Skalní kresby v údolí Val Camonica

Skalní kresby v údolí Val Camonica – Obrovské množství více než 300.000 rytin do skal, které zobrazují scény z bojů, zemědělství, prapůvodní navigace a magie bylo vyryto do skal v tomto nádherném údolí. Vědci odhadují, že tyto kresby jsou staré 8.000 až 10.000 let.

Kresby se nacházejí v okolí řeky Fiume Oglio na sever od Italského města Brescia. Nejznámější místa, kde můžete kresby spatřit, se nacházejí v okolí vesnic: Capo di Ponte, Ossimo, Darfo Boario Terme, Sellero, Sonico, Paspardo, Cimbergo nebo Ceto.

Objevení kreseb

Obyvatelé okolních vesnic o kresbách zcela jistě věděli po staletí, ale za oficiální objev tohoto historicky významného místa je považován rok 1909. Právě v roce 1909 vyšla první zdokumentovaná zpráva, ve které Walther Laeng upozorňuje na unikátnost některých prvků v blízkosti místa, které je známé jako Capo di Ponte. Bohužel až do roku 1920 stále toto místo téměř nikoho nezajímalo. Teprve po roce 1920 se o místo začalo zajímat více lidí z různých oborů věd.

Skalní kresby v údolí Val Camonica - Italie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Skalní kresby v údolí Val Camonica – Itálie

Teprve po druhé světové válce se začalo s mapováním a kategorizací tohoto unikátního místa. Mapování prováděli nadšenci z Muzea přírodních věd v Brescii pod vedením toho, kdo na tyto kresby upozornil jako první. Velká část prvních kreseb byla zmapována ještě za života Walthera Laenga, který se o „objevení“ tohoto unikátního místa zasadil snad nejvíce.

Nejznámější skalní kresby v údolí Val Camonica

Růže Camunian (Camunian rose) jako symbol Lombardie

Růže Camunian se stala jednou z nejznámějších kreseb údolí Val Camonica. Kresba se proslavila hlavně tím, že byla prohlášena za oficiální symbol Lombardie. Kresba pochází z období více, než 1000 let před naším letopočtem.

Skalní kresby v údolí Val Camonica v UNESCO

Zdejší kresby do skal představují největší sbírku obrazů z pravěku na světě. Vzhledem k jedinečnosti těchto obrazů bylo údolí Val Camonica zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. K zápisu došlo již v roce 1979 a šlo o vůbec první památku na území Itálie, která byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Až po zápisu údolí Val Camonica na seznam UNESCO, došlo k zápisu historického centra měst Řím nebo Florencie.

Skalní kresby v údolí se rozprostírají na ploše více než 432 hektarů. V době zápisu údolí na seznam UNESCO bylo zdokumentováno 140.000 kreseb. Za posledních 40 let se počet zdokumentovaných kreseb více než zdvojnásobil. Současné čísla hovoří o více než 300.000 obrazech, ale je zřejmé, že nejde o konečné číslo.


Odkazy

www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com 

 

6 komentářů: „Skalní kresby v údolí Val Camonica

 • Červen 11, 2019 (11:40 am)
  Permalink

  hledám někoho kdo umí dobře italsky na pár překladů? Máte někdo zájem? dobře zaplatím? Je toho asi 40 stran. Prosím piště na email pavla.reslova@email.cz. Díky moc za případné odpovědi.

  Reagovat
  • Červen 13, 2019 (11:35 am)
   Permalink

   já umím, ale vyšlo by Tě to docela draho

   Reagovat
   • Červen 13, 2019 (11:36 am)
    Permalink

    mohl jsi napsat na ten email …. a nespamovat to tady

    Reagovat
 • Červen 13, 2019 (11:40 am)
  Permalink

  Mrkněte na to: toto pišou na bbc:

  The European Commission found that Italy’s public debt stood at more than 130% of GDP in 2018 – far above the 60% limit which EU rules requires.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *