Sopka Vesuv – nejnebezpečnější sopka na světě

Sopka Vesuv je jednou z největších a neznámějších v Evropě. Najdete ji jen kousek od velkoměsta Neapol, kde dnes žije téměř milion obyvatel. Vzhledem k tomu, že v blízkém okolí sopky žije přes milion lidí, tak sopka patří i k nejsledovanějším sopkám na světě. Další dva miliony lidí žije v okruhu, který stále spadá do oblasti, kterou může případný výbuch ohrozit.

Sopka od roku 1944 spí a nikdo přesně neumí říct, kdy přijde a zda přijde další erupce.

Zničení města Pompeje v roce 79 n.l.

Sopka se nechvalně proslavila již v roce 79 n.l., kdy velká erupce zničila město Pompeje, které v té době mělo přes 20.000 obyvatel a několik dalších menších vesnic. Pompeje a celé okolí bylo pohřbeno pod vrstvou popela a po téměř 1700 letech bylo znovu nalezeno. Postupně se odkrývají další a další částí míst, která byla dlouhou dobu ukryta pod povrchem země. Velká část města Pompeje je odkryta a dnes tato archeologická oblast slouží jako velký zdroj poznatků o tehdejším životě a také jako turistická atrakce. Podrobný článek o městě duchů Pompeje.

Sopka Vesuv – nejnebezpečnější sopka na světě - www.panda1709.com - Itálie - dovolená v Itálii
Sopka Vesuv – nejnebezpečnější sopka na světě

Sopka Vesuv neustále pod dozorem

Geologické průzkumy sopky jsou opravdu podrobné. Vzorky pocházejí až z 2000 metrů hlubokých vrtů na okrajích sopky, což znamená, že se bere vzorek i z druhohorní vrstvy. Nejnižší vrstva sopečného původu leží na místě více než 40.000 let, ale sopka samotná vznikla až o 15.000 let později sérií lávových proudů. Následovalo ještě několik opravdu velkých erupcí v rozpětí několik tisíc let. Následně sopka přešla do fáze častějších, ale menších erupcí.

O erupcích, čí salvách ohně se psalo i v antickém Řecku ještě před Pompejím osudným rokem 79 n.l., ale nikdy o zkáze takových rozměrů. Další záznamy o erupcích jsou daleko podrobnější, takže víme, že největší erupce do roku 1000 n.l. byly v letech 203 a 512. V roce 512 se sopečný popel dostal až do dalekého Istanbulu. Další záznamy o erupcích pocházejí z let 787, 968, 991, 999, 1007 a 1036. Po velkém výbuchu v roce 1036 se kráter sopky zaplnil a v blízkém okolí se dokonce pěstovalo víno. Sopka se pak několik set let neprobudila k životu a lidé v okolí ztratili ostražitost.

Další velká erupce přišla v 1631, kdy proudy lávy usmrtili více než 3.000 obyvatel okolních vesnic. Sopka se od té doby stala několikrát znovu aktivní s relativně silnými erupcemi.

Po roce 1900 napáchala sopka znovu velké škody v roce 1906, kdy se Itálie chystala na pořádání olympijských her. Po výbuchu sopky Vesuv a zničení části Neapole se finance odklonili sem a olympijské hry se přesunuly jinam. Tehdy v důsledku erupce zemřelo více než 100 lidí. Další větší výbuchy nastaly v letech 1913 a 1944.

Itálie - Sopka Vesuv – nejnebezpečnější sopka na světě - Italy - www.panda1709.com - dovolená v Itálii
Sopka Vesuv – Kráter sopky

Sopka Vesuv jako atrakce pro turisty

V roce 1995 se sopka Vesuv a její okolí stala oficiálně národním parkem. Vrchol sopky se stal přístupný a vznikla síť turistických cest, kde si můžete okolí sopky včetně kráteru prohlédnout. Pokud pojedete po silnici nahoru směrem k sopce, tak narazíte na parkoviště, kde se vybírá vstupné 10 euro. Po zaplacení vás bránou pustí na pěší cestu směrem k vrcholu. Parkování stojí 5 euro.

Sopka Vesuv – nejnebezpečnější sopka na světě - www.panda1709.com - Italy - Dovolená v Itálii - dovolená Itálie
Sopka Vesuv – nejnebezpečnější sopka na světě

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

5 komentářů: „Sopka Vesuv – nejnebezpečnější sopka na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *