Palatium – kopec, kde byl založen Řím

Palatium (anglicky Palatine hill nebo italsky Palatino) se nachází asi 40 metrů nad Forum Romanum. Na kopci Palatium byl dle pověsti před více než 3000 lety založen Řím. I když neexistují důkazy, zda to tak opravdu bylo, tak je zřejmě, že tato oblast byla již 1000 let před naším letopočtem osídlena.

Kopec Palatium a jeho historie

Ať už věříte na pověsti nebo ne, tak Palatium bylo významné místo v celé historii Říma.

Pověst Romulus a Remus

Podle pověsti Římské mytologie byli Romulus a Remus dvojčata a založili Řím. Jak už to v pověstech bývá, tak slavné město jako Řím nemohl založit jen tak někdo. Romulus a Remus byly děti Římského boha války (Marta) a pozemské ženy Silvie Rhey. V Římské mytologii nesměl mít bůh děti s pozemskou ženou, takže Marta chtěl, děti zabít a hodil je do řeky Tibery.

Palatium - kopec kde byl založen Řím - Italie - cestování - dovolená v itálii
Palatium – kopec kde byl založen Řím

Dvojčata před smrtí zachránila vlčice, které je pak kojila vlastním mlékem a odchovala právě na kopci Palatium. Později se dvojčat ujal pastýř a chlapci mu pomáhali hlídat stáda až do dospělosti. V dospělosti zjistili, že jejich matka byla královského původu a oba ihned chtěli vládnout. Nebylo vládnout komu, tak se rozhodli, že založí nové město právě na vrcholku, kde je kdysi vychovala vlčice a později pastýř.

Po založení města mezi bratry vznikl spor o to, jak se bude město jmenovat. Podle tradice tehdejší doby se mělo město jmenovat podle jeho zakladatele, ale co dělat, když jsou to dva lidé? Mezi chlapci došlo k boji, při kterém Remus zemřel. Romulus pak pojmenoval město Roma ( Řím).

Archeologické výzkumy z pahorku Palatium

Dle archeologů je zřejmé, že tato oblast byla obydlena více než 1000 let před naším letopočtem, takže ať už je pověst pravdivá nebo ne, tak město Řím má dnes již více než 3000 let.

900 – 600 let před naším letopočtem pahorek Palatium fungoval jako pohřebiště a jeho blízké okolí bylo trvale osídleno.

500 – 50 let před naším letopočtem již bylo místo považováno za luxusní oblast a bydlela zde jen tehdejší mocnost a zámožní obyvatelé Říma.

V roce 27 před naším letopočtem na pahorku postavil císař Augustus velký palác, který se stal domovem císařům.

V roce 64 našeho letopočtu zničil palác velký požár, ale na jeho místě byl postaven ještě větší již o pět let později.

Palatium dnes

V dnešní době jsou na místě jen zbytky tehdejších paláců, ale po zaplacení vstupného je místo dostupné pro turisty.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

4 komentáře: „Palatium – kopec, kde byl založen Řím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *