Seceda – Pieralongia – Col Raiser – St. Jakobs Kirche

Trasa Saint Ulrich – Seceda – Pieralongia – Col Raiser – Saint Jakobs Kirche – Saint Ulrich je bezpochyby jeden z nejkrásnějších jednodenních výletů v Dolomitech. Pokud hledáte celodenní výlet, kde se moc nenadřete a uvidíte toho hodně, tak si můžete do Vašich plánů zařadit právě tuto trasu.

Celkově se Vám tento výlet protáhne na téměř celý den, ale samozřejmě je zde několik možností si trasu zkrátit nebo část překonat lanovkou. Případně si zde můžete udělat několik menších výletů.

Parkování

Trasa začíná ve vesničce Saint Ulrich – Ortisei u stanice lanovky Ortisei. Hned u stanice lanovky se nachází i parkoviště (GPS souřadnice: 46.5769211N, 11.6767275E), pokud nepotřebujete parkovat hned u lanovky, tak můžete zaparkovat i bez poplatku.

Začátek v Saint Ulrich–Ortisei u lanovky

Hlavní kouzlo této trasy spočívá ve využití lanovky, případně částečného využití lanovky. Téměř na vrchol hory Seceda (2519 m.n.m.) se můžete nechat dovést. Díky tomu, že lanovka nahoru má přestupní stanici Furnes (GPS souřadnice: 46.5896833N, 11.7022292E), tak si můžete cestu zkrátit jen částečně. Pokud se rozhodnete pro zkrácení trasy jen o polovinu, tak je lepší se nechat zavést do stanice Furnes a zbytek si dojít pěšky. První půlka výstupu na horu Seceda vede ještě vesnicí Ortisei a druhá je podstatně záživnější, tak je lepší si vychutnat tu druhou.

Seceda - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Seceda – Dolomity – Itálie (zdroj: seceda. it)

Pokud Vám to čas a kondice dovolí, tak si můžete trasy vychutnat celou pěšky. Půjdete asi 1100 metrů převýšení, ale pak už vede naprostá většina trasy s kopce. Možností je zde více a všechny kopírují lanovku. Naprostou většinu trasy ji uvidíte, takže se určitě neztratíte. Cesta k vrcholu Seceda je značená velmi dobře, ale po cestě budete křižovat spoustu jiných značených i neznačených cest, z nichž některé vedou také na vrchol. Pokud se budete držet šipek a dopomáhat si v orientaci lanovkou, tak se nemůžete ztratit.

Vrchol Seceda (2519 m.n.m.)

Už po cestě uvidíte nádherné výhledy, ale to nejlepší Vás čeká právě na vrcholku hory Seceda (GPS souřadnice: 46.6006300N, 11.7256347E). Ať už jdete pěšky nebo se se necháte vyvést, tak využijte toho, že se vrchol nachází kousek od Vás a pořádně se rozhlédněte na všechny strany. Většina významnějších vrcholů v Alpách má kříž a tento má na kříži Ježíše.

Nejlepší úsek: Seceda – Pieralongia

Další část trasy už půjdete hlavně dolů. Po výhledech od vrcholku Seceda se vydáte k chatě Pieralongia (GPS souřadnice: 46.5973658N, 11.7476297E). Cesta k chatě je značena číslem 1 a později přechází na 2B. Procházka z Seceda ke skalám Pieralongia je nejkrásnější částí tohoto výletu, takže si výhledy pořádně vychutnejte. Jde jednoduchou trasu a dost možná potkáte i rodiny s dětmi.

To hlavní co zde chcete vidět, jsou jistě vrcholky okolních hor, ale přesto si nezapomeňte prohlédnout i krásnou horskou chatu Malga Pieralongia Alm. Součástí chaty je restaurace, kde výborně vaří a najdete zde i hřiště pro děti. Škoda jen, že ty ceny nejsou příznivější.

Cesta zpět kolem kostela St. Jakobs-Kirche

Variant pro cestu zpět je několik. Můžete se vydat zpět k vrcholu Seceda nebo můžete vyzkoušet jinou trasu, kolem chat Ncisles a Col Raiser. Od horské chaty Col Raiser můžete sjet dolů lanovkou, která nevede přímo na výchozí parkoviště. Doveze Vás do sousední vesnice, ze které se případně musíte dopravit k autu. Daleko lepší je zvolit trasu kolem kostela St. Jakobs Kirche (GPS souřadnice: 46.5737194N, 11.6936725E).

Kdy stál tento kostel obydlené částí vesnice, tak by si ho asi všiml málokdo, ale díky tomu, že se v jeho pozadí nacházejí špičaté skály Dolomit, tak jde o jedno z nejfotografovanějších míst v této oblasti. Fotogeničnost tohoto místa došla dokonce tak daleko, že na louce kousek nad kostelem byla umístěna lavička a deska, která Vás navede na místo, odkud je nejvhodnější kostel fotografovat.

Od kostela to máte k autu cca 2 km, takže výlet plný nádherných výhledů je u konce.

St Jacobs Kirche - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
St Jacobs Kirche – Itálie (zdroj: dolomitimagazine. com)

Seceda – Pieralongia – Col Raiser – Saint Jakobs Kirche – parametry trasy

Parametry trasy (bez použití lanovky):

  • Délka trasy – 20 km
  • Čistý čas – 8 hodin
  • Převýšení – 1300 m
  • Sestup – 1300 m

Parametry trasy (s použitím lanovky):

  • Délka trasy – 13 km
  • Čistý čas – 4 hodiny
  • Převýšení – 200 m
  • Sestup – 1300 m
  • Obtížnost – vhodná pro rodiny s dětmi

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

6 komentářů: „Seceda – Pieralongia – Col Raiser – St. Jakobs Kirche

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *