Akvadukt Vanvitelli a Královský palác Caserta

Akvadukt Vanvitelli (anglicky: The Aqueduct of Vanvitelli, italsky: L’acquedotto Carolino) – najdete asi 30 km na sever od Neapole. Jde o 528 metrů dlouhý cihlový most s výškou kolem 55 metrů. Akvadukt byl postaven pro dodávku vody do Královského paláce Caserta a San Leucia.

Královský palác Caserta – jde o bývalou královskou rezidenci v městě Caserta, kterou si Bourbonský rod nechal postavit jako letní sídlo. Hlavní sídlo měli v Neapoli. Palác Caserta se stal jedním z největších paláců, který byl postaven v 18. století. Rozměry rezidence jsou opravdu velkolepé. Vnitřní prostor zámku tvoří cca 2.000.000 m3 a celý komplex leží na ploše asi 160.000 m2.

Akvadukt Vanvitelli

Akvadukt Vanvitelli – historie

Akvadukt byl postaven v letech 1753 až 1769 na počet krále Karla III. Bourbonského. Cílem akvaduktu bylo přivést vodu do rybníka, fontán a kaskád v královském paláci Caserta. Díky akvaduktu se povedlo přivést vodu i do několika menších horských vesnic po cestě. Další funkcí akvaduktu bylo zavlažování okolních polí a částečné rozšíření toku akvaduktu, který zásoboval vodou Neapol.

Akvadukt Vanvitelli a Královský palác Caserta - Itálie - cestování - dovolená v itálii - Panda na cestach - panda1709
Akvadukt Vanvitelli – Itálie

Akvadukt je dílem Neapolského architekta Luigi Vanvitelli, po kterém je stavba pojmenována. Celou stavbu navrhl v barokním a neoklasicistickém stylu, ale hlavně tak aby dokonale zapadla do okolní krajiny.

Akvadukt Vanvitelli – popis stavby

Krom toho, že se stavba stala ozdobou krajiny, byla na svou dobu i technicky neuvěřitelně promyšlená. Zdrojem vody jsou prameny poblíž vesnice Bucciana v provincii Benevento. Od pramene teče voda převážně podzemním kanálem se spádem pouze 0,5 mm/m, což zajišťuje klidný a stály průtok. Voda teče od pramene do paláce cca 4 hodiny.

Přibližně 10 km od paláce Caserta stojí akvadukt, který přemosťuje údolí Maddaloni.

Akvadukt Vanvitelli – nejlepší místo pro focení

Nejlepší pohled na akvadukt je ze silnice, která stavbu podjíždí. Bohužel zde není žádné vhodné místo, které by Vám dovolilo bezpečně zastavit. Proto si pro návštěvu tohoto místa vyberete ideálně ranní hodiny o víkendu, kdy je zde minimální provoz a můžete si stavbu v klidu prohlédnout i ze silnice. Nedaleko od akvaduktu se nachází několik domu a k nim vede jiná menší silnice, ale to už jste k mostu moc blízko.

Akvadukt Vanvitelli a Královský palác Caserta - Itálie
Akvadukt Vanvitelli – Itálie

Akvadukt Vanvitelli – zajímavosti

  • Počet pater cihlových oblouků – 3
  • Maximální výška – 55 metrů
  • Délka – 528 metrů
  • Doba stavby – 16 let
  • Počet oblouků – 1. patro – 19
  • Počet oblouků – 2. patro – 29
  • Počet oblouků – 3. patro – 43
  • Ve své době šlo o nejdelší most v Evropě

Královský palác Caserta

Královský palác Caserta – historie

Stavba byla zahájena za vlády Karla VII., který často využíval služby architekta Luigiho Vanvitelli. Krom toho, že navrhl viadukt, který se stal ozdobou krajiny údolí Maddaloni na několik dalších století podílel se i na stavbě Královského paláce Caserta. Král Karel VII. Se dokončení paláce nedočkal a stavba byla dokončena až za vlády jeho syna Ferdinanda IV. Neapolského.

Sám autor návrhu paláce přiznával, že se nechal inspirovat ve Francii podobnou stavbou ve Versailles. Versailles také sloužilo jako letní sídlo pro královskou rodinu, která jinak vládla z Paříže.

Královský palác měl ještě další funkce. Nesloužil králi jen jako letní sídlo, ale také jako bezpečné místo, kde nehrozil útok z moře. Přesto se počítalo i v paláci s vojenskou posádkou. Součásti paláce jsou kasárna.

V roce 1943 za Druhé světové války sloužil palác jako velitelství spojeneckých sil v oblasti středomoří a v roce 1945 zde došlo k podpisu smlouvy o bezpodmínečné Německé kapitulaci v Itálii. Tato dohoda se týkala asi 900.000 vojáků na Italské frontě a v některých částech Rakouska.

Královský palác Caserta – popis

Palác má 5 pater, celkem asi 1200 pokojů, asi 20 kompletních bytů, velkou knihovnu a také vlastní divadlo. Zdejší divadlo bylo inspirováno divadlem San Carlo v Neapoli. Krom uvedeného byla v plánu přímá cesta z paláce do Neapole, ale ke stavbě nikdy nedošlo.

Co se týče objemu, tak jde s 2.000.000 m3 o bezkonkurenčně největší královský palác na světě.

Královský palác Caserta – zahrada

I zahrada se inspirovala ve Francii a dokonce se slavný Francouzský model podařilo překonat. Nachází se zde mnoho kašen a kaskád, což působí hlavně v létě, jako velmi svěží prostředí. Součástí zahrady je i botanická zahrada, která byla založena v roce 1780.

Nejznámější fontány:

  • Fontána Diany a Actaeona
  • Fontána Venuše a Adonis
  • Fontána delfínů
  • Fontána Ceres
  • Fontána Aeolus

Akvadukt Vanvitelli a Královský palác Caserta – památka UNESCO

Akvadukt Vanvitelli byl v roce 1997 zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Na seznam UNESCO byl zařazen i s královským palácem Caserta a přilehlým komplexem San Leucia.

San Leucio

Stará továrna na hedvábí, která byla v roce 1997 společně s akvaduktem a palácem zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.


Odkazy

www.Anglina.uNas.cz

www.Panda1709.com 

1 komentář: „Akvadukt Vanvitelli a Královský palác Caserta

  • Červen 12, 2019 (11:11 am)
    Permalink

    Hledám spolucestující do Itálie k moři autem (pohodlná klimatizovaná dodávka) 7.-21. července. Máme dvě volná místa a pro redukci nákladů je chceme obsadit. Cíl cesty je kousek od Neapole, ale můžeme upravit trasu, tak ať Vás zavezeme na jiné místo po cestě. Nerad bych ale zajížděl ještě více na jih. případně pište. Tomáš

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *