stala téměř ideální renesanční vzor pro ostatní města. Piem II. po přestavbě nechal vesnici přejmenovat na Pienza (což lze přeložit jako město Pia).

Celou rekonstrukci vesnice měl na starost slavný architekt z Florencie Bernardo Rossellino (někdy pod jménem Bernardo Gambarelli). Na tomto projektu Bernardo Rossellino spolupracoval s dalším architektem Leonem Battistou Albertim.

Přestavba vesnice byla zahájena v roce 1459.

Pienza- Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Pienza- Itálie

Pienza – Nejdůležitější památky

Palazzo Piccolomini

Palác Piccolomini byl součástí projektu přestavby města Pienza na ideální město. Inspirací pro tuto stavbu se stal palác Palazzo Rucellai ve Florencii. Palác se stal jedním z prvních příkladů renesanční architektury. Stavbu a návrh paláce měl za úkol architekt Leon Battista Alberti. Přestavba paláce byla zahájena i dokončena v roce 1459.

Budova má čtvercový půdorys a uvnitř paláce je obdélníkové nádvoří s lodžií s kamennými sloupy. Na severní fasádě je obrovský portál, který tvoří hlavní vchod do budovy.

V posledních letech byla budova používána jako kino.

Duomo (Katedrála města Pienza)

Duomo dominuje náměstí vesnice a vlastně i celé vesnici. Jde o jednu z nejstarších katedrál navržených v renesančním stylu. Uvnitř katedrály se nachází pět vzácných oltářních obrazů.

Palazzo Vescovile

Pius krom paláce pro svou rodinu nechal postavit i paláce pro své hosty. Palác Vescovile nechal postavit pro biskupy, kteří papeže do této vesnice jezdili navštěvovat. Stavba paláce byla financována kardinálem Rodrigem Borgiou, který se později stal papežem (Alexander VI.).

Dnes slouží palác jako sídlo pro muzeum Diocesan a Museo della Cattedrale. Součástí sbírky jsou textilní výrobky ze zdejší oblasti a hlavně náboženské artefakty. Nejvzácnější obrazy pocházejí z 12. století. Jde například o práci mistra Pietro Lorenzetti a jeho obraz Madonna s dítětem. K dalším patří obrazy Bartolo di Fredi.

Palazzo Comunale (Radnice města Pienza)

Palazzo Comunale nebo také radnice města Pienza. Radnice musela být podle tehdejších stanov postavena po tom, co byla vesnice Corsigniano prohlášena za město. Radnice má tři velké obloukové lodžie s výhledem katedrálu.

Chloubou radnice je její velký zvon, který se chlubí hlavně tím, že jde o větší zvon, než má sousední katedrála. Jde pravděpodobně o provokaci mířenou od architekta Bernarda Rossellina, který navrhl Palazzo Comunale směrem k církvi.

Pienza – Nejrychlejší přestavba města

Přestavba města proběhla v letech 1459 – 1462. Dovede si představit, že by proběhla rekonstrukce celé vesnice během 3 let? I dnes by šlo o rekord, ale tehdy šlo o neuvěřitelný kousek Bernarda Rossellina.

Nejkrásnější výhled na město Pienza

Pokud hledáte nejlepší místo pro fotku města nebo se chcete jen po prohlížení památek projít, pak doporučujeme procházku po značené turistické trase, která vede od kostela Pieve dei Santi Vito e Modesto a Corsignano (GPS souřadnice: 43.0770139N, 11.6714061E) směrem na jih. Právě z této cestičky uvidíte ty nejhezčí výhledy na vesnici. Po cestičce dojdete až k penzionu Terrapille (GPS souřadnice: 43.0658019N, 11.6654567E). Penzion Terrapille se nachází jen asi 1,5 km od vesničky.

Pro návrat zpět se Vám nabízí hned několik variant. Oblast je známá nádhernou přírodou a najdete zde spoustu turistických tras, takže nemusíte skončit kousek od vesnice. Obzvlášť krásné procházky najdete u vesnice San Quirico d’Orcia a směrem k vesnici Castiglione d’Orcia.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

2 komentáře: „Pienza – malebná vesnice uprostřed Toskánska

  • Červenec 1, 2019 (7:21 pm)
   Permalink

   tě můžou okrást i v praze, ale taky bych tam znovu nejel … v Itálii je tolik krásných míst, že nemáš šanci jezdit všude dvakrát

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *