Sassi di Matera – město vytesané do skály

Sassi di Matera je jedno z nejstarších měst na světě. Jde o oblast, která byla obydlena již v dobách paleolitu. Nejstarší domy v této oblasti byly vytesány do skal opravdu již v dobách pravěku. Osídlení tohoto jeskynního města trvalo až do 50. let minulého století a někteří obyvatelé zde zůstávají i přes zákazy úřadů dodnes. Jde o jediné místo na světě, kde obyvatelé žijí v domech svých předků už 9000 let.

Historie Sassi di Matera

Podle archeologických vykopávek bylo toto místo osídleno již 7000 let před naším letopočtem. Pravděpodobně jde o první obyvatele dnešní Itálie, což sice nelze dokázat, ale neví se o žádném jiném místě, které by bylo osídleno dříve.

Nachází se zde mnoho domů, které jsou vytesané do skály zvané „tufo“. Tento druh kamene je dostatečně pevný a zároveň ho lidé mohli efektivně obrábět. Možná i díky tomu si lidé před více než 9000 lety vybrali pro svá obydlí právě toto místo.

V průběhu staletí si zdejší obyvatelé své domy více a více zdokonalovali a do skal jsou zde vytesány i kostely. Dokonce některé ulice zde tvoří střechy jiných domů, které jsou vytesané do skály pod ulicí.

Sassi di Matera – město vytesané do skály - Italie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Sassi di Matera – město vytesané do skály – Itálie

Město fungovalo a docela drželo krok s dobou až do 50. let minulého století. V té době mělo přes 10.000 obyvatel, ale podmínky života v domech vytesaných do skály už neodpovídaly hygienickým normám tehdejší doby. Většina obyvatel města byla Italskou vládou přestěhována do nedalekého města Matera (někdy také Nuovo Matera) a to i proti jejich vůli.

Město Sassi di Matera – památka UNESCO

V roce 1993 bylo městečko vytesané do skal Sassi di Matera zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. V dnešní době i díky zápisu místa na seznam UNESCO, bylo v moderní části města Matera, zřízeno mnoho restaurací a hotelů, které slouží pro větší komfort návštěvníků. Jedna z nejstarších památek světa si postupně získala oblibu turistů.

Vzhledem k tomu, že se Matera nachází v jedné z nejchudších částí Itálie, tak se příliv turistů místním náramně hodil. Dá se říct, že momentálně jde o jedno z nejrychleji rostoucích měst v oblasti jižní Itálie.

Město Sassi di Matera ve filmu

Díky unikátnosti místa si městečko získalo i oblibu filmařů. Zdejší domy se objevily hned v několika slavných filmech:

 • Evangelia podle sv. Matouše (Pier Paolo Pasolini, 1964)
 • Umučení Krista (Mel Gibson, 2004)
 • Příběh narození (Catherine Hardwicke, 2006)
 • Ben-Hur (Timur Bekmambetov, 2016)

Kde město Sassi di Matera najdete?

Město Sassi di Matera se nachází ais 65 km na jih od největšího města v oblasti Bari. Další památkou UNESCO, která se nachází poblíž je městečko Alberobello a domky Trulli.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

3 komentáře: „Sassi di Matera – město vytesané do skály

 • Červen 11, 2019 (11:28 am)
  Permalink

  Naprosto neuvěřitelné město. Vůbec mi to hlava nebere jako to mohli vybudovat

  Reagovat
 • Červen 13, 2019 (8:19 am)
  Permalink

  ani se nedivím, že se jim to hodí do filmů. Myslím, že se tam ještě pár filmů natočí.

  Reagovat
 • Červen 13, 2019 (11:37 am)
  Permalink

  Sassi di Matera – na toto místo nikdy nezapomenu – opravdu neuvěřitelné, co se jim tu povedlo

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *