Hrad Gradara – Danteho hrad lásky

Hrad Gradara – (anglicky: The Gradara Castle, italsky: Castello di Gradara) najdete nedaleko východního pobřeží Itálie mezi městy Pesaro a Rimmi u vesnice Gradara. Jde o jeden z nejvíce fascinujících hradů v Itálii a také o jeden z největších a nejlépe dochovaných středověkých hradů v Itálii.

Hrad Gradara – historie

Historie hradu sahá až do 11. století. Právě v této době začínal konflikt mezi rodinou Malatesta a rodinou Montefeltro. Obě rodiny se v průběhu staletí střídaly ve vlastnictví hradu. Tento spor byl ukončen v 15. století, kdy se vlastníkem hradu stala zámožná rodina Sforza.

Hrad Gradara – popis

Celý komplex hradu chrání dvoje hradby. První hradby mají délku téměř 800 m, což z hradu dělá jeden z největších hradů v Itálii. Uvnitř komplexu najdete spoustu budov a můžete tak nahlédnout do dávných dob, kdy mělo své opevnění každé větší město. Nejkrásnější pohled na hrad je v noci, kdy je celý komplex osvětlen a naskytne se Vám ještě lepší pohled než za dne. Bohužel hrad je velmi dobře ukryt okolními stromy a nachází na kopci, takže budete jen těžko hledat místo, odkud by byl vidět celý komplex hradu.

 

Hrad Gradara – Danteho hrad lásky - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Hrad Gradara – Danteho hrad lásky – Itálie

Hrad se nachází v nadmořské výšce 142 m.n.m. a vrchol jeho nejvyšší věže s nachází ještě o 31 metrů výše. Z věže se Vám naskytne krásný výhled nejen na okolní krajinu, ale i na město v hradbami ohraničeném komplexu nebo na Jadranské moře.

Věž hradu byla postavena tak, aby pozorovatel z jejího vrcholku měl dokonalý přehled o hlavní trase podél Jadranského moře. I díky tomu mohou dnes návštěvníci při výstupu na věž pozorovat velkou část pobřeží.

Kde hrad Gradara najdete?

Hrad se nachází nedaleko hlavní dálnice A14, která vede podél východního pobřeží Itálie z Bari na jihu až do města Bologna. Gradara se nachází asi 3 km od pobřeží a nejvyšší věže hradu jsou vidět i z některých částí dálnice, která vede mezi hradem a pobřežím. Nejbližším městem je městečko Catollica. Pokud budete přijíždět k hradu po dálnici A14, tak na město Catollica bude sjíždět.

Dante Alighiery – Božská komedie

Dante Alighiery jeden z příběhů jeho nejslavnější knihy Božská komedie umístil právě na hrad Gradara. Tento vypráví o milostném příběhu Paola a Francescy, který končí tím, že Paola zabije manžel Francescy.

Hrad Gradara – otevírací hodiny

 • Pondělí – 8:30 až 13:00
 • Ostatní dny – 8:30 až 18:30

Pozor! Hrad je uzavřen ve dnech: 1.1. a 25.12.

Hrad Gradara – ceny vstupenek

 • Všichni nad 25 let – 6 euro
 • 0-25 let – 4 eura

Hrad Gradara – GPS

43.9427719N, 12.7745100E

Hrad Gradara a výlety do okolí

 • San Maríno a další krásný hrad – asi 45 km
 • Park Monte San Bartolo – nádherná procházka podél skalnatého pobřeží – 3 km
 • Ravenna 8 památek UNESCO – asi 85 km
 • Bologna – krásné historické město – cca 135 km

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

6 komentářů: „Hrad Gradara – Danteho hrad lásky

 • Květen 31, 2019 (7:24 pm)
  Permalink

  jak že to souvisí s Dantem? Jsem učitel češtiny a o tomto jsem nikdy neučil

  Reagovat
 • Červen 9, 2019 (7:19 pm)
  Permalink

  nemusíš se všechno učit ve škole

  Reagovat
  • Červen 9, 2019 (7:19 pm)
   Permalink

   studoval jsem právě literaturu, tak bych čekal, že musím

   Reagovat
   • Červen 9, 2019 (7:20 pm)
    Permalink

    studoval jsi asi málo 😀 … neber osobně. Jen mě překvapil ten údiv

    Reagovat
 • Červen 11, 2019 (11:40 am)
  Permalink

  hledám někoho kdo umí dobře italsky na pár překladů? Máte někdo zájem? dobře zaplatím? Je toho asi 40 stran. Prosím piště na email pavla.reslova@email.cz. Díky moc za případné odpovědi. Pavla Reslová

  Reagovat
 • Červen 12, 2019 (11:16 am)
  Permalink

  Hledám spolucestující do Itálie k moři autem (pohodlná klimatizovaná dodávka) 7.-21. července. Máme dvě volná místa a pro redukci nákladů je chceme obsadit. Cíl cesty je kousek od Neapole, ale můžeme trochu upravit trasu, tak ať Vás zavezeme na jiné místo po cestě. Nerad bych zajížděl od Neapole více na jih. Lze se přidat i na jednu cestu. případně pište. Tomáš P.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *