Aragonský hrad – vytesány do skály u Ischie

Aragonský hrad (italsky: Castello Aragonese, anglicky: Aragonese Castle) – středověký hrad, který najdete na Italském ostrově Ischia. Přesně na menším ostrůvku východně od hlavního ostrova Ischia. Oba ostrovy jsou propojeny asi 220 metrů dlouhým kamenným mostem. Hrad jako by dokonale zapadal do historického filmu z 15. století, ale hrad není dílem grafiků – zůstal v nezměněné podobě do dnes.

Aragonský hrad – Historie

Aragonský hrad – před naším letopočtem

Historie hradu je nám známá již od 5. století před naším letopočtem. Přesně v roce 474 před naším letopočtem byla v blízkém okolí postavena první vesnice a na skále na které se dnes nachází tento krásný hrad, stála první obranná pevnost.

V roce 315 před naším letopočtem nedaleko od hradu Římané založili vesnici, která se tehdy jmenovala Aenaria. Začínala v místech, kde dnes začíná most z hlavního ostrova k hradu až po dnešní katedrálu města Ischia. Není sice zřejmé, zda byla v tehdejší době pevnost trvale osídlena, ale určitě ji používali v dobách, kdy se potřebovali bránit nájezdům pirátů.

Aragonský hrad – před Alfonsem Aragonským

Římskou vesnici Aenaria v roce 140 našeho letopočtu zasáhla erupce sopky Montagnone a vesnice zanikla. Zároveň s erupcí zasáhlo ostrov velké zemětřesení a tehdy došlo k oddělení menšího ostrova, kde dnes stojí hrad od hlavního ostrova Ischia.

Další zmínka o pevnosti na tomto místě pochází z 5. století, kdy menší ostrov využívali obyvatelé Ischie v dobách nájezdů pirátů. Podle dochovaných dokumentů byl hrad mnohokrát poničen, ale nebyl nikdy dobit.

Aragonský hrad - vytesány do skály u Ischie - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Aragonský hrad – vytesány do skály u Ischie – Itálie

V 12. Století se ostrov i hrad dostal pod normanskou vládu. Zatímco v dřívějších dobách sloužil hlavně jako vojenská pevnost, tak Henry VI. Zde zřídil úřady a luxusní bydlení pro šlechtu. V dalších letech se rozpoutaly boje mezi normanskou šlechtou a bohatým rodem z Aragonie. Po mnoho nájezdech Aragonců, bylo Římské město kompletně zničeno a hrad poprvé ve své historii dobit. To se odehrálo v roce 1299. Následně bylo toto místo osídleno Alfonsem I. z Aragonie, který začal budovat most, který dnes propojuje hrad s hlavním ostrovem.

Aragonský hrad – za vlády Aragonců

Nedlouho po dobití hradu, v roce 1301, zasáhla ostrov Ischia další pohroma. Erupce sopky Trippodi zničila prakticky celé město na východě ostrova a zdejší obyvatelé se uchýlili na menším ostrově, kde stála pevnost.

Hrad se stal hlavním sídlem ostrova a bydlela zde hlavně šlechta. Díky tomu zde bylo postaveno mnoho krásných rezidencí. Alfonso z Aragonie v roce 1423 zavedl, že hrad bude mít dvě funkce. První bylo luxusní bydlení pro šlechtu, což platilo jen v době míru. V dobách války musel být hrad připraven na svou důležitější vojenskou funkci.

Rod z Aragonie měl na hradem moc až do roku 1637, kdy se celý ostrov dostal pod španělskou nadvládu. Španělé osídlili celý ostrov, což umožnilo lépe pěstovat potraviny. V té době se populace ostrova téměř znásobila. Hrab byl znovu obydlen šlechtou, ale v roce 1655 ho postihla epidemie moru a pravděpodobně ji nikdo nepřežil.

Během napoleonských válek získal ostrov i hrad rod Bourbonů. Hrad byl využíván jako vězení a později i jako vězení pro politické vězně. Po tom, co byl Napoleon zatčen, tak měl být vězněn zde, ale nakonec byl odvezen na ostrov Svatá Helena.

V roce 1809 byl zrad znovu dobit a ihned po dobití opuštěn. Během dlouhé války byl hrad extrémně poničen a pravděpodobně nebyl schopen obranné funkce. Velké poničení hradu, které bylo doloženo, je jediné rozumné vysvětlení, proč bylo toto téměř nedobytné místo opuštěno.

Od roku 1823 byla část hradu přestavěna na věznici. Vězení bylo zrušeno až v roce 1860, kdy se Ischia přidala k sjednocené Itálii.

Aragonský hrad – moderní doba

V roce 1912 byl Aragonský hrad státem prodán. Koupil bohatý právník Nicole Ernesto Mattera, který z hradu znovu vytvořil luxusní sídlo. Mattera se asi nejvíce zasloužil o dnešní podobu hradu, která však stále vycházela z jeho dřívější téměř nedobytné podoby z 13. století.

V roce 1967 měl být hrad přestavěn na luxusní sídlo nových majitelů, ale stát zde zakázal provádět jakékoliv přestavby a prohlásil hrad za státní památku. Od té doby se zde provádějí pouze citlivé opravy, tak aby si hrad zachoval svou historickou hodnotu a nechátral.

Aragonský hrad – Dnes

Již třetí generace rodiny Mattera se snaží hrad restaurovat a udržovat. Krom toho udržuje hrad přístupný veřejnosti 365 dní v roce.

Krom každodenních prohlídek hradu se zde ročně pořádá mnoho kulturních akcí.

Co vše zde uvidíte

  • Prohlídka hradu s průvodcem
  • Speciální programy včetně hraní dobových scének – musí se rezervovat předem
  • Návštěva mučírny – jedna z největších sbírek mučících nástrojů
  • Vojenské muzeum
  • Hrůzu nahánějící hřbitov klarisek (klasika – prvorozená dcera šlechtické rodiny, která se šlechtě nehodila, protože většinou chtěli, aby dědictví přešlo na prvorozeného syna)
  • Kavárna
  • Prodejna knih
  • Možnost vyjet na hrad do výšky až 115 metrů výtahem nebo si užít cestu nahoru pěšky tunely a průchody, jako v dobách nedobytného hradu

Aragonský hrad – jak vznikl název hradu?

Castrum Gironis byl úplně původní název, který vycházel ze slova Girone – což znamenalo „hrdina“.

Po tom, co byl ostrůvek oddělen od hlavního ostrova Ischia při zemětřesení v roce 140 se toto místo jmenovalo „Insula Minor“. Insula Minor znamenalo „Menší ostrov“ a Insula Major znamenalo hlavní ostrov. V této době sice pevnost existovala, ale nikde se nepsalo o jejím názvu.

Dnešní název pochází z dob, kdy oblasti vládl Alfonso I. Aragonský. Alfonso I. a jeho rod dali hradu nejvíce z dnešní podoby, takže se tento název zachoval do dnes.

Aragonský most

Aragonský most vznikl stejně jako hlavní části hradu za dob Alfonsa I. po tom, co byl zničen předchozí dřevěný most.

Romantická procházka na Aragonský hrad

Dnes Aragonský most slouží pro příchod na hrad a hlavně je oblíbeným cílem pro romantické procházky. Nejkrásnější je toto místo večer, kdy je hrad osvětlen západem slunce za kopce, které se nacházejí hned za městem Ischia. Po západu slunce se většinou pouští osvětlení hradu a místo tak dostává romantický nádech i po západu slunce.

Další „oblíbený“ čas procházek je při východu slunce. Při pohledu z mostu, vychází slunce za hradem, takže jde o ještě možná romantičtější čas, jenže v letních měsících, kdy je zde nejvíce návštěvníků zde vychází sluce moc brzy na to, aby se lidem chtělo vstávat. Při východu slunce zde tolik lidí na romantické procházce nepotkáte, spíš se zde najde pár lidí, co si na most přijdou zaběhat.

Zajímavosti

  • Výška skal – 115 metrů nad mořem – útočníci by měli problém zdolat skály i bez boje obránců ne tak v případě, že obránci na „horolezce“ útočili
  • První pevnost – na tomto místě se datuje do 5. století před naším letopočtem
  • Rozloha hradu – 56.000 m2
  • Délka kamenného mostu – 220 metrů

Otevírací doba

Hrad se otevírá každý den v 9 hodin ráno a uzavírá až v pozdních nočních hodinách (oficiální zavření hradu v 18 hodin). Přesto majitelé upozorňují návštěvníky, že při návštěvě v pozdních odpoledních hodinách se raději informujete o možnostech, že se zde koná kulturní akce, která by Vaši prohlídku hradu mohla narušit.

Ceny vstupenek

  • Dospělí …. 10 euro
  • Skupiny 20+ … 9 euro/osobu
  • Děti 10-14 let … 6 euro
  • Děti 0-10 let … 0 euro

Jak se sem dostanete?

Doprava na ostrov Ischia

Na ostrov Ischia se nejlépe dostanete lodí přes hlavní přístav ostrova. Pravidelné linky sem jezdí z:

  • Neapole
  • Forio – město na západní straně ostrova Ischia
  • Procida – sousední ostrov na východ od Ischie (asi 3 km)
  • Ostrov Capri – jihovýchodně od Ischie (asi 30 km)

Z mnoha dalších míst Neapolského zálivu jezdí na ostrov výletní lodě

Možnosti přesunu z přístavu na hrad

  • Autobusem – Asi 7 minut z hlavního přístavu v Ischii
  • Taxíkem – 5 – 10 minut z hlavního přístavu v Ischii
  • Pěšky – asi 25 minut z hlavního přístavu v Ischii

Angličtina na cesty

www.Anglina.uNas.cz

Web který podporuje Pandu velkou

www.Panda1709.com

4 komentáře: „Aragonský hrad – vytesány do skály u Ischie

  • Pingback:Ostrov Ischia – to není jen Aragonský hrad - Panda1709.com

  • Květen 26, 2019 (11:26 am)
    Permalink

    muselo to dát obrovské úsilí ten hrad vytesat do skal. Pak ještě nosit materiál nahoru … fakt klobouk dolů

    Reagovat
  • Červen 12, 2019 (11:14 am)
    Permalink

    Hledám spolucestující do Itálie k moři autem (pohodlná klimatizovaná dodávka) 7.-21. července. Máme dvě volná místa a pro redukci nákladů je chceme obsadit. Cíl cesty je kousek od Neapole, ale můžeme upravit trasu, tak ať Vás zavezeme na jiné místo po cestě. Lze se přidat i na jednu cestu. případně pište. Tomáš P.

    Reagovat
  • Červen 13, 2019 (11:41 am)
    Permalink

    Hledám spolucestující do Itálie k moři autem (pohodlná klimatizovaná dodávka) 7.-21. července. Máme dvě volná místa a pro redukci nákladů je chceme obsadit. Cíl cesty je kousek od Neapole, ale můžeme upravit trasu, tak ať Vás zavezeme na jiné místo po cestě. Lze se přidat i na jednu cestu. případně pište. Tomáš

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *