Jezero Garda – nejnavštěvovanější jezero v Itálii

Jezero Garda (anglicky Lake Garda nebo italsky Lago di Garda) je jednoznačně nejnavštěvovanějším jezerem v Itálii. Jde také o dle rozlohy největší jezero v Itálii. Najdete ho na hlavní trase mezi Milánem a Benátkami nedaleko od města Verona. Návštěvníci sem jezdí jak lenošit a relaxovat, tak strávit aktivně dovolenou. Okolí jezera nabízí spoustu možností sportovních aktivit jako cyklistika, horolezectví, turistika,  ferraty nebo windsurfing.

Severní část jezera je užší a je obklopena horami. Vzhledem k tvaru se vědci shodují, že jezero vzniklo působením ledovce v poslední době ledové. Stopy po působení ledovce zde můžete ještě dnes pozorovat.

Dovolená u Jezera Garda

Turistický ruch v této oblasti kvete ještě lépe, než u Italského moře. Jezero má oproti mořskému pobřeží dlouhý seznam výhod. Málokteré mořské pobřeží má tolik turistického vyžití jako jezero Garda. Jezero je pověstné množstvím sportovních aktivit, které zde můžete provozovat.

Lenošení na břehu jezera

Jezero má většinu léta vyšší teplotu než moře a krom toho má jezero sladkou vodu, což spoustě návštěvníků vyhovuje. Na pobřeží najdete spoustu měst a vesniček, které jsou na letní příval turistů dobře nachystané. Najdete zde spoustu restaurací a ubytovacích zařízení. Jediné čeho kolem jezera začíná být nedostatek, je parkovacích míst. Návštěvníci k jezeru nepřijíždí pouze z vesnic na pobřeží, ale i z okolních, kde mají většinou levnější ubytování. Ve špičkách se auto na pobřeží prakticky nikam nevejde. Kolem jezera najdete sice spoustu hlídaných parkovišť, ale v nejfrekventovanější čas jsou plné. Pokud přijíždíte k jezeru jen na jeden den, tak se Vám určitě vyplatí si přivstat a zaparkovat pohodlně.

Jezero Garda - romantická procházka se západem slunce - Itálie - Italy - Lago di Garda - Garda lake
Jezero Garda – romantická procházka se západem slunce

Cyklistika

Okolí jezera se v posledních desítkách let stalo doslova rájem pro cyklisty. Už dlouhá léta se jezero proslavilo hlavně u aktivnějších návštěvníků a u cyklistů obzvlášť.

Kolem jezera byla někdy v minulých letech otevřena cyklostezka, po které můžete objet celé jezero. Právě tato trasa přilákala ještě více cyklistů. V blízkém okolí jezera najdete mnoho cyklotras, takže nemusíte zůstat jen u objíždění jezera.

Windsurfing

Finančně sice trochu náročnější sport, ale i tak se najde mnoho surfařů, kteří sem přijedou hlavně kvůli windsurfingu. Jezero je pro tento sport jako stvořené. Nad hladinou většinu léta vane teplý jižní vítr Ora, který je zvláště pro začátečníky ideální. Pokud jste dosud nepropadli tomuto sportu a láká Vás něco nového, tak jezero Garda je ideálním místem to vyzkoušet.

Windsurfing
Windsurfing

In-line brusle

V blízkém okolí jezera najdete několik cest přizpůsobených i pro in-line brusle.

Ferraty

Nedaleko od jezera najdete i několik nádherných jištěných cest „via ferratta“. Při zdolávání těchto tras se Vám často naskytne jedinečný pohled na jezero. Ve zkratce ty nejlepší ferraty v okolí jezera:

Sentiero attrezzato Gerardo Sega (B/C)

Krásná ferrata na východní straně jezera. Přístup k ferratě je nelepší z dálnice A22, přes město Avio, kde pokračujete strmou cestou nahoru a potřebujete se dostat ke kostelu Madonna della Neve. Pozor na navigace! Kostelů se stejným názvem se v Itálii nachází mnoho, proto raději využijte GPS souřadnice: 45.7412167N, 10.8887833E. Obtížnost ferraty je hodnocena stupněm B/C, takže to zvládnou i zdatnější začátečníci.

Samotná ferrata začíná na GPS souřadnici: 45.7528167N, 10.9031833E a průměrně zdatnému lezci zabere necelé 3 hodiny. Následný sestup zpět k parkovišti trvá další hodinu.

Feraty u jezera Garda - Lago di Garda
Jezero Grada – Feraty

Sentiero Contrabbandieri – Massimo Torti (C/D)

Další krásná ferrata, která se nehodí pro začátečníky, ale díky své poloze nabízí ty nejkrásnější výhledy na jezero. Pokud si přeložíte název ferraty zjistíte, že to znamená „stezka pro pašeráky“. A až dojdete k ferratě uvidíte, že opravdu jde o stezku, kterou jako by někdo vytesal do kolmé skály tak akorát pro dospělého člověka. Jen se nepočítalo s helmou J.

Nejvhodnější parkoviště nedaleko ferraty najdete u vjezdu do tunelu nedaleko vesnice Pregasina (GPS: 45.856305N, 10.829953E). Během zdolávání ferraty vystoupáte jen 100 výškových metrů a některé části trasy jsou hodnoceny stupněm A. Na druhou stranu zde najdete i úseky, které jsou hodnocené stupněm C/D, což z ferraty dělá spíše náročnější.

Ferrata není jištěna ocelovým lanem po celou dobu. Najdete zde několik úseků, kde budete potřebovat vlastní horolezecké vybavení a užijete si tak trochu adrenalinu. Některé úseky jsou vybaveny ocelovou sítí, ale jde spíše o placebo, než o opravdové jištění – v případě pádu by Vám síť často moc nepomohla. Převisy, které jsou hodnocené C/D jsou jistícím lanem vybaveny. Zdolání ferraty Vám zabere necelé 2 hodiny a cesta k parkovišti něco málo přes půlhodinu.

Sentiero del Colodri (B/C)

Další s ferrat střední obtížnosti, na kterou si mohou troufnout i začátečníci, najdete na sever od jezera. Nejvhodnější parkování pro výstup na ferratu se nachází nedaleko od města Arco, ve vesnici San Martino (GPS 45.9269181N, 10.8921742E).

Z parkoviště vede velmi dobře značená cesta přímo k ferratě. Cestou půjdete asi 15 minut. Většina úseků ferraty je hodnocena stupněm A, což znamená, že jde o nejlehčí možnou ferratu. Závěr ferraty je obtížnější B/C, ale tento úsek není dlouhý. Jde o jednu z mála ferrat, kde potkáte i rodiny s dětmi. Zdolání ferraty Vám zabere necelou hodinu času a na vrcholku Colodri (275 m) se můžete kochat pohledu na jezero ze severní strany. Na cestu zpět k autu si počítejte zase něco kolem hodiny.

pohled ze severu - lago di Garda - Italy - Itálie
Jezero Garda – pohled ze severu

Monte Albano (D)

Jedna z nejobtížnějších ferrat v oblasti kolem jezera se nachází na sever od vesnice Mori nedaleko dálnice A22 a hlavní severní cesty k jezeru SS240. Na sever od vesnice se nachází kostel Santuario di Montalbano (GPS: 45.8558564N, 10.9805983E), od kterého je nástup na ferratu vzdálen jen několik minut.

Ferrata rozhodně není pro začátečníky. Cestou nahoru zdoláte několik úseků C/D a téměř na konci zajištěné cesty dva úseky D. Tentokrát z ferraty neuvidíte na jezero, ale i tak se Vám naskytne krásný výhled na okolní vinice a malebnou Italskou krajinu. Cesta nahoru trvá zdatným lezcům i 2 hodiny a sestup zpět do vesnice Mori další hodinu.

Fausto Susatti (A)

Ferrata hodnocená stupněm obtížnosti A, tedy vhodná pro začátečníky. Několikrát po cestě nejsou vůbec natažena jistící lana, protože jištění není vůbec potřeba.

Ideální parkování pro nástup na ferratu se nachází ve vesnici Biaseca di Ledro (GPS: 45.8656406N, 10.8070011E). Vesnici najdete na západní straně jezera pod městem Riva del Garda na silnici SS240.

Cesta na vrchol je docela dlouhá a celkově zdoláte převýšení téměř 500 m. Jen cesta k nástupu na ferratu trvá necelé dvě hodiny, samotná ferrata další dvě a půl hodiny a na cestu zpět k autu si rezervujte další necelé dvě hodiny.

Do této vesnice pravděpodobně přijedete tunelem právě z Riva del Garda a ferrata vede právě nad tímto tunelem na vrchol Cima Capi (909 m). Většinu času jdete po hřebeni a naskytnou se Vám nádherné výhledy na jezero.

Jezero Garda – Horolezectví

Marciaga

Tuto horolezeckou stěnu najdete jen cca 5 km od jezera. Ideální parkoviště pro nástup ke skalní stěně najdete u kostela Madona del Soccorso. Od kostela pak šlapete necelých 15 minut pěšky k nástupu na stěnu. Na místě uvidíte spoustu různých tras a budete řešit problém, že nevíte kterou začít. Najdete zde všechny obtížnosti, takže je jen na Vás, kterou trasou se vydáte nahoru. Celkem je zde přes 120 tras.

Jezero Garda, jeho rozměry a další zajímavosti

Co uvidíte i z cesty podél
Co uvidíte i z cesty podél

Jak už bylo zmíněno, jezero Garda je největším jezerem v Itálii – zde jsou některé z parametrů:

 •  Rozloha jezera – 369 km2
 •  Délka jezera – 51 km
 •  Šířka jezera – 17 km
 •  Maximální hloubka – 345 m
 •  Průměrná hloubka – 136 m
 •  Nadmořská výška hladiny – 65 m
 •  Hlavní přítok – řeka Sarca na severní straně
 •  Odtok – řeka Mincio na jižní straně
 •  Nejvyšší hora v blízkém okolí – Cima Valdritta 2218 m

Jezero Garda a jeho ostrovy

Jezero zabírá obrovskou plocha a najdete zde velké množství menších ostrůvků a k tomu pět větších ostrovů.

Největším ostrovem jezera je Issola del Garda. Na tomto ostrově nechal již v roce 1220 František z Assisi postavit klášter. Klášter na ostrově už budete hledat marně, ale na jeho místě stojí docela pěkná budova postavená v benátském stylu z 19. století.

Doprava

Jezero Garda – Silniční doprava

K jezeru se můžete autem snadno dostat po obou stranách. Z dálky sice vidíte strmé skály na pobřeží jezera, ale tam kde to nešlo jinak, jsou tunely, takže doprava kolem jezera je docela pohodlná. Podél jižní stany jezera vede dálnice A4 mezi Milánem a Benátky.

Z Verony do různých míst na pobřeží jezera jezdí několik pravidelných linek autobusu. U autobusů si dávejte dobrý pozor, hlavně pokud sem cestujete mimo hlavní sezónu. Několik pravidelných linek jezdí pravidelně pouze o velkých prázdninách.

Jezero Garda – Lodní doprava

Všechna větší města a naprostá většina vesnic na pobřeží jezera mají alespoň menší přístav, takže lodní doprava je hojně využívána. Mezi většími městy jezdí dokonce pravidelné linky.

Jezero Garda – Největší města v okolí

 • Riva del Garda
 • Salo
 • Desenzano del Garda
 • Sirmione
 • Peschiera del Garda

Jezero Garda – jak přišlo ke svému jménu?

V názvu Garda možná trochu slyšíte anglické slovíčko „guard“ ochránit. Jde tedy o místo, kde se kdysi dávno střežil vstup z Alp směrem na jih. Samozřejmě to platilo v dobách, kdy přejít Alpy byl docela náročný kousek, protože nebyly dálnice a tunely jak je známe dnes. Právě přes jezero Garda vedla jedna z možných cest jak se ze severu dostat na jih dnešní Itálie.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

9 komentářů: „Jezero Garda – nejnavštěvovanější jezero v Itálii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *