Ponte di Rialto most přes největší kanál světa

Most Rialto (italsky: Ponte di Rialto; benátsky: Ponte de Rialto) je nejstarším mostem, kterým můžete překročit Grand kanál v Benátkách. Ponte di Rialto spojuje Benátské čtvrti San Marco a San Polo. Most byl několikrát přestaven až do současné podoby. Dnes je jednou z hlavních atrakcí Benátek. V současné době vedou přes Grand kanál pouze 4 mosty.

Ponte di Rialto a jeho historie

Pontonový most

Poprvé v historii Benátek šlo přejít Grand kanál suchou nohou už v roce 1181. Tento most postavil Benátský inženýr Nicolò Barattieri. Šlo pouze o pontonový most, ale vzhledem k důležitosti této cesty vydržel na místě hodně dlouho a to až do roku 1255. Most se tehdy jmenoval Ponte della Moneta a pravděpodobným důvodem tohoto názvu byla mincovna umístěná vedle vstupu na most.

Dřevěný most

V roce 1255 se výtěžnost mostu ještě zvedla a bylo nutné tento plovoucí most nahradit. Dalším důvodem pro nahrazení plovoucího mostu byla nemožnost plovoucí most překonat lodí, aniž by se most složitě rozpojoval. V již zmíněném roce 1255 byl tedy plovoucí

pontonový most nahrazen dřevěným. Tento dřevěný most měl dvě velké dřevěné rampy, které se uprostřed spojovaly. V případě potřeby šlo rampy zvednout, aby bylo umožněno i proplutí velkých lodí. Menší lodě mohli proplout bez omezení.

Most byl částečně poškozen požárem během vzpoury v roce 1310. Ale rychle se ho podvedlo dát do původního stavu. V roce 1444 se most úplně zhroutil pod velkým davem, který pozoroval přehlídku lodí.

Ponte di Rialto most přes největší kanál světa - Benátky - Italie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Ponte di Rialto most přes největší kanál světa – Benátky – Itálie

Most dostal dnešní název – Ponte di Rialto

V 15. Století se most přejmenoval, podle nedalekého trhu na dnešní název Ponte di Rialto. Vzhledem k výtěžnosti trasy vzniklo v okolí mostu mnoho obchodů a některé z nich zde zůstali do dnes v provozu.

V roce 1503 se poprvé diskutoval návrh přebudovat most na kamenný, ale trvalo ještě téměř 50 let, než se projekt opravdu začal chystat. Úřady si v roce 1551 nechaly vytvořit hned několik návrhů a mimo jiné slavné umělce byl osloven i Michelangelo.

Současná podoba mostu

Současná podoba mostu vznikla až v roce 1591 a jeho tvar je hodně podobný původnímu dřevěnému mostu.

Další zhroucení mostu Ponte di Rialto?

Konstrukce mostu byla na svou dobu natolik odvážná, že mu lidé moc nevěřili. Dost možná to ovlivnila událost z roku 1444, kdy se zhroutil jeho dřevěný předchůdce. Mostu nevěřila jak široká veřejnost, tak i Benátští inženýři. Architekt Vincenzo Scamozzi dokonce předpověděl mostu budoucí zkázu. Nakonec se však ukázalo, že neměl pravdu. Most vydržel až do dnes a je oblíbenou atrakcí pro návštěvníky Benátek.

Ponte di Rialto – Zajímavé technické údaje

  • Celková délka mostu – 48 metrů
  • Výška mostu 7,5 metrů
  • Šířka mostu – 8,9 metrů
  • Most se stavěl 3 roky (1588 až 1591)

Další mosty přes Kanál Grande

  • Ponte dell Accademia
  • Ponte degli Scalzi
  • Ponte della Costituzione

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *