Castel Nuovo – sídlo Neapolského království

Castel Nuovo (česky: Nový hrad, anglicky: New Castle) – středověký hrad, který najdete přímo v centru Neapole. Jeho malebný, až pohádkový vzhled a velikost z něj udělaly jednu z největších atrakcí Neapole.

Castel Nuovo – historie

Úplně původní hrad byl iniciativou Karla I. z Anjou již v roce 1266. V té době patřila Neapol pod oblast ovládanou z Palerma a právě Karel I. z Anjou rozhodl o přesunu hlavního města z Palerma do Neapole. V rámci plánu udělat z Neapole královské město nechal částečně přebudovat městské jádro, přístav a další dva hrady Castel Capuano a Castel dell’Ovo. Než byl postaven Castel Nuovo, tak sloužil jako královská rezidence Castel Capuano. Ten byl, ale shledán jako nedostatečný a nový hrad byl pak postaven nejen jako pevnost, ale také jako luxusní sídlo. Hrad byl navržen francouzským architektem Pierre de Chaulnes a stavba byla zahájena v roce 1279. Hrad se povedlo dokončit již v roce 1282, což bylo vzhledem k velikosti stavby téměř zázrak své doby. I když se hrad povedlo dokončit dostatečně rychle, tak král Karel I. tam nikdy nežil.

Castel Nuovo – sídlo Neapolského království - Neapol - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Castel Nuovo – sídlo Neapolského království – Neapol – Itálie

Po smrti Karla I. v roce 1285 nastoupil nový král Karel II. Neapolský si sídlo ještě rozšířil a ozdobil. Plánovaná funkce hradu byla konečně naplněna a hrad byl využíván jako královská rezidence.

Další kdo hrad zveleboval a ještě jednou rozšířil, byl Neapolský král Robert v roce 1309. V té době hrad prošel velkou rekonstrukcí a hostil mnoho slavných umělců. Asi nejslavnějším spisovatelem, který zde trávil svůj čas, byl Giovanni Boccaccio. Mezi nejslavnější malíře patřili Pietro Cavallini nebo Montano d’Arezzo. Díky nejlepším umělcům své doby se hrad proměnil v umělecký skvost a dodnes ho jezdí obdivovat turisté z celého světa.

Legenda o krvavé královně

Legenda o hradu Castel Nuovo vypráví o zvláště kruté a krvavé královně. Která v této legendě vystupuje jako královna, která měla spoustu milenců kteří, když se jich nabažila, byli posláni ven z hradu temnou chodbou, která končila hlubokou šachtou, kam padali a umírali. Královnou z této kruté pověsti měla být Johana II. Neapolská, která ve skutečnosti měla dvě nešťastná manželství.

Jak to bylo s Johanou II. ve skutečnosti? Johana II. Neapolská se v roce 1403 provdala za Viléma Habsburského, manželství trvalo jen 3 roky do smrtí Viléma. V roce 1414 zemřel Johanin bratr a ta se stala královnou Neapole. Druhé její manželství dopadlo ještě hůř. Vzala si Jakuba II. Bourbonského, kterého učinila spoluvládcem. Ten ji následně nechal zavřít do hladomorny. Karta se ale obrátila a královna byla osvobozena a do vězení šel její manžel. Ten byl následně vyhoštěn z Itálie.

Castel Nuovo – Popis

Hrad má nezvyklí tvar, má totiž lichoběžníkový půdorys. Další zvláštností hradu je způsob obrany. Část hradu je obklopena mořem a kolem zbytku byl vybudován vodní příkop. Nejobdivovanější částí hradu je Vítězný oblouk, který slouží jako brána do hradu. Tento vítězný oblouk nechal vybudovat král Alfonzo V. na památku jeho vpádu do města.

Castel Nuovo – Kde hrad najdete

Hrad se nachází uprostřed Neapole nedaleko od přístavu.

GPS: 40.8383172N, 14.2533461E.


Odkazy

www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com 

5 komentářů: „Castel Nuovo – sídlo Neapolského království

 • Květen 26, 2019 (11:27 am)
  Permalink

  Neapol je nejkrásnější město v Itálii

  Reagovat
 • Červen 12, 2019 (11:13 am)
  Permalink

  Hledám spolucestující do Itálie k moři autem (pohodlná klimatizovaná dodávka) 7.-21. července. Máme dvě volná místa a pro redukci nákladů je chceme obsadit. Cíl cesty je kousek od Neapole, ale můžeme upravit trasu, tak ať Vás zavezeme na jiné místo po cestě. Lze se přidat i na jednu cestu. případně pište. Tomáš

  Reagovat
 • Červen 13, 2019 (11:40 am)
  Permalink

  tady asi nemají stránku o neapoli

  Reagovat
 • Červen 13, 2019 (11:41 am)
  Permalink

  Hledám spolucestující do Itálie k moři autem (pohodlná klimatizovaná dodávka) 7.-21. července. Máme dvě volná místa a pro redukci nákladů je chceme obsadit. Cíl cesty je kousek od Neapole, ale můžeme upravit trasu, tak ať Vás zavezeme na jiné místo po cestě. Lze se přidat i na jednu cestu. případně pište. Tomáš

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *