Florencie – kvetoucí město umění

Město Florencie najdete v krásné vinařské oblasti Toskánsko a minulosti bylo považováno za kulturní centrum Itálie. Historické centrum města bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO již v roce 1982.

Florencie – nejkrásnější místa

Florencie patří mezi nejnavštěvovanější místa na světě a až se přijedete a uvidíte umělecké skvosty, tak pochopíte, že to není náhoda.

Katedrála ve Florencii

Santa Maria del Fiore je třetím největším kostelem na světě (větší kostely se nachází jen v Římě a Londýně). Rozměry stavby jsou opravdu impozantní. Katedrála měří na délku přes 150 metrů a na šířku 90 metrů. Výška katedrály je v nejvyšším místě obrovské kopule také 90 metrů. Katedrála byla postavena v roce 1412 a byla zasvěcena Santa Maria del Fiore – Panně květin. Fiore znamená květina.

Historie katedrály sahá až do roku 1296, kdy stavbu začal architekt Arnolfo di Cambio. I když se za jeho života nestihla katedrála dostavět, tak je považován za hlavního autora návrhu stavby. Katedrála obsahuje prvky hned několik uměleckých slohů, což je dáno hlavně dobou, po kterou se stavěla.

PA_0003_03_panda1709_com_Itálie - Florencie - Katedrála - dominanta renesančního města umění - Santa Maria del Fiore - Největší kostel v Itálii po bazilice svatého Petra ve Vatikánu
Florencie – Katedrála – dominanta renesančního města umění – Santa Maria del Fiore

Galerie Uffizi

Galerie Uffizi je muzeum umění, které také najdete v historickém centru Florencie. Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších muzeí světa a najdete zde mnoho uměleckých děl. Nejvzácnější umělecká díla pochází z období renesance, kdy prožívalo město svou největší slávu. Galerie byla pro veřejnost otevřena již v roce 1765 a v roce 1865 se oficiálně stala muzeum. Patří tedy mezi nejstarší muzea světa.

Galerie dell Accademia

Florencie je známá hlavně jako město umění a své sídlo zde mělo mnoho významných umělců, ale jeden přesto nad ostatními vyčnívá. Renesanční umělec Michelangelo proslavil Florencii víc, než kdokoliv jiný. Nejznámějším dílem Michelangela je obrovská socha Davida, která sem přiláká miliony návštěvníků ročně. Galerie dell Accademia se stala domovem hlavně pro jeho díla.

V galerii najdete i díla dalších slavných umělců Allessando Allori, Sandro Botticelli, Andrea del Sarto, Domenico Ghirlandaio nebo Pontormo. Spousta z děl Galerie dell Accademia pochází se sbírky zámožně rodiny Medici.

Most Ponte Vecchio – nejstarší most Florencie

PA_0003_02_panda1709_com_Itálie - Florencie - Most Ponte Vecchio – nejstarší most Florencie - italy - prodej zlata na nejstarším mostu florencie
Florencie – Most Ponte Vecchio – zlatnictví

Most Ponte Vecchio na kterém je postaveno několik domů, se stal jedním ze symbolů města. Většina návštěvníků ho zmíní hned po velkolepé katedrále. Most byl postaven již v roce 1345 a jeho název znamená „starý most“. Most je opravdu starý, vlastně jde o poslední středověký most ve městě. Najdete ho v nejužším místě řeky Arno nedaleko od centra města.

Most Ponte Vecchio má za sebou zajímavou historii. V dávných dobách na něm sídlilo několik řezníků, kteří házeli zbytky z mostu přímo do řeky. Obzvlášť v létě, kdy v řece není moc vody to na tomto místě hrozně páchlo. Zápach na tomto krásném místě se rozhodl vyřešit Ferdinando Medici, který v roce 1593 rozhodl, že na mostě budou jen kováři a klenotníci. Vývojem doby z mostu odešli kováři a zůstali zde převážně zlatníci. Dnes je most Ponte Vecchio domovem těch nejlepších zlatníků Florencie a cestou přes most narazíte na mnoho stánků s jejich produkty.

Za druhé světové války měl být most zbourán, ale na příkaz Hitlera byl bourání ušetřen a tak ho můžeme obdivovat i dnes.

PA_0003_01_panda1709_com_Itálie - Florencie - Most Ponte Vecchio – nejstarší most Florencie
Florencie – Most Ponte Vecchio – nejstarší most Florencie

Zahrady Boboli

Zahrady Boboli jsou dalším dědictvím rodiny Medici. Styl zahrady podle Boboli se stal předlohou pro mnoho dalších zahrad v Evropě. Tyto krásné zelené zahrady jsou venkovním muzeem mnoho starověkých a renesančních soch. Svěžest místa ještě umocní dvě fontány: Neptunova fontána a Fontána oceánu.

V blízkém okolí Florencie

Šikmá věž Pisa

Cinque Terre – nejkrásnější vesnice Italského pobřeží


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Zdroje:

vlastní foto

firenzeturismo. it

9 komentářů: „Florencie – kvetoucí město umění

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *