Pompeje – procházka městem duchů

Pompeje jsou jednou z nejnavštěvovanějších destinací v Itálii. Menší městečko nedaleko od Neapole, které bylo v roce 79 n.l. celé pohřbeno pod 12 m vrstvou sopečného popela sopky Vesuv. Město se nacházelo pod zemským povrchem téměř 1700 let, takže bylo dokonale zakonzervováno. Díky tomu, že město zůstalo zakonzervováno ve stavu, v jakém se nacházelo pří výbuchu sopky, máme jedinečnou možnost nahlédnout do každodenního života starověkého římského světa. Archeologické výzkumy ukazují světu spoustu zajímavých detailů z života lidí před téměř 2000 lety.

Pompeje na seznamu světového dědictví UNESCO

V roce 1997 došlo k zápisu archeologické oblasti Pompeje, Heculaneum a Torre Annunziata do seznamu světového dědictví UNESCO.

Pompeje – to nejlepší, co tam najdete

Město mělo před výbuchem sopky cca 20.000 obyvatel, takže jde o rozsáhlý objekt, i když část města se nachází stále pod povrchem. Pokud nevíte, co hledat, tak budete dlouho bloudit uličkami a možná ani nenajdete, co jste chtěli. Hned po zakoupení vstupenek si nezapomeňte vzít mapu města, určitě Vám to může pomoci se v labyrintu uliček zorientovat. Pokud chcete ušetřit nemalé peníze za průvodce, kterých u vstupu potkáte hned několik, tak se raději trochu připravte a najděte si, co všechno chcete vidět.

Pompeje - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Pompeje – město duchů, které vyhrabali z popela – Itálie

Villa dei Misteri (Villa of the Mysteries)

Tato vila nabízí velmi dobře zachovalé fresky a obrazy. Nejznámější obrazy jsou na červeném pozadí a je neuvěřitelné v jak dobrém stavu se zachovali. Vila je krom uměleckého skvostu v podání obrazů na stěnách i architektonickou perlou. Většina lidí na tomto místě je překvapena, jak měli tehdejší stavitelé dům propracovaný.

Odlitky všeho „živého“

Při výbuchu sopky byly Pompeje kompletně zasypány popelem, takže krom města zde zůstali i všichni obyvatelé města. Město mělo dle historických údajů asi 20.000 obyvatel, což bylo na tehdejší dobu hodně a pravděpodobně většina z nich při výbuchu sopky zemřela. Jednalo se tedy o jednu z největších katastrof této doby. Při odkrývání města kolem roku 1870 začal Italský archeolog Giuseppe Fiorelli vyrábět odlitky lidí, kteří tehdy zůstali uvězněni pod vrstvou popela. Krom lidí se tato technika použila i pro zvířata a máme díky tomu jedinečnou možnost nahlédnout do římského světa.

Amfiteátr – Spectacula

Zdejší amfiteátr byl postaven roku 70 před naším letopočtem. Jedná se o nejstarší amfiteátr, který se dochoval z doby velkého Říma. Jde dokonce o starší stavbu než je Koloseum, které bylo dokončeno až v roce 80 n.l. Zdejší amfiteátr je dokonce starší, než samotný pojem amfiteátr. Ten vznikl až později, takže se toto místo jmenuje Spectacula. Amfiteátr dokázal pojmout až 20.000 lidí, takže se do hlediště vlezlo celé město.

Termální lázně

Veřejné lázně mělo v dobách římské říše téměř každé město a některé domy měli dokonce své vlastní soukromé lázně. Lázně v těchto dobá byly přístupné všem společenským vrstvám a to včetně otroků. Jen ženy a muži se koupali zvlášť. Tehdejší lázně měli dokonce důmyslný systém vytápění.

V Pompejích najdete celkem tři lázeňské domy. Jsou to lázně: Stebian, Forum a Central. Přičemž lázně Stebian jsou nejstarší dochované lázně na světě. Centrální lázně byly v době výbuchu nedokončené a navíc neměli rozdělené prostory pro muže a ženy, takže se předpokládalo, že se ženy a muži budou koupat v jiných časech.

Faunův dům

Faunův dům je největším soukromím objektem v Pompejích. Dům je tak velký, že zabere celý blok města. V tomto domě nalezli archeologové největší umělecké skvosty této doby. Některé můžete vidět v Národním archeologickém muzeu v Neapoli. Nejvzácnější s toho, co můžete vidět na místě, je ve výborném stavu zachovalá mramorová podlaha.

Fórum Pompeje

Rozsáhlá obdélníková plocha a zároveň komerční, kulturní a politické centrum města. Fórum bylo místem zdejšího tržiště, ale také zábavy a lázní.

Dům Tragického básníka

Velmi propracovaná mozaika zobrazující herce v zákulisí divadla nebo fresky, kde můžete pozorovat mytologické bytosti.

Nevěstinec Lupanar

V městě můžete vidět několik nevěstinců, ale Lupanar je největším z nich. V domě najdete 10 menších pokojů, ve kterých jsou cihlová lůžka. Na stěnách nevěstince najdete malby a některé jsou erotickým podtextem. Právě tyto malby jsou jednou z hlavních atrakcí celého města.

Nevěstince v Pompejích se stali jasným důkazem, že pro Římany byla návštěva nevěstince celkem normální. I z jiného je jasné, že v této době nebyl problém pro střední vrstvu Římanů koupit si relativně levnou prostitutku. Pompeje nám tedy ukázali pohled i do sexuálního života tehdejší doby.

Dům Vetti

Jeden z nejzachovalejších objektů celého města. Sochy a další prvky domu byly i po odkrytí ve velmi dobrém stavu, ale i tak došlo ještě k restaurování domu. Vy tak můžete pozorovat prakticky stejnou stavbu jako v době výbuchu sopky Vesuv.

Chrám Apollo

Je pravděpodobně nejstarší stavbou v Pompejích. Můžete na něm pozorovat změny architektonických stylů v průběhu historie města, což znamená od 6. Století před naším letopočtem do městu osudného roku 72 n.l.

Poznávací zájezdy Pompeje

Naprostá většina cestovních kanceláří nabízí poznávací zájezdy do Itálie a Pompeje v seznamu zastávek najdete prakticky vždy.

Film Pompeje

Film Pompeje byl natočen v roce 2014 a nepatřil zrovna k úspěšným. Například největší česká databáze filmů ho hodnotí 54 %. Na to, že to není tak dlouho, co byl novinka tak o něm možná čtete poprvé. Na druhou stranu pokud se chystáte navštívit Pompeje a nemůžete se dočkat, tak film Pompeje můžete použít jako upoutávku na toto historické místo.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Zdroje:

vlastní fotky

italy.holiday. it

 

5 komentářů: „Pompeje – procházka městem duchů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *