Marmolada západním hřebenem (3343 m.n.m.)

Jedna z možností jak zdolat nejvyšší horu Dolomit je ferratou: Marmolada západním hřebenem. Vaše cesta začíná u muzea o První světové válce (Museo della Grande Guerra), kde se mimo jiné nachází i stanice lanovky, která Vám může ušetřit více než 500 metrů převýšení.

Parkování

U toho muzea se také nachází několik možností parkování (GPS souřadnice: 46.4573789N, 11.8662428E). Už když vystoupíte z auta, tak se budete kochat nádherou krajiny v okolí jezera Lago di Fedaia. Přímo z parkoviště vede neznačená cesta, která vede pod lanovkou a kolem vrcholu Col de Bousc (2491 m.n.m.) k chatě Rifugio Pian dei Fiacconi (2625 m.n.m.) (GPS souřadnice: 46.4461472N, 11.8604225E).

Itálie_Dolomity_Marmolada_ferrata_zapadnim_hřebenem
Marmolada ferrata – výstup západním hřebenem – mapa

Zdroj: mapy. cz

Marmolada západním hřebenem – pozor na ledovec

Toto stále není začátek ferraty a dál už nevede žádná lanovka, takže si k ferratě budete muset dojít pěšky. Navíc Vás po cestě čeká první cesta po ledovci. Od chaty Rifugio Pian dei Fiacconi se vydáte po značené cestě číslo 602. Na rozcestníku hledejte sedlo Forcella Marolada (GPS souřadnice: 46.4385164N, 11.8403878E) a ferratu pod názvem: Via Ferrata Marmolada Cresta Ovest. Ferrata začíná nedaleko za místem, kde překonáte ledovec, přes který půjdete asi 300 metrů. Vzhledem k oblibě ferraty nebudete mít problém se správnou cestou přes ledovec – při dobré viditelnosti v letních měsících uvidíte vyšlapanou cestu a budete se jí držet.

Marmolada západním hřebenem – ferrata

Itálie_Dolomity_Marmolada_ferrata_zapadnim_hřebenem - výškový profil
Marmolada – Výškový profil trasy (do 2614 m.n.m. jede lanovka)

Po překonání ledovce v nadmořské výšce 2844 m.n.m. konečně začíná ferrata „Marmolada západním hřebenem“ (Marmolada Cresta Ovest) na kterou se již musíte těšit. Většina úseků je poměrně jednoduchá o obtížnosti A, někdy budete muset zdolat delší žebříky, ale obtížnost nikdy nepřesáhne hodnocení B. Po překonání ferraty budete znovu u ledovce. Tentokrát nemusíte obouvat mačky a můžete se vydat podél ledovce až na vrchol (3343 m.n.m.) (GPS souřadnice: 46.4345261N, 11.8513261E). (Pokud jdete na vrchol na jaře, tak budete muset do maček, protože je zde ještě sníh, který nestihl roztát – děkuji za připomínku). Kousek od vrcholu uvidíte chatu: Capanna Punta Penia, ale daleko více Vás bude jistě zajímat výhled na celé Dolomity. Z žádného jiného místa v těchto krásných horách toho tolik neuvidíte.

Marmolada západním hřebenem – cesta zpět

Výhodou tohoto výletu je, že nemusíte stejnou cestou i zpět. Dokonce uvidíte i něco navíc a k chatě Rifugio Pian dei Fiacconi (2625 m.n.m.) se dostanete z úplně jiné strany. Nepříjemností této trasy zůstává, že budete muset dvakrát obouvat mačky, ale za ty krásné výhledy to rozhodně stojí. Dvakrát obouvat mačky znamená dvakrát vstup na ledovec a mezi tím zdoláte ještě krátkou ferratu o obtížnosti A, což některým nestojí zato se navazovat, ale myslete na svou bezpečnost! Nikdy nevíte, kdy Vám to jen malinko uklouzne, což může mít na ferratách fatální následky. Na první ledovec nastoupíte kousek od vrcholu a druhý začíná bezprostředně po zmíněné ferratě, takže s hledáním cesty nebudete mít problém. Krom toho před sebou uvidíte chatu Rifugio Pian dei Fiacconi (2625 m.n.m.) lanovku, která vede k místu kde pravděpodobně parkujete.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

8 komentářů: „Marmolada západním hřebenem (3343 m.n.m.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *