Hrad Fénis – nejkrásnější hrad v Itálii

Hrad Fénis (italsky: Castello di Fénis, francouzsky: Château de Fénis, anglicky: Fénis Castle) – jeden z nejslavnějších hradů Itálie se nachází nedaleko hranic s Francií v údolí Aosta. Díky své jedinečné architektuře, spoustě věží, hradeb, cimbuří a okolní přírodě se stal jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Itálii.

Hrad Fénis nesloužil jako hrad

I když na první pohled vypadá jako hrad, tak nebyl postaven za tímto účelem. Na druhý pohled zjistíte, že v každém rohu pětiúhelníkového půdorysu má strážní věž a přesto byl postaven hlavně jako luxusní sídlo rodiny Challant.

Hrad Fénis – Historie

První zmínku o hradu na tomto místě najdete v dokumentu z roku 1242. Svůj současný vzhled dostal až v letech 1320 až 1420, kdy došlo k rozsáhlé přestavbě. V té době hrad patřil rodině Challant a zažil svůj největší rozmach. Hrad měl spíše funkci zámku, než obrané pevnosti, takže si majitelé v okolí hradu nechali pěstovat potraviny, aby byl hrad lépe zásobený.

Hrad Fénis – nejkrásnější hrad v Itálii - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Hrad Fénis – nejkrásnější hrad v Itálii – Itálie

Rodina Challant vlastnila hrad téměř 500 let. Až v roce 1716 musela hrad prodat, aby zaplatila dluhy. Od té doby hrad více méně chátral. Z luxusního obydlí zámožné rodiny se stalo venkovské obydlí, později stodola a stáj pro koně.

V roce 1895 koupil hrad architekt Alfredo d’Andrade, který hrad začal restaurovat. Z jeho života se to sice nepovedlo, ale v roce 1935 byla práce na hradu dokončena a od té doby se téměř nezměnil.

Dnes v hradu sídlí muzeum a stavba se stala majetkem autonomního regionu Aosta Valley.

Hrad Fénis – Popis

Hrad má pětiúhelníkový půdorys a v rozích strážní věže. Celý je obklopen velkou dvojitou stěnou s cimbuřím. To vše vypadá jako by se jednalo o hrad, ale jeho poloha není na nepřístupném místě. Hrad byl postaven na menším pahorku, aby se majitelé pohodlně dostali do svého sídla.

Kde hrad najdete?

Hrad najdete v regionu Valle d’Aosta asi 13 km od města Aosta. Turistům je jeho dostupnost usnadněna tím, že se nachází nedaleko od dálnice A5 (hlavní tah z Turína do Aosta a dále do Francie tunelem pod Mount Blanc).


Odkazy

www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com 

2 komentáře: „Hrad Fénis – nejkrásnější hrad v Itálii

  • Červen 12, 2019 (11:13 am)
    Permalink

    Hledám spolucestující do Itálie k moři autem (pohodlná klimatizovaná dodávka) 7.-21. července. Máme dvě volná místa a pro redukci nákladů je chceme obsadit. Cíl cesty je kousek od Neapole, ale můžeme upravit trasu, tak ať Vás zavezeme na jiné místo po cestě. Lze se přidat i na jednu cestu. případně pište. Tomáš P.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *