San Gimignano – mrakodrapy středověku

San Gimignano se nachází nedaleko od města Siena (asi 40 km na severozápad). Město proslavilo jeho unikátní panorama složené z věží města a kopcovitého terénu. Historické centrum San Gimignano je obehnáno hradbami z období středověku a velká část města uvnitř hradeb pochází také ze středověku.

Historie města San Gimignano

Historie městečka začíná už v 4. století před naším letopočtem. Stejně jako spoustu dalších míst v Itálii zde měli osadu Etruskové. V této době se místo jmenovalo jinak a ještě v době nadvlády Říma byste San Gimignano na mapě hledali marně. Své jméno dostalo až v 6. století našeho letopočtu podle Svatého Gemignana. Svatý Gemignano zachránil město před barbary a město se přejmenovalo podle svého zachránce.

Hlavní rozkvět města přišel v 11. století, kdy přes město vedla hlavní obchodní trasa mezi Francií a Itálií. Krom obchodu se místní obyvatelé živili pěstováním vinné révy. Ostatně vinnou révu pěstují obyvatelé města i dnes.

Ve 14. století zde stálo přes 70 na tehdejší dobu moderních paláců. Většina z nich měla svou pro město typickou věž, ale věži se do dnes dochovalo pouze 14. Ve stejném století se San Gimignano dostalo pod nadvládu Florencie a v této době se zablokoval veškerý další vývoj. Město začalo upadat a i díky tomu zůstalo v dnešní podobě. Paradoxně z velké nevýhody se dnes stala velká výhoda, protože městečko patří mezí nevyhledávanější památky v Itálii.

San Gimignano – mrakodrapy středověku - Italie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
San Gimignano – mrakodrapy středověku – Itálie

San Gimignano – město věží

Zatímco okolní města jako Siena nebo Florencie v průběhu válek o své domy a věže z tohoto období většinou přišli, tak San Gimignano si středověký ráz města zachovalo a dnes historické centrum obdivuje celý svět. Některé věže už bohužel v městě nejsou, ale i tak se na nevelké ploše podařilo zachovat 14 věží.

Campanile della Collegiata di San Gimignano

V česku známá hlavně jako Katedrála města San Gimignano. Najdete ji na náměstí Piazza del Duomo. Katedrála patří k nejstarším budovám města a byla pravděpodobně postavena již v roce 1056. V roce 1239 prošla rekonstrukcí a v roce 1460 se rozšířila téměř do dnešní podoby.

Torri degli Ardinghelli

Nachází se nedaleko od náměstí Piazza del Duomo a to na náměstí Piazza della Cisterna. Z výčtu budov jde o jedinou, která má dvě věže. Budova byla postavena již v roce 1255 a její věže měří něco málo přes 52 metrů. Každá z věží je trochu jiná, takže z dálky možná ani nepoznáte, že jde o jednu budovu.

La Torre dei Becci

La Torre dei Becci pochází z 13. století a budova patřila významné rodině Becci. Rodinu Becci živil obchod a významně se podílela na vzestupu města.

La Torre Chigi

Tato věž sice nepatří k nejvyšším ve městě, ale přesto je jednou z nejkrásnějších. V okolí věže můžete vidět několik středověkých paláců. Budova byla postavena již v roce 1280.

La torre di palazzo Pellari

Není zřejmé, kdy byla tato věž postavena, ale z historických dokumentů je jasné, že v roce 1237 již stála. Palác Pellari vyniká zvláštní cihlovou fasádou.

Le Torri dei Salvucci

Rodina Salvucci patřila k movitějším rodinám ze zlatého času tohoto města a i proto si postavila téměř největší věž ve městě. Věž má téměř 51 metrů. Stavba pochází pravděpodobně z roku 1255.

La Torre Rognosa

Tato budova má hned několik názvů, takže možná jinde najdete Torre dell’Orologio nebo Torre del Podestà. V městečku ji najdete na hlavním náměstí Piazza del Duomo a stojí zde od roku 1200. Věž měří 52 metrů a patří mezi nejvyšší ve městě. V době kdy rodina Rognosa vládla San Gimignanu, tak vyšel zákon, že nikdo jiný nesmí postavit dům s vyšší věží. Tento zákon byl později porušen jinou bohatou rodinou.

La Torre Grossa

Věž se nachází na náměstí Piazza del Duomo a je nejvyšší ve městě. Věž měří 54 metrů a jen těsně převyšuje jiné konkurenční. Budova s věží se stavěla v letech 1300 až 1311. Místní říkají, že s této věže je nejkrásnější výhled na město a okolní krajinu plnou vinic.

La Torre dei Cugnanesi

Spolu s palácem Cugnanesi je součástí obraného celku města. Věž byla postavena v 13. století.

La torre dei Diavolo

La torre dei Diavolo v překladu do češtiny znamená věž ďábla a nachází se na náměstí Piazza della Cisterna.

Další věže

Další věže Torre Campatelli Torre Ficherelli Casa-torre Pesciolini Torre Pettini

Brány města San Gimignano

Krom věží, které jsou dominantou městečka, se ve velice dobrém stavu dochovalo několik vstupních bran města:

  • Porta San Matteo
  • Porta San Jacopo
  • Porta delle Fonti
  • Porta San Giovany
  • Porta Quercecchio

Jak si město San Gimignano vyfotit

San Gimignano je někdy spojováno s moderními městy v USA, která se proslavila stavbou mrakodrapů. Věže sice vznikaly trochu z jiného důvodu než mrakodrapy v New Yorku, ale i tak se panorama San Gimignano často s New Yorkem spojuje. Pokud chcete mít ty nejkrásnější fotky, tak si udělejte procházku za město.

Pokud se Vám ani trochu nechce chodit pěšky, tak si přejeďte autem do nedaleké vesnice Santa Lucia. Když se budete vracet zpět k San Gimignano, tak se Vám naskytne ten nejkrásnější pohled na historické centrum města, který můžete vidět z auta.

Procházka okolím města San Gimignano

Městečko není velké a všechny zdejší atrakce můžete projít za relativně krátkou dobu. Pokud se Vám bude chtít vyrazit do přírody, tak se vydejte po turistické trase, která se jmenuje Giro Gimignano. Tato cesta Vás provede krásnou přírodou v okolí městečka a navíc se Vám naskytnou ty nejkrásnější výhledy na mrakodrapy středověku.

Historické centrum San Gimignano v UNESSCO

Historické centrum městečka San Gimignano bylo v roce 1990 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Z Italských památek bylo toto městečko zapsáno jako sedmá památka, což svědčí o jeho historickém významu.

Partnerské město – Český Krumlov

Na první města nemají vůbec nic společného, ale už na ten druhý jsou obě na seznamu světového dědictví UNESCO. V minulosti si zástupci měst navzájem vypomáhali při pořádání kulturních akci. Jedna z posledních byla výstava fotografií z Českého Krumlova ve Florencii.

Navíc zdejší obyvatelé Český Krumlov dobře znají a například vstupné na věž Vám možná prominou, pokud řeknete, že jste z Českého Krumlova. Pevně věřím tomu, že Ti co z Krumlova nejsou, nebudou tuto zkušenost zneužívat!.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

4 komentáře: „San Gimignano – mrakodrapy středověku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *