Bari – perla pobřeží jihovýchodní Itálie

Bari – nádherné město v jižní Itálii, které patří na jihu Itálie k nejdůležitějším společně s městy Neapol a Palermo. Zároveň patří mezi nejlidnatější. V městě samotném žije přes 320.000 obyvatel, ale v blízkém okolí dalších 750.000 obyvatel.

V městě najdete i mezinárodní letiště, které oblast kolem propojuje s řadou velkých evropských měst.

Nejznámější památky města: Bazilika Svatého Mikuláše, Katedrála Bari, Divadlo v Bari a hrad Svevo.

Nejkrásnější památky Bari

Bazilika Svatého Mikuláše v Bari

Bazilika Svatého Nikolase (anglicky: Basilica of Saint Nicholas – Saint Nicholas, italsky: Basilica di San Nicola) Bazilika byla postavena v letech 1087 až 1197. Jeho založení je dáváno do souvislosti s dovezením ostatků Svatého Mikuláše z původní svatyně v Myře (dnešní Turecko).

K převezení ostatků došlo na základě legendy, podle které si Svatý Mikuláš vybral Bari za místo svého pohřebiště. Bari si měl oblíbit při své cestě do Říma. O umístění ostatků Svatého Mikuláše do svého města měli i Benátky ODKAZ, ale nakonec ostatky zůstali v Bari.

Po tom, co zde byly ostatky Svatého Mikuláše ukryty, došlo za dohledu papeže Urbana II. k vysvěcení krypty, kde byly ostatky umístěny.

Celý kostel byl oficiálně vysvěcen až v roce 1197 po dokončení stavby.

Bari - cestování - dovolená v itálii - itálie - Panda na cestach - panda1709
Bari – dovolená v jižní Itálii

Vzhledem k tomu, že má tato bazilika dvě menší, ale masivní věže a téměř čtvercový tvar, tak byl v minulosti několikrát využíván jako hrad.

Katedrála Bari

Katedrála Bari (anglicky: Bari Cathedral, italsky: Duomo di Bari nebo Cattedrale di San Sabino). Nejstarší dokumenty, ve kterých se píše o katedrále v Bari, pocházejí z 6. století našeho letopočtu. Částí katedrály z této doby není mnoho, ale na některých částech budovy je její stáří vidět do dnes. Například jedna z mozaik na podlaze nese nápis se jménem biskupa Andrea. Biskup Andrea žil v letech 758 až 761 a většina historiků se shoduje, že mozaika pochází z původní katedrály. Původní stavba byla sice v 10. století téměř zničena, ale nová katedrála byla postavena na stejném místě a je tedy velmi pravděpodobné, že byla použita podlaha, které se zachovala.

Katedrála Bari byla zničena i v 11. století a to včetně všech důležitých staveb v městě. Ušetřena byla pouze Bazilika Svatého Mikuláše, která v té době do postavení nové katedrály, sloužila jako sídlo biskupa. I tentokrát se katedrála postavila na stejném místě a bylo doloženo, že podlaha zůstala původní.

Ke zničení katedrály už pak nikdy nedošlo, ale i tak došlo v 18. a 20. století k rekonstrukci. Díky rekonstrukcím má dnes budova barokní vzhled z venku a románský uvnitř.

Divadlo v Bari

Divadlo v Bari (italsky: The Teatro Petruzzelli) – Největší divadlo ve městě a co se týče velikosti, tak čtvrté největší v Itálii.

Divadlo bylo postaveno v roce 1903 podle návrhu majitelů firmy, která stavěla lodě. Od té doby divadlo hostilo několik světových premiér, které město celosvětově proslavili. Divadlo má v uměleckých kruzích velkou prestiž a v minulosti zde vystoupilo mnoho významných umělců:

 • Frank Sinatra
 • Luciano Pavarotti
 • Giorgio Gaber
 • Rudolf Nureyev
 • Ray Charles
 • Liza Minnelli

V roce 1991 byl interiér divadla zcela zničen velkým požárem. Po požáru došlo k rekonstrukci a dnes můžete divadlo vidět v podobném stavu jako na začátku 20. století. Interiér divadla se pokusil napodobit původní výzdobu.

The Castello Svevo

Pravděpodobný rok první dostavby hradu byl určen na rok 1132. Tento hrad byl, ale zničen už v roce 1152. Na stejném místě byl hrad znovu postaven v roce 1233. Krom menších rekonstrukcí se hrad dochoval v původním stavu i přes mnoho válek a účelů, který měl. Používal se jako skladiště zbraní, kasárna, vězení a znovu jako hrad – dnes se tento hrad obehnaný vodním příkopem používá pro pořádání výstav.

Lodní doprava Bari

Bari je mimo jiné známě jako přístavní město jižní Itálie. Pravidelně ze zdejšího přístavy vyplouvají lodě do několika zemí a velkých měst Středozemního moře. Největší přístavy kam jezdí pravidelné linky ze zdejšího přístavu:

 • Dubrovník (Chorvatsko)
 • Split (Chorvatsko)
 • Zadar (Chorvatsko)
 • Pula (Chorvatsko)
 • Porec (Chorvatsko)
 • Kotor (Černá Hora)
 • Bar (Černá Hora)
 • Durres (Albánie)
 • Korfu (Řecko)
 • Patrasu (Řecko)
 • Zakintos (Řecko)

Mezinárodní letiště Bari

Mezinárodní letiště se nachází nedaleko města a je pojmenováno docela netradičně podle Polského rodáka Airport-Karol Wojtyla. Vysvětlení proč je tomu tak je ale docela jednoduché. Karol Wojtyla je vlastní jméno nejznámějšího papeže posledních desítek let Jana Pavla II., který roky žil a v Itálii a byl úzce spjat právě s městem Bari.

Výlety v okolí Bari


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

2 komentáře: „Bari – perla pobřeží jihovýchodní Itálie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *