Velika Planina – největší osada pastýřů v Evropě

Velika Planina – se nachází v Kamnických Alpách asi 30 km na sever od hlavního města Slovinska Ljubljana a nejvyšší místa dosahují až 1666 m.n.m. Nikde jinde v Evropě nenajdete tak velkou osadu pasteveckých chat jako zde. Náhorní plošina Velika Planina Vám poskytuje možnost krásného výletu a navíc se můžete dozvědět více o životech pastevců na této náhorní plošině. Krom toho můžete ochutnat mléčné výrobky a jiné místní speciality.

Osada byla založena pastevci z nedalekého Kamniku (podle Kamniku byla pojmenována celá tato část Alp). První salaše zde postavili už v 15. století a tradice pastevectví krav zde přežila do dnes. K velkému útlumu došlo po druhé světové válce, kdy bylo mnoho salaší vypáleno Němci a to včetně kaple Marie Sněžné. Ihned po druhé světové válce došlo k obnově většiny z nich v původním stylu a zdejší náhorní rovina si zachovala svůj tradiční ráz. Co se změnilo, byl interiér chatek.

Co pastevce motivovalo k stavbě osady daleko od Kamniku? Prvotní motivací byla úspora nedostatku půdy v této hornaté oblasti a pozdější motivací byla úrodnost tohoto místa. Téměř všichni pastevci, kteří zde pásli své krávy, měli dostatek mléka a krávy jim rostly doslova jako z vody. To motivovalo další a další ke stavbě nových salaší i 10 km od místa svého bydliště a hlavně o cca výškových 1200 metrů výš. Zkušenost ukázala, že místní louky jsou pro krávy jako stvořené a možná i proto zde pastevci přežívají do dnes a místo má šanci si zachovat své kouzlo i do dalších let.

Velika Planina – přes 200 chat pastevců

Na celé náhorní plošině najdete přes 200 malebných chat, které se staly symbolem této části Alp. Zdejší chaty jsou pokryty střechami vyrobenými z tradičních smrkových šindelů, které sahají téměř dolů k zemi. Přes zimu tyto chaty nikdo nepoužívá a osada ožívá až na jaře, kdy se postupně přicházejí pastýři, kteří své chatrče dalších několik měsíců obývají a pasou zde své stáda.

Když se sem vydáte, tak Vás mnozí pozvou na ochutnávku svých výrobků, které jsou nejen chutné, ale také zaručeně v bio kvalitě.

Velika Planina – Kaple Marie Sněžné

Kaple Marie Sněžné (Kapela Marije Snežne) postavená ve stylu okolních chat pastevců, se nachází u pastýřské osady. Původně byla postavena již před druhou světovou válkou v roce 1938, ale těsně před koncem války byla kaple vypálena. Obnova kaple začala až po roce 1980. Po tom co se vyřídilo mnoho administrativních povolení, se v roce 1988 začalo se stavbou a celá kaple byla asi za 3 měsíce dokončena a vysvěcena. Na práci se podílelo mnoho dobrovolníků, hasičů, horolezců a také pastýřů. Ostatně i financování kaple bylo z velké části dílem menších dárců a místních pastýřů.

Pro místní pastýře s toho plynulo důležité poučení, že o své chýše nesmí přijít, protože ví, že na tomto místě postavit něco nového není jen tak. I proto své přístřešky udržují, jak jen to jde.

Vysvěcení se zúčastnilo více než 6.000 lidí a během obřadu sem byl dovezen obraz Marie Sněžné. Dalších několik let na tomto místě nikdy tolik lidí nebylo, ale postupem času se kaple stala oblíbeným cílem pro půlnoční mši na Štědrý den. V posledních letech se odhaduje, že návštěvnost mše dosahuje až 5.000 lidí.

Dnes se stala kaple oblíbeným cílem turistů během návštěvy této krásné náhorní plošiny.

GPS souřadnice: 46.2951350N, 14.6536033E

Velika Planina – Mala a Velika Veternica

Jde o dvě jeskyně na náhorní plošině, které jsou odděleny přírodním mostem. V minulosti došlo k zhroucení stropu jeskyně a díky tomu na tomto místě vznikly dvě rokle. Toto místo je jedním z nejnavštěvovanějších na celé náhorní plošině.

V případě, že se vydáte k větší jeskyni, která je lépe přístupná, tak si jistě všimnete sněhu, který zde zůstává i přes letní měsíce a to i když se teplota v tomto místě pohybuje nad 10 °C.

GPS souřadnice: 46.3008256N, 14.6462283E

Velika Planina – Pastýřské muzeum (Preskarjeva bajta stan)

Procházíte se tímto nádherným krajem a říkáte si, že jste se vrátili v čase o sto a více let? Můžete se v čase vrátit ještě o další stovky let zpět. Navštivte zdejší Pastýřské muzeum, které Vám dovolí nahlédnout ještě více do historie tohoto nádherného místa a také se dozvíte spoustu informací o rozdílech mezi životem dnes a životem stovky let zpátky.

Muzeum bylo postaveno v podobném stylu jako ostatní salaše, ale přesto ho na první pohled poznáte. Chalupa, která stála na místě dnešního muzea, byla vypálena koncem druhé světové války. Ihned po válce postavil na tomto místě Preskar Andrey novou chalupu, ale nepoužil ani při budování interiéru nic z tehdy moderního vybavení. Chalupa si tak zachovala svůj historický vzhled i uvnitř. Dnes je to jedna z mála chalup, kde nenajdete nic z moderního života.

Otevírací doba

  • Letní pastevecká sezóna – což není moc přesný údaj, ale v období letních prázdnin zde bude jistě otevřeno.

Ceny vstupenek

  • Dospělí – 3 eura
  • Děti – 1,5 euro

GPS souřadnice: 46.2971258N, 14.6508764E

Velika Planina – Jeskyně Dovja Grič

Asi 9 metrů hluboká jeskyně, kterou v místních poměrech proslavilo mnoho legend, které souvisí hlavně s několika loupežníky nebo zloději dobytka.

Mala Planina

Na jih od Velika Planina se nachází ještě další osada zvaná Mala Planina. Jde o chatky v podobném duchu, jako jste pravděpodobně viděli už cestou sem přes známější osadu. Pěšky jde sice o lépe dostupnou osadu, ale většina turistů se přijedete lanovkou a od horní stanice lanovky je Mala Planina dál, takže zde moc lidí nepotkáte.

Pokud se Vám tento kraj, kde se zastavil čas, zalíbil, tak můžete navštívit ještě další osady Gajška planina, Planina Dovje Raven nebo Planina Marjanine njive.

Trnič – sýr lásky a další mléčné speciality

V dnešním světě se tento tradiční sýr vyráběný horách v okolí Kmniku stal hlavně turistickou atrakcí a oblíbeným suvenýrem, ale v minulosti měl daleko větší význam.

Sýr Trnič je jedním z tvrdých sýrů, který se vyrábí pouze v Kmnických Alpách v osadách Velika Planina, Mala Planina a Gojška. Sýr poznáte jednoduše podle hruškovitého tvaru, ale také podle toho, že v místech kde prodávají místní výrobky uvidíte právě tento sýr. Trnič je vyrobeny z tvarohu, smetany a soli a je zdobený speciálními ornamenty.

Trnič v minulosti a snad aspoň z nostalgie i dnes fungoval jako symbol lásky. Když se pastevci na podzim vracely z hor dolů do údolí, tak svým ženám nosili právě tento sýr jako symbol lásky.

Pokud nemáte rádi tvrdý sýr, tak máte spoustu dalších možností, co zde můžete ochutnat. Pastevci nabízejí krom sýrů i tvaroh, kyselé mléko nebo jogurty. Krom mléčných výrobků zde narazíte i na další: jota, ricotta, guláš, zelí, klobásy, pohanka, domácí chléb …

Velika Planina – nocleh v chatě

Svůj zážitek z návštěvy Kamnických Alp můžete ještě umocnit tím, že strávit jednu nebo více nocí v jedné z chatrčí. Zdejší obyvatelé si už uvědomili kouzlo místa, které využívají pro svou obživu a proto někteří začali poskytovat ubytování pro turisty a ti tuto možnost hojně využívají.

S rozvojem turistického ruchu přišla i modernizace kdysi pouze dřevěných chat. Pastevci, kteří poskytují ubytování pro turisty, patří mezi bohatší a některé chaty mají uvnitř spoustu moderních vymožeností, takže než se ubytujete, tak si dobře rozmyslete, co od ubytování čekáte. Zatímco z venku vypadají téměř všechny chatky pohádkově, tak uvnitř můžete pozorovat velké rozdíly. Najdete zde několik chatek, které se velmi podobají těm, které zde pastevci postavili v 15. století, ale jsou zde i chaty, které mají interiér vybavený tak, že byste to z venku nikdy nehádali.

Velika Plania – Jak se sem dostanete?

Přístup k osadě není složitý. Zaparkovat můžete u místa zvaného Kamnišky Bistrica (GPS souřadnice: 46.3050608N, 14.6077611E), odkud můžete vyjet lanovkou k vrcholu Šimnovec (1402 m.n.m.). Zpáteční jízdenka lanovkou Vás vyjde na 17 euro (informace z roku 2018). Rázem se zjevíte ve světě pastevců.

V případě, že nechcete použít cestou na toto nádherné místo lanovku, tak se můžete vydat pěšky po některé z dobře značených cest. Cesta pěšky Vám zabere asi 3 až 4 hodiny času. Cesta pěšky podrobněji.

Na místo lze dojet i autem, ale už dole v údolí dojedete k ceduli, která říká, že vjezd je povolen pouze provozovatelům místních salaší. Pokud Vás napadne, že zákaz porušíte, protože to nahoře stejně nikdo nebude kontrolovat, tak se pletete. Nahoře sice téměř jistě nepotkáte policejní hlídku, ale obyvatelé salaší se dobře znají a zákaz vjezdu si hlídají sami.

Cesta pěšky k osadě Velika Planina

Nejrychlejší cesta k osadě Velika Planina začíná u malebného místa zvaného Volovljek (GPS souřadnice: 46.2831858N, 14.6883792E). Zde můžete nechat své auto a odtud Vás dřevěné ukazatele navedou správným směrem k osadě pastevců. Z tohoto místa vede na náhorní plošinu cesta, kterou sem přijíždějí auta.

Daleko lepší a daleko kratší je cestička lesem k osadě Mala Planina, než dojdete k Malé planině, tak minete ještě osadu Gojška planina. Cestou si možná všimnete, jak jemná tráva zde roste a právě kvalita zdejšího porostu souvisí s tím, proč domorodci ženou své krávy tak vysoko za lepší obživou. Z Malé Planiny už je to jen kousek k Velké Planině.


Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

2 komentáře: „Velika Planina – největší osada pastýřů v Evropě

  • Srpen 2, 2019 (7:17 pm)
    Permalink

    těžko budete hledat krásnější místo – jinak ještě mohu doporučit Babičevův Mlýn

    Reagovat
    • Srpen 4, 2019 (3:08 am)
      Permalink

      kde je ten mlýn? Můžeš prosím popsat jak se dá dostat?

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *