Cinque Terre – nejkrásnější vesnice Italského pobřeží

Cinque Terre je často označováno za jedno z nejkrásnějších míst v Itálii. Pokud navštívíte alespoň jednu z vesnic, tak tomuto tvrzení dáte jistě za pravdu. Při pohledu na zdejší vesnice máte pocit, že byly navrženy pro turisty a pro jejich fotoaparáty. Jde o pět vesnic v severozápadní Itálii, která stojí na strmých skalách. Z vesnic máte vždy pěkný výhled na Středozemní moře. Některé z nich jsou dostupné pouze vlakem a autem se tam vůbec nedostanete. Zdejší cestičky jsou tak strmé, že by to stejně nešlo. Krom toho, že sem nemůžete autem, tak se doporučuje si vzít dobré boty. Na velkých podpatcích se Vám zde může chodit ztěžka.

Cinque Terre v UNESCO

Pět vesnic na pobřeží Cinque Terre a jejich blízké okolí bylo v roce 1997 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Tyto malebné vesničky na skalách mají i krásné kopcovité okolí a v 1999 vznikl Národní park Cinque Terre.

Cinque Terre – které vesnice to jsou?

Jde o pět vesnic jejich názvy jsou: Monterosso al Mare, Corniglia, Riomaggiore, Manarola a nejlepší nakonec Vernazza.

Všechny vesnice jsou dostupné vlakem a najdete je na trase Janov (Genoa) a La Spezia. Další možností jak se sem dopravit je lodní doprava. Některé z vesnic mají svůj vlastní přístav a místní rybáři jsou zvyklí na přepravu turistů, takže pokud se chcete podívat rychle na další vesnici, zeptejte se místních jak se tam nejrychleji dopravit. Nejméně doporučovaný způsob dopravy je automobil i když se do některých vesnic autem dá dostat, tak doprava vlastním vozem není ideální. Vesnice jsou propojeny i autobusem, vlastně elektrobusem, ale cestování autobusem je časově náročnější než vlak nebo loďka. Poslední možností je pěší turistika, což je sice zdlouhavé, ale vesnice jsou propojeny značenými cestami a procházka zdejší malebnou až pohádkovou krajinou určitě stojí zato.

Cinque terre - Italie - cestování - dovolená v itálii
Cinque terre – Itálie

Monterosso al Mare

Co se týče návštěvnosti zůstává Monterosso al Mare spíše v pozadí za ostatními, ale zato zde najdete tu nekrásnější pláž z celého Cinque Terre. Jde o vesnici, kde je nejlepší způsob dopravy na místo vlak, což částečně turisty odradí. Vlak není sice úplně nutný, ale jediná příjezdová cesta je strmá, klikatá a navíc docela úzká. Vesnice je rozdělena na Staré a Nové město. Obě části jsou propojeny tunelem, který je využíván hlavně chodci. Dominantou vesnice je kostel San Giovany. Krom kostela zde můžete vidět kapucínský klášter San Francisco ve kterém můžete vidět i malbu Van Dicka. Další významnou památkou vesnice je obranná věž Torre Aurora, která se tyčí na strmé skále nad mořem. Krom toho, že zdejší obyvatele živí hlavně turistický ruch, tak zde pěstují citrony, olivy a bílé víno.

Corniglia

Vesnice Corniglia je sice menší, ale rozhodně ne klidnější. Zdejší domky stojí na 100 metrů vysoké skále, což turisty láká a navíc jde o vlakem nejlépe dostupnou vesnici. Z blízkého města La Spezia pojedete vlakem pouze 10 km. Krom pestrobarevných domků, zde můžete obdivovat opevnění vesnice. Opevnění vesnice Corniglia pochází z 16. století, tedy z dob největší slávy 85 km vzdáleného Janova.

Riomaggiore

Jde o nejjižněji položenou vesnici pobřeží Cinque Terre. Kromě malebných domečků na skále vesnici Riomaggiore proslavila výroba vína. Domácí víno zde najdete snad v každé restauraci, kterých je ve vesnici docela dost, na to že zde žije pouze 1700 obyvatel. Krom kostela zde najdete zbytky hradu jehož historie se datuje až do 15. století.

Cinque Terre – Manarola

Jde o druhou nejmenší vesnici pobřeží a podle všeho se jedná o nejstarší vesnici v oblasti. Krom turistického ruchu a výroby vína živí zdejší obyvatele rybolov. Tomu je také přizpůsoben jídelníček v restauracích.

Cinque Terre – Vernazza

Vesnička Vernazza má pověst nejmalebnější vesnice na pobřeží. Tato pověst byla částečně narušena při sesuvech půdy v roce 2011, ale v současné době již téměř nepoznáte, že se ve vesnici něco podobného odehrálo. Ve vesničce najdete kromě malebných domů na skálách i přístav. Jde vlastně o rybářskou vesnici a zdejší restauraci se vychloubají, že umí dary moře upravit jako nikdo jiný. Ve vesnici nejsou povoleny automobily, takže jediný způsob jak zde cestovat je pěšky. Jeden z nekrásnějších výletů v této oblasti je cesta z vesnice Vernazza do vesnice Monterosso al Mare. Výlet Vám zabere asi hodinu a půl, ale rozhodně stojí zato.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com 

 

2 komentáře: „Cinque Terre – nejkrásnější vesnice Italského pobřeží

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *