Tyrolský hrad není v Rakousku, ale v Itálii

Tyrolský hrad (anglicky: Tyrol Castle, italsky: Castel Tirolo) se opravdu nachází v Itálii. A to i když si většina z nás představí pod pojmem Tyrolsko část Rakouska, tak tento hrad se nachází v Itálii asi 10 km od hranic s Rakouskem.

Nejkrásnější výhled na hrad

Nejkrásnější výhled na hrad najdete z úzké silnice Via del Castello, která vede od hradu mezi terasovité políčka s ovocem. Naskytne se Vám pohled na hrad a na těžko přístupnou skálu pod hradem. Za hradem budou čnít nádherné Alpské kopce. Kousek pod hradem také uvidíte další menší hrad, který v historii bránil přístup ke skále. Tento menší hrad byl záměrně postaven mezi stromy, aby si ho případní útočníci na hlavní hrad ani nevšimli.

Tyrolský hrad – Historie

Historie hradů je pravděpodobně ještě delší, než o ní dnes víme. V okolí hradu archeologové nalezli několik hrobu z období 1. století našeho letopočtu a zbytky kostela z období raného křesťanství. Právě tento kostel z 6. století mohl dříve sloužit i jako pevnost, ale nejsou o tom žádné dochované důkazy.

Zcela jistě na tomto místě stál hrad ještě před rokem 1100. Ten byl v letech 1139 až 1140 přestavěn a rozšířen. Druhá přestavba a další rozšíření přišlo v první polovině 13. století, kdy hrad vlastnil hrabě Meinhard II Tyrolský. Hrad zůstal v rukou tyrolských panovníků až do roku 1420, kdy Fridrich IV. přestěhoval své sídlo do Innsbrucku.

Tyrolský hrad není v Rakousku, ale v Itálii - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Tyrolský hrad není v Rakousku, ale v Itálii

Následně bylo okolí hradu pod nadvládou Habsburku a s hradem se nic významného nedělo. V roce 1904 zde proběhlo několik oprav, ale jinak se od 13. století do dnes téměř nezměnil.

Tyrolský hrad má i českou historickou stopu

V roce 1335 zde zemřel český král Jindřich Korutanský, který se zde ukrýval poté, co z území Česka utekl před Lucemburky.

Tyrolský hrad dnes

Od roku 2003 se zde nachází stále expozice důležitých předmětů z historie Tyrolska. V rámci této sbírky můžete vidět asi 400 předmětů.

Tyrolský hrad – Cena vstupenek

 • Dospělí – 7 euro
 • Rodinné vstupné – platí pouze dospělí -7 euro
 • Důchodci nad 65 let – 5 euro
 • Skupiny nad 15 lidí – 5 euro na osobu
 • Studenti do 26 let – 4 eura
 • Školní výlety – 1,5 euro na osobu
 • Děti do 6ti let – zdarma

Tyrolský hrad – Otevírací doba

Hrad je otevřen pouze od května do listopadu v čas 10 – 17 hodin všechny dny krom pondělků. Při prohlídce hradu si můžete říct o nahrávku v němčině, angličtině nebo italštině.

Kde hrad najdete?

K hradu se nejlépe dostanete z dálnice A22, kde u Italského města Bolzano uhnete směrem severozápad na městečko Merano (asi 30 km od Bolzana). Z Merano je do k hradu asi ještě 5 km.

Tyrolský hrad – GPS souřadnice

46.6944675N, 11.1448714E


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

3 komentáře: „Tyrolský hrad není v Rakousku, ale v Itálii

 • Červen 11, 2019 (11:39 am)
  Permalink

  hledám někoho kdo umí dobře italsky na pár překladů? Máte někdo zájem? dobře zaplatím? Je toho asi 40 stran. Prosím piště na email pavla.reslova@email.cz. Díky moc za případné odpovědi.

  Reagovat
 • Červen 12, 2019 (11:16 am)
  Permalink

  Hledám spolucestující do Itálie k moři autem (pohodlná klimatizovaná dodávka) 7.-21. července. Máme dvě volná místa a pro redukci nákladů je chceme obsadit. Cíl cesty je kousek od Neapole, ale můžeme trochu upravit trasu, tak ať Vás zavezeme na jiné místo po cestě. Nerad bych zajížděl od Neapole více na jih. Lze se přidat i na jednu cestu. případně pište. Tomáš P.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *