Klášter Olimje – nejstarší lékárna ve Slovinsku

Klášter Olimje – malá vesnička u obce Podčetrtek, kde sídlí klášter, kde se po staletí shromažďovaly a rozvíjely znalosti o bylinných přípravcích. V době, kdy ještě neexistovaly nemocnice, byli mnišky a mniši prakticky jediní, kteří se starali o nemocné a slabé.

Znalost více jazyků umožnila mnichům stavět na porozumění, které již získali slavní léčitelé starověku: Hippokrates, Asclepius, Dioscorides, Galen a mnoho dalších. Jejich obrazy jsou dodnes vidět na freskách Staré lékárny.

Kláštery nesly znalosti o léčbě pomocí rostlin dokonce i pomocí básní. Například Oda Magdunensia – báseň napsaná benediktinským mnichem, která vysvětluje použití osmdesáti léčivých bylin.

S rozvojem farmaceutických škol a rostoucím využíváním syntetické medicíny, klášterní medicína začala ustupovat a na některých místech úplně zmizela. Totéž se stalo v Olimje, ale naštěstí zde zůstalo mnoho poznatků, které jsou prací mnichů, kteří tyto znalosti po staletí shromažďovali.

Klášter Olimje – Historie

Olimjský klášter má zajímavou historii. Na místě kláštera stála pevnost hrabat z Pilstienů, pravděpodobně postavená kolem roku 1015. Později byla pevnost přestavěna na venkovské sídlo.

V roce 1550 tehdejší majitel hrabě Tattenbach rozšířil budovu a obnovil ji v renesančním stylu, čímž se venkovské sídlo proměnilo v zámek.

Baron Ivan Zakmardy de Dyankoch koupil nemovitost v roce 1657 a daroval ji mnichům z Paříže. V roce 1663 přišlo prvních šest mnichů. Jejich okamžitá snaha byla věnována reorganizaci zámku podle potřeb kláštera a výstavbě poutního kostela. Zámek se tak stal klášterem.

Mniši zůstali v Olimje až do roku 1782, kdy císař Josef II. klášter rozpustil. Mniši odešli do Chorvatska a v Olimje byla zřízena první farnost. V roce 1805 byl klášter nabídnut v dražbě a koupen hrabětem Attemem. Ten klášter opět přebudoval na zámek.

Krátce před pádem Jugoslávie byla znovu snaha o obnovu zdejšího kláštera, ale ještě dlouho k tomu nedošlo. Mariborská diecéze si zámek najala a předala ji konvenčním mnichům až o několik let později a to v roce 1999.

Klášter Olimje – Dnes

Dnešní návštěvníci kláštera nebyli plně spokojeni pouhým pozorováním dědictví kláštera a přáli si, aby mniši věnovali stále pozornost bádání v této „Boží lékárně“. Proto bratři menšího kláštera sv. Františka z Assisi v Itálii splnili jejich přání a oživili praxi bylinné zahrady.

Díky nim při návštěvě mohou nabídnout řadu domácích bylinných nálevů, tinktur, mastí a různých dalších léčivých prostředků.

Bylinná zahrada

V oblasti kolem kláštera zůstává příroda stále docela nedotčená a roste zde mnoho léčivých rostlin. Některé léčivé rostliny zde pěstují i v domácí botanické zahradě u kláštera. Jde zejména rostliny ohrožené v jejich přirozeném prostředí. Cílem zdejších zahradníků je, aby si návštěvníci v Olimje uvědomili užitek rostlin a také viděli, jak snadné je pěstovat léčivé rostliny v jejich domácích zahradách. Zdejší botanická zahrada má téměř 200 druhů léčivých bylin.

Výlety v blízkém okolí

Čokoladnica Olimje – malá továrna na čokoládu – případě, že máte rádi tuto sladkou pochoutku, tak kousek od kláštera máte možnost navštívit dům, kde se čokoláda vyrábí (GPS souřadnice: 46.1507656N, 15.5640514E).

Lázně Olimje – nachází se u nedaleké vsi Podčetrtek (GPS souřadnice: 46.1569506N, 15.6068947E)

Hrad Veliki Tabor – malebný hrad, který se nachází sice jen 12 km od kláštera, ale při cestě sem minete hranici a dostanete se na území Chorvatska (GPS souřadnice: 46.1547139N, 15.6515078E).

Kostel sv. Roka – poutní kostel nacházející se na kopci nad obcí Predenca na jedné straně a nad obcí Smarje pri Jelsah na straně druhé. Jeho historie sahá až do roku 1646 (GPS souřadnice: 46.2248681N, 15.5227000E).

Hrad Podsreda najdete u stejnojmenné vesnice (GPS souřadnice: 46.0277903N, 15.5901119E)


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com

1 komentář: „Klášter Olimje – nejstarší lékárna ve Slovinsku

  • Srpen 2, 2019 (7:12 pm)
    Permalink

    ta zahrada to je skvost … nic podobného snad nikde jinde není

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *