Zámek Miramare – zámek mexického císaře v Itálii

Zámek Miramare – nádherný zámek postavený na skalním útesu u břehu moře pro bratra rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho manželku na základě návrhu Carla Junkera. K areálu zámku patří také krásná tropická zahrada o rozloze 22 hektarů.

Zámek Miramare – Historie

Příběh zámku začíná u Ferdinanda Maximiliána (1832–1867) bratra Františka Josefa, císaře Rakouska, který se v roce 1854 stal vrchním velitelem císařského námořnictva a rozhodl se přestěhovat do Italského Terstu a bydlet někde u moře. V roce 1856 zakoupil pozemek, na kterém dnes strojí zámek a jeho přilehlé zahrady.

Práce na zámku osobně kontroloval Maximilián, který měl v té době procestovanou velkou část Evropy a byl seznámen s tehdy moderní architekturou Anglie, Francie a samozřejmě Rakouska. Práce svěřil jen těm nejlepším řemeslníkům Terstu a dbal na každém detailu. Zámek se měl stát luxusním sídlem, které bude v blízkém kontaktu s rodinou pro Maximiliána a jeho rodinu. Dokončení zámku se Maximilián nedočkal. Zámek byl dokončen po jeho odjezdu do Mexika v roce 1864. V Mexiku se Maximilián stal císařem, ale hned v roce 1867 byl popraven a do svého zámku se nikdy nevrátil.

Miramare - hrad - zámek - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Miramare – Itálie

Interiér zámku

Nejluxusnější místností zámku je ložnice, kde se nachází i postel, kterou Maximilián se svou manželkou dostal od papeže a nikdy v ní nespal. Naprostá většina vybavení zámku zůstává do dnes v nedotčeném stavu a spousta z nich nebyla nikdy použita. Spoustu věcí si sem Maximilián přivezl ze své cesty kolem světa v letech 1857 až 1859, kdy byl hlavním velitelem císařského námořnictva.

Zámecká zahrada a česká stopa na tomto místě

Zámek včetně zahrady sice navrhoval rakouský architekt Carl Junker, ale na práce na zahradě byl povolán Josef Laube, který byl v roce 1859 nahrazen českým Antonem Jelínkem. Vzhledem k tomu, že i Anton Jelínek procestoval téměř celý svět, tak měl přístup k rostlinám, které jsou pro Evropskou krajinu minimálně neobvyklé. Zahrada kolem zámku se tak stala ve své době proslulou botanickou zahradou, ale nebyla přístupná veřejnosti. To se změnilo až v roce 1955, kdy se celý park zpřístupnil a dokonce se zde konají různé kulturní akce včetně koncertů. Asi nejznámější a nejoblíbenější je muzikál Sissi.

Zámek Miramare – kde ho najdete

Zámek Miramare se nachází v zálivu Terst (severní část Benátského zálivu) nedaleko Italského městečka Terst (Trieste). I když jde o Italskou památku, tak zde dělají mnohem více zastávky cestující do Chorvatska. Zámek se nachází nedaleko hranic se Slovinskem a hlavní cesty ze Slovinského hlavního města Lublaň do Chorvatského města Pula.

Z Itálie sem můžete přijet po hlavní dálnici severní Itálie A4, která vede až z Turína, přes Miláno, Veronu, Benátky a nakonec navazuje na silnici RA13.

Zámek Miramare – Lodní doprava

Vzhledem k tomu, že nejkrásnější pohled na zámek je od moře, tak mnoho návštěvníků volí projížďku kolem zámku lodí. Není to nic složitého, stačí zaparkovat na jih od Miramare a přijet sem z přístavu v městě Terst nebo z vesnice Barcola (mezi Miramare a Terstem), která má také svůj přistav.

Zámek Miramare – GPS souřadnice

45.7025289N, 13.7124097E

Otevírací doba

Zámek je otevřen každý den od 9 do 19 hodin, krom 25.12. a 1.1. Mimo hlavní sezónu je zámecký park uzavřen již od 16 hodin. (informace z roku 2019)

Cena vstupenek

Za vstup do zámku se platí 8 euro za dospělou osobu. Zlevněné vstupné je pak 2 eura. (informace z roku 2019)


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

3 komentáře: „Zámek Miramare – zámek mexického císaře v Itálii

 • Květen 31, 2019 (7:29 pm)
  Permalink

  nojo, když se hrnou tam kde nemají co dělat, tak se není čemu divit, že to dopadne tragicky

  Reagovat
 • Květen 31, 2019 (7:31 pm)
  Permalink

  dnes by si vladaře už nikdo oběsit nedovolil … amici si teď všechny války hrajou na dálku

  Reagovat
 • Červen 12, 2019 (11:15 am)
  Permalink

  Hledám spolucestující do Itálie k moři autem (pohodlná klimatizovaná dodávka) 7.-21. července. Máme dvě volná místa a pro redukci nákladů je chceme obsadit. Cíl cesty je kousek od Neapole, ale můžeme trochu upravit trasu, tak ať Vás zavezeme na jiné místo po cestě. Lze se přidat i na jednu cestu. případně pište. Tomáš P.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *