Urbino – malé městečko velkého významu

Malé Italské městečko Urbino zažilo v 15. století obrovský kulturní rozkvět. Město v té době přitahovalo umělce nejen z celé Itálie, ale i z okolních států. Díky četným návštěvám ze zahraničí ovlivnilo toto malé město kulturní dění i v okolních státech.

Urbino – jeho vzestup a pád

Stejně tak jako v 15. století došlo k rychlému a velkému velebení města, došlo rychle i jeho stagnaci a později úpadku. Stagnace města proběhla již v 16. století a dnes o tomto městě slyšel málokdo, kdo v Itálii nebyl. Možná i díky stagnaci a pozdějšímu úpadku města nešlo k jeho přebudování do modernějšího stylu. Dnes tedy máte jedinečnou možnost nahlédnout do města, kde uvidíte vrchol renesančního umění a architektury. Renesančních staveb máme sice v Evropě mnoho, ale nikde jinde na světě nenajdete tak velký ucelený komplex až pozoruhodné homogenity jako v městě Urbino.

Urbino - Italie - cestování - dovolená v itálii
Urbino – Italie

Vzestup a pád – proč k tomu došlo?

Pokud se na vzestup a pád tohoto města podíváme podrobněji, tak se dozvíme, že v 15. Století zde vládl vévoda Frederico da Montefeltro, který nechal přestavět hlavní palác města v renesančním stylu a přivedl sem osobnosti, které město rozvíjely. Vévoda Frederico da Montefeltro bývá uváděn jako příklad jednoho z nejschopnějších diplomatů své doby. Ve stejné době byla velká poptávka po umění i v dalších městech jako Benátky, Verona nebo Florencie a přesto se povedlo několik umělců přivést do malého města Urbino.

Město za vlády Frederica da Montefeltro doslova kvetlo, ale netrvalo to dlouho. Již v roce 1508 koupil jeho panství jiný majitel a ten přenesl své sídlo do nedalekého města Pesara.

Další krátký vzestup město prožilo v 18. století, když se stal papežem kardinál právě z Urbina. Tehdejší papež se jmenoval Klement XI. Vzestup však není na architektuře příliš znát.

Urbino na seznamu UNESCO

Město už upadalo pomalu v zapomnění a dalo by se říct, že moc turistů sem nejezdilo. Co se týče turistických atrakcí, tak v Itálii je dost velká konkurence. Ale vzestup města alespoň částečně přišel. V roce 1998 byla historická část města zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Díky četným zájezdům hlavně z Asie (Japonsko, Korea, Čína …) po památkách UNESCO se sem ve velkém začalo jezdit a město se stalo oblíbeným cílem i pro Evropské turisty.

Nejvýznamnější památky města

 • Vévodský palác (italsky Palazzo ducale) – Zdejší Vévodský palác je dnes hlavní atrakcí města a také největším lákadlem pro turisty. Uvnitř se nachází galerie (Galleria Nazionale delle Marche), kde můžete vidět jednu z nejznámějších sbírek renesančních maleb na světě. Vévodský palác nechal přebudovat do renesančního stylu vévoda Frederico da Montefeltro.
 • Katedrála města Urbino (Duomo) – katedrála má sice doložený původ již z roku 1021, kdy došlo k přebudování jiné budovy z 6. století, ale současnou podobu ji dal až vévoda Frederico da Montefeltro, který ji nechal přebudovat do podoby hodně blízké té současné.
 • Botanická zahrada
 • Kostel San Francesco – byl původně postaven v 14. století, ale ještě v 18. století došlo k menším úpravám.

Kde město Urbino najdete?

Městečko se nachází v provincii Pesaro asi 35 km na jihozápad od města Pesaro. Asi 40 km od města se nachází jeden z nejmenších států světa – San Marino. Vzhledem k tomu, že i San Marino je oblíbený cíl turistů, tak se nabízí výlet spojit v jeden.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

3 komentáře: „Urbino – malé městečko velkého významu

  • Červen 11, 2019 (11:35 am)
   Permalink

   hledám někoho kdo umí dobře italsky na pár překladů? Máte někdo zájem? dobře zaplatím? Je toho asi 40 stran. Prosím piště na email pavla.reslova@email.cz. Díky moc za případné odpovědi.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *