Hrad Sforza (Castello Sforzesco) – chlouba Milána

Hrad Sforza se nachází v Italském městě Milano ODKAZ. Byl postaven Francescem Sforzou, vévodou z Milána v 15. století.

Hrad Sforza a jeho historie

Castello di Porta Giova

Ještě předtím než nařídil Francesco Sforza postavit dnešní hrad, stál na tomto místě jiný hrad s názvem Castello di Porta Giova. Tento hrad byl vybudován v letech 1358 až 1370. Tento hrad byl několikrát zvětšen, až dosahoval rozměrů 200 x 200 metrů. V každém rohu stála velká věž a stěny hradu měli i 7 metrů. I přes silné zdi a obranné věže byl hrad v roce 1447 poničen.

Hrad Sforza – zahájení stavby

V roce 1450 zadal Francesco Sforza rekonstrukci těžce poničeného hradu a plánoval z něj udělat své knížecí sídlo. Stavba nebyla dokončena za jeho života, ale ve stavbě tohoto díla pokračoval jeho syn, který si našel několik známých malířů a sochařů, aby mu pomohli vybudovat jedinečné dílo.

Dalším majitelem hladu se stal Ludvico Sforza, které také pokračoval v budování a zdobení hradu. Na výzdobě hradu pracoval i nejslavnější umělec té doby Leonardo da Vinci.

Hrad Sforza – první poškození

Počátkem 16. století byl hrad poprvé poškozen během války a Francií. V roce 1515 byl hrad obklíčen a jeho osazenstvo muselo kapitulovat. Následně byl hrad používán jako skladiště zbraní. Během této doby explodovala hlavní věž hradu.

Když se dostal k moci Francesco II. Sforza, nechal znovu hrad opravit a ještě rozšířit.

Hrad Sforza (Castello Sforzesco) - Miláno - Italie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Hrad Sforza (Castello Sforzesco) – Miláno – Itálie

Pod nadvládou Španělska

Pod španělskou nadvládou v roce 1535 se hrad stal sídlem guvernéra a v roce 1550 začala jeho další přestavba. Po dokončení měl hrad 12 bašt a opevnění dlouhé 3 km.

Hrad Sforza za Napoleonských válek

V době kdy Evropou táhl Napoleon, se hrad znovu přestavoval, ale nešlo k zásadním změnám. Naopak změn dostalo okolí hradu. Před hlavním vchodem hradu od centra města bylo vybudováno náměstí Piazza Castello.

19. století

Po sjednocení Itálie se hrad dostal do vlastnictví města, které zahájilo restaurátorské práce. Například hlavní věž hradu byla obnovena podle obrazu z 16. století.

Hrad Sforza dnes

V dnešní době slouží hrad jako atrakce pro turisty, kteří si hrad oblíbili. Přímo v hradu sídlí dvě velká muzea Museo d’Arte Antica, Museo della Preistoria a několik dalších menších. Pokud nechcete navštívit jedno ze zdejších muzei můžete obdivovat nádhernou zahradu hradu, kde je menší divadlo, vyhlídková věž nebo velký vítězný oblouk.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

1 komentář: „Hrad Sforza (Castello Sforzesco) – chlouba Milána

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *